Letošní zima byla obzvláště studená a zásoby plynu poklesly hluboce pod pětiletý průměr. Existují dokonce spekulace o tom, že ani při současných úrovních těžby nebudou producenti plynu schopni doplnit v dostatečné míře zásoby plynu do příští zimy.
Graf: Celkový objem zásob plynu v USA v miliardách kubických stop v porovnání se svými pětiletými maximy a minimy (Zdroj: EIA)
Podle EIA poroste produkce plynu v USA do roku 2030 o pouhých 12 %, přesto právě plyn je nejvíce rostoucí zdroj energie v tomto období. Do roku 2040 by měl jeho podíl na energetickém mixu v USA vzrůst podle EIA ze současných 31 % na 38 %. Obnovitelné zdroje energie by měly vzrůst ze současných 11 % na 12 %. Užití ostatních zdrojů energie by mělo podle projekcí EIA poklesnout.
Graf: Vývoj podílu jednotlivých zdrojů energie na celkové spotřebě s predikcí do roku 2040 (Zdroj: EIA)
V současné době existují žádosti na americkém ministerstvu energetiky požadující export plynu z USA v objemu více jak 60 procent současné produkce. Celkem se jedná přesně o 42 miliard kubických stop denně. Většina těchto žádostí byla již ministerstvem schválena. Hlavním důvodem je snaha dostat plyn na trhy v Japonsku, kde je plyn čtyřikrát dražší než v USA a na trhy EU, kde je plyn třikrát dražší. EU jako celek importovala denně pouze okolo 30 miliard kubických stop denně. Japonsko importuje okolo 12 miliard kubických stop denně.
Graf: Cena plynu v USA, EU a Japonsku v dolarech za milión britských termálních jednotek (Zdroj: World Bank)
Těžba z břidlic v USA je při současných cenových úrovních v USA nerentabilní a těžaři spoléhají pravě na export, jako na svoji záchranu. Export plynu by snížil světové ceny plynu a zvýšil by domácí ceny. EU se v rámci obchodních rozhovorů s USA snaží dosáhnout dohody, která by umožňovala dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Země střední Evropy chtějí spolupracovat s americkými energetickými společnostmi na vytvoření aliance, která by ve Washingtonu prosazovala uvolnění amerických omezení na vývoz plynu. Povolení exportu plynu do Evropy by znamenalo větší nezávislost na dovozu plynu z Ruska.
Španělsko v minulých letech investovalo do přepravy zkapalněného zemního plynu a vlastní 7 z 22 terminálů v Evropě, které tvoří až 36 procent kapacity pro přepravu LNG. Podle José Manuela Soria, španělského ministra průmyslu a energetiky, by země mohla okamžitě dodávat do Evropy až 10 procent současného objemu plynu, který je z Ruska transportován přes Ukrajinu. Výhledově by Španělsko mohlo dodávat až 50 procent. Rusko dodává do Evropy téměř třetinu spotřeby plynu a polovina z něj teče přes Ukrajinu.
V souvislosti s uvolňováním amerického exportu plynu by mělo dojít k nivelizaci amerických a světových cen. To by mohlo přinést investorům, kteří ve vhodnou chvíli nakoupí americký zemní plyn, zajímavé zisky.
Autor příspěvku je analytikem společnosti Colosseum