Komodity mají za sebou těžký týden. Ovšem zlatu pomáhá zlatý kříž

25.03.2014 | , saxo247
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Letošní rally na komoditách ztrácí momentum. Riziko spojené se situací na Ukrajině nahrává zlatu, ropě a zemnímu plyn.  “Jestřábí” postoj výboru FOMC dále podkopává cenu zlata. Komodity jsou už druhý týden po sobě pod tlakem. Část dřívějších silných katalyzátorů růstu totiž od začátku roku postupně vyprchá. Dolů se například propadly ceny ropy, konkrétně kvůli zpomalení poptávky a...

Letošní rally na komoditách ztrácí momentum. Riziko spojené se situací na Ukrajině nahrává zlatu, ropě a zemnímu plyn.  “Jestřábí” postoj výboru FOMC dále podkopává cenu zlata.

Komodity jsou už druhý týden po sobě pod tlakem. Část dřívějších silných katalyzátorů růstu totiž od začátku roku postupně vyprchá. Dolů se například propadly ceny ropy, konkrétně kvůli zpomalení poptávky a růstu zásob. Vzácné kovy zase vystrašil zjevný jestřábí proslov nové šéfky amerického Fedu Janet Yellenové. Mezitím konečně začalo pršet v hlavních pěstitelských regionech kávy, tedy v Brazílii a Vietnamu. Cena kávy se tak dostala pod tlak. Pro některé komodity se ovšem nabízí možnosti pro růst, a to díky geopolitickému napětí mezi Ruskem a západními mocnostmi kvůli Ukrajině. K těmto komoditám patří zlato, ale i ropa a zemní plyn.

Širší komoditní index DJ-UBS se v uplynulém týdnu propadal, neboť se většina sektorů dostala pod prodejní tlak ze strany taktických obchodníků. K těm patřily zejména hedgeové fondy, které postupně osekávají zvýšené spekulativní dlouhé pozice – na pozadí nepříznivého prostředí. Kdybychom to porovnali se stavem o pár týdnů zpátky, je klesající trend znatelný citelně. A z 24 komodit obchodovaných ve Spojených státech je podle posledních dat jedinou komoditou, u které nyní hedgeové fondy drží čisté krátké pozice (respektive negativní výhled), měď. w1

Ceny pšenice obchodované na burze v Chicagu se vyšplhaly až na 11měsíční maxima. Důvodem byly obavy z potenciálních výpadků dodávek z černomořského regionu a sucho napříč tzv. velkým obilným pásem ve Spojených státech. Pak však zprávy o možných deštích na začátku dubna spustily vybírání zisků. A ceny amerických plodin nejspíše nepotěší ani očekávaná silná produkce v Evropě a Indii. Možnosti dalšího růstu této komodity tak v současnosti zůstávají omezené.

Cena mědi se propadla až na nové 3,5leté minimum. Následně ale došlo k pokrývání krátkých pozic (tzv. short covering) a nárůstu poptávky z rekordně nízkých hodnot. Právě díky těmto faktorům nakonec měď poprvé za poslední čtyři týdny zaznamenala pozitivní výsledky. V pondělí se dozvíme podrobnější zhodnocení situace v Číně, která odpovídá za spotřebu téměř 50 procent celosvětové produkce a kterou sráží dolů obavy o zdraví jejího úvěrového trhu. Má být totiž zveřejněn tamní index nákupních manažerů (PMI), jehož čísla nám napoví více o současném stavu ekonomiky. A taky by mohl vysoce kvalitní měď vysvobodit z rozmezí 2,9 až 3,0 dolaru za libru, ve kterém je už delší dobu zaseknutá.

Kontrakty futures na kávu typu arabica, které se obchodují v New Yorku, se dočkaly největšího dvoudenního poklesu od roku 2010. Předpovědi dešťových srážek v Brazílii totiž nakonec spustily vybírání zisků po nedávné nepřetržité rally. V jedné chvíli se cena kávy dokonce dostala o 85 procent výše. A zatímco na začátku března téměř překonala 2,1 dolaru za libru, došlo u květnového futures kontraktu ke korekci až na 1,7 dolaru za libru. Podporu by přitom mohla představovat očekávání letošního celosvětového deficitu arabiky. Tedy až odezní současná fáze likvidace dlouhých pozic.

 w2

Zlato nachází podporu v grafech

Zlato se minulé pondělí po krymském referendu nesměle zastavilo na 1400 dolarech za unci. Pak však zažívalo největší sérii ztrát za posledních šest měsíců. Sázky na bezpečné útočiště postupně ztrácejí na síle, neboť eskalace napětí se nakonec nekonala. Pozornost se naopak soustředila jinam – šéfka amerického Fedu Janet Yellenová totiž na posledním zasedání výboru FOMC působila razantnějším jestřábím dojmem, než trh očekával.

