Mezinárodní měnový fond (MMF) včera predikoval Velké Británii nejsilnější růst z hlavních světových ekonomik. V tomto roce by ostrovní hospodářství mělo expandovat o 2,9 procenta a využít tak zvyšujících se spotřebitelských výdajů a klesající nezaměstnanosti. Spojené státy společně s Velkou Británií by měly být vůdci vyspělých států, jež povedou globální růst. Z části tak vystřídají rozvojové státy Asie, Afriky a Jižní Ameriky, které v poslední dekádě zažily velký boom a nyní mají problémy vysokou laťku udržet. Růst globálního hospodářství by měl v tomto roce zrychlit na 3,6 procent z 3,0 procent v roce 2013. Roku 2015 by pak expanze měla dosahovat až 3,9 procenta.
Mezinárodní měnový fond včera rovněž upozornil na příliš rychlý růst HDP USA, který by je mohl donutit rychleji zvýšit úrokové sazby, které by mohly výrazně poškodit právě asijské a jiné rozvíjející se ekonomiky, které poslední roky těžily z programu QE a přílivu levných dolarů.
Americké trhy si v úterní seanci napravily reputaci a po třech nepovedených dnech dokázaly zlehka posílit. Nejvíce zkorigovat potřeboval Nasdaq, který měl za sebou tři nejhorší dny od roku 2011. Během včerejška se mu podařilo získat 0,81 procent. S&P 500 expandovalo o 0,38 procenta a Dow Jones jen neznatelně překročil otevírací hodnoty, když posílil o 0,06 procenta. Extrémní výprodej zažívá japonský akciový index Nikkei, jež 4 seance marně vzdoruje medvědům. Během včerejška ztratil 2,10 procenta a dostal se na 2týdenní minimum.
Důvodem propadu Nikkei je silný japonský jen a zasedání BoJ. Nákup jenů a prodej akcií zpustila slova Kurody, který včera na tiskové konferenci po zasedání BOJ řekl, že ekonomika nyní nepotřebuje dodatečné stimuly, aby porazila deflaci. Rovněž vyslovil přesvědčení, že Japonsko dokáže porazit negativní důsledky zvýšení daní. Jen (JPY) včera posílil nejen vůči USD ale na všech frontech.
Včera v USA odstartovala výsledková sezóna. Jako první tradičně reportovala těžařská společnost Alcoa, která zveřejnila lepší než očekávané výsledky. V pátek odpoledne se čeká na čísla významných bank JP Morgan a Wells Fargo. Hlavní události dnešního dne bude zveřejnění zápisu z březnového zasedání Fedu. Vzhledem k široké různorodosti názorů se neočekává, že by nám zápis prozradil něco nového. Analytici v něm budou spíše hledat názorový „mainstream“ bankovní rady.
Ve svém včerejším projevu pokáral člen FOMC Plosser celý FED, když řekl, že centrální banka by měla být specifičtější při oznamování, jak bude nadále řídit monetární politiku. Šéf filadelfské pobočky potvrdil, že první zvýšení úrokové sazby by mělo přijít již v příštím roce, zároveň však oznámil, že FED neukončí kvantitativní uvolňování předčasně