Evropské akciové trhy dnes navázaly na včerejší pozitivní sentiment v USA, kde akciové indexy po lepších makrodatech uzavřely těsně pod historickými maximy a druhým dnem pokračují v růstu. Investoři v tuto chvíli zřejmě věří slovům Vladimíra Putina, že Rusko nehodlá pokračovat v dalším zabírání ukrajinského území. Pokud se situace mezi Ruskem a Ukrajinou znovu nevyhrotí, lze očekávat, že bude pokračovat postupné uklidnění, které se projeví zvýšeným zájmem investorů o akciové trhy. Naopak největším momentálním rizikem jsou možné sektorové sankce, které by mohly být uvaleny na ruské podniky v případě, že Rusko bude eskalovat situaci expanzí do dalších částí Ukrajiny. Takovéto sankce by pak měly dopad na mezinárodní obchod a růst globální ekonomiky. Potvrzují to i slova šéfa Bundesbank, pana Weidmanna, podle něhož současné dění na Krymu zatím nevedlo k významnému rozkolísání finančních trhů a nemělo vliv ani na reálnou ekonomiku v eurozóně. Upozornil však, že další eskalace konfliktu by mohla přinést rizika pro hospodářské oživení v eurozóně.
Růst podporují včerejší pozitivní data o spotřebitelské důvěře v USA, která je momentálně na pětiletém maximu. Pomáhá i očekávaný růst objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby.
Akcie K+S rostou o 2,17 % po zvýšení cílové ceny od Commerzbank z 20 na 24 EUR. Airbus přidává 1,8 % poté, co Les Echos reportovala prodloužení spolupráce s čínskou Aviation Industry Corporation. Na pražské burze pokračoval růst akcií ČEZ o +1,04%. Předchozí spekulace o výplatě 100 % loňského čistého zisku mezi akcionáře dnes Andrej Babiš rozšířil o možnou obměnu dozorčí rady, kterou by měl v červnu na valné hromadě navrhnout.
Evropské akciové trhy uzavřely druhý den ve výrazném zisku. Index DAX (+1,18%), CAC 40 (+0,94%) a Euro Stoxx 50 (+1,08%). Americké indexy však zatím stagnují a momentálně se obchodují pouze v mírných ziscích. Očekávám, že trhy budou v nejbližší období oscilovat v určitém koridoru, podle aktuálně zveřejněných makrodat či důležitých zpráv.