Poptávka z Číny s nástupem rally na zlatě postupně zpomalila. A poslední oslabení renminbi pak zájem o tento kov ještě více utlumilo. Cena tamního zlata s 99,99 procentní čistotou (XAU9999) se na burze v Šanghaji oproti spotové ceně zlata obchoduje níže. Hedgeové fondy patřily od začátku března k významným kupcům zlata, což bylo primárně způsobeno pokrýváním krátkých pozic (tzv. short covering), zatímco k nákupu nových spíše nedocházelo.

 w3

Zdroj: Saxo Bank

Téměř přesně po 13 měsících, kdy jsem psal o poměrně vzácném úkazu z technické analýzy, tzv. kříži smrti (death cross), jsme mohli v uplynulém týdnu zaznamenat vznik tzv. zlatého kříže (golden cross). K těmto situacím dochází tehdy, když se 50denní klouzavý průměr dostane buď pod (kříž smrti) nebo nad (zlatý kříž) 200denní klouzavý průměr. Naši pozornost si zaslouží už kvůli relativně vzácnému výskytu a potenciálu potvrdit změnu vývoje žlutého kovu. Celkově vzato sice došlo ke změně sentimentu, ale zlatu poskytuje oporu trendová linie podpory na 1322 dolarech za unci a 200denní klouzavý průměr na 1297 dolarech za unci. Obchodníci tak nyní vzhledem ke zlatému kříži a pokračujícím obavách o další osud Ukrajiny zřejmě v krátkodobém a především pak dlouhodobém horizontu raději zůstanou u svých dlouhých pozic.

Ropa Brent je pod tlakem – americká poptávka totiž může před uvolněním strategických rezerv zpomalit

Energetický sektor v předešlém týdnu klesal, cena zemního plynu se dokonce dostala až na devítitýdenní minima. Stav zásob totiž padal pomaleji, než se čekalo. Každoroční sezona těžby začne už za pár týdnů, a jelikož se zásoby propadly na nejnižší čísla za posledních 11 let, jsou třeba relativně vysoké ceny k zajištění řádného doplnění skladovacích prostor v dalších šesti měsících. A padaly i ceny ropy typu WTI a Brent, vzhledem k vyšším americkým zásobám a silnějšímu dolaru. Neustále rostoucí množství ropy proudící z Kanady a Spojených států nyní díky vyšší kapacitě ropovodů směřuje dolů do Mexického zálivu. Ovšem současně je třeba pamatovat na to, že poptávka z rafinerií je teď slabší – pomalu totiž přecházejí ze zimní na letní produkci.

Hromadění zásob by se navíc mohlo promítnout do nižších importů ropy, což by mohlo ještě více dostat pod tlak ropu typu Brent – vzhledem k její funkci světového cenového benchmarku. K tomu ještě musíme přičíst menší zásoby v Cushingu a blížící se uvolnění pěti milionů barelů ze strategických ropných rezerv (SPR) a vychází nám relativně silný tlak na prodej Brentu, který u něj v minulém týdnu na rozdíl od WTI přetrvával.

V současné době očekáváme, že ropa Brent najde podporu na 105 dolarech za barel. To by potvrzovalo i nynější rozmezí 105 až 110 dolarů za barel. Naopak více podpory se dostává ropě WTI, přičemž je pravděpodobné, že cenový rozdíl obou typů ropy se bude neustále snižovat.

Můj týdenní souhrn najdete také na SaxoTV. A to včetně komentáře posledního vývoje u zlata, kávy a ropy.

Ole Hansen je hlavním komoditním stratégem Saxo Bank a hlavně expertem na všechna témata spojená s komoditami. Pokud chcete sledovat všechny jeho komentáře, připojte se k naší obchodní platformě.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE