...
Na začátek nového kvartálu investoři sledovali pokračování dění na Ukrajině, které se z našeho hlediska postupně uklidňuje a to i přes pokračující ekonomické přestřelky mezi Ukrajinou a Ruskem. Ty jsou patrny v omezování vzájemného obchodu (např. plyn, zemědělské plodiny a další). Uklidnění spatřujeme především v pokračujících jednáních mezi Ruskem a USA. Vedle geopolitiky investoři sledovali zasedání ECB, které přineslo opětovně spíše sliby potenciálního uvolnění než konkrétní kroky. Ale bližší diskuse o potenciálních krocích především společně s nízkou inflací naznačují, že uvolnění ze strany ECB je trhem vnímáno více intenzivně. Tento názor byl potvrzen následnou reakcí eura, které oslabilo vůči dolaru. Celkový pohled týdne se však formoval až v pátek a to díky americké měsíční zaměstnanosti. Její výsledek +192 tis. nových pracovních míst byla pro trhy mírným zklamáním při odhadu +200 tis. Míra nezaměstnanosti zůstala beze změny 6,7 % při odhadu 6,6 %. Domácí index PX zakončil týden na 1018 bodech, což znamenalo 1,3 % t/t růst.
Z domácích zpráv jsme sledovali dění kolem NWR, kde se politici vyjadřovali k plánované podpoře dolu Paskov. Nadále se domníváme, že ze strany NWR není příliš logické vynakládat v současné situaci dodatečné náklady, a tudíž případné prodloužení doby těžby musí být neutrální ve srovnání s variantou uzavření dolu na konci roku 2014. Sledovali jsme rovněž dění kolem mateřské společnosti BXR, kde se osamostatňuje pan Bakala. Nicméně z dosavadních informací vyznívá, že by pan Bakala měl zůstat významným akcionářem v NWR. Titul zakončil páteční seanci na 12,7 Kč (+8,1 % t/t).
CME oznámila zahájení období pro využití práv na úpis dluhopisů a warrantů. Toto období bude trvat od 3.4. do 25.4. (17:00 ET). Došlo k drobné změně u poměru počtu akcií nutných pro nárok na jedno tzv. "právo", a to na 62,0101 z 62,5 ks a následně počet warrantů za jedno právo na 21 proti dřívějším 21,17 kusů. Dále CME oznámila, že dochází k návratu inzerentů u kanálů domácí TV Nova, což by mělo zvýšit tržby z ČR. Daná situace by měla odpovídat odhadům a dřívějším komentářům společnosti. Současně vychází najevo, že v Čechách dále dochází k optimalizaci nákladů díky odchodům některých zaměstnanců. Titul uzavřel týden na 61,4 Kč (+5,5 % t/t).
Evropský parlament ve čtvrtek schválil zrušení poplatků za roaming, což by mělo znamenat, že nejpozději od konce roku 2015 by se mělo v 28 členských zemích EU volat za běžné domácí sazby. Zrušení těchto poplatků by mohlo mít negativní dopad do hospodaření současných operátorů v případě, že se nebude vyrovnávat s objemem využívání služeb, které by mohlo být naopak tímto krokem podpořeno. Očekáváme, že operátoři se na podobný krok ze strany EU víceméně připravili, protože tlak na zrušení roamingu či jiná regulace telekomunikačního trhu ze strany EU je již dlouhodobě patrná. Telefonica CR zakončila páteční obchodování na 295 Kč (-1,7 % t/t)
Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu bylo Orco (-35,5 %; 18,1 Kč). Důvodem pro pokles bylo vyjádření společnosti ohledně polského projektu Zlota, který je v problémech s financováním. Orco oznámilo, že v návaznosti na potřebu financování projektu Zlota existuje potenciál odprodeje některých likvidních aktiv skupiny. Ke konci týdne prodejní tlak mírně ustal s tím, že by projekt Zlota mohla převzít společnost odcházejících generálního ředitele pana Otta. Investoři silně vnímají rizikový potenciál společnosti především ve spojení s aktuálním významným (ovládajícím) vlastníkem, který již dříve komentoval nevalnou finanční pozici společnosti a rizika spojená s dalším vývojem.
Naopak největší růst zaznamenaly akcie Erste Group (+9,1 %, 720 Kč). Na titulu se neobjevila v týdnu žádná firemní zpráva, a tak růst byl spíše technického rázu v rámci sektoru. Sektor byl pozitivně ovlivněn vývojem státních dluhopisů, kde italské a španělské dluhopisy dále posilují, což je trhem vyhodnocováno jako pozitivní signál pro bankovní sektor.
V příštím týdnu se investoři budou nadále zajímat o geopolitiku spojenou s Ukrajinou, ale očekáváme, že zájem bude postupně uvadat. Samozřejmě to nebude platit o ruských a ukrajinských aktivech, kde bude zřejmě přetrvávat vysoká volatilita. Sledovat se bude i zápis z posledního FEDu (středa), kde investoři budou hledat vodítko pro další kroky centrální banky.
Samozřejmě nesmíme vynechat ani zahájení výsledkové sezóny za 1Q14. V úterý po trhu zveřejní své výsledky tradiční Alcoa. V pátek pak bankovní domy JP Morgan a Wells Fargo. Celkově jsme na výsledkovou sezónu spíše neutrální. Nicméně je pravdou, že zveřejněné výhledy firem se budou porovnávat s odhady makroekonomů na celkovou situaci v ekonomice.
Z makroekonomických dat se zaměříme na čínská data zahraničního obchodu, kdy ve čtvrtek bude zveřejněn výsledek exportu a importu za uplynulý měsíc. Očekává se růst exportu o 4,4 % oproti výraznému 18% poklesu v únoru. Naopak import by měl zpomalit dynamiku růstu na 4,0 % z předchozích 10,1 %. V USA se zaměříme na středeční zápis z posledního zasedání FEDu, který by měl potenciálně více přiblížit současné rozpoložení jednotlivých členů a hlavně postoj nové šéfky paní Yellen. V pátek pak budeme sledovat index spotřebitelské důvěry Michigan (oček. 81 po 80 bodech). V Německu se zaměříme na pondělní průmyslovou produkci (oček. +0,3 po +0,8 % m/m).
Celkově jsme na příští týden neutrální s tím, že chybí očekávání na výraznější impulzy. Výsledková sezóna může přinést volatilitu především na konkrétní tituly či možná dotčené sektory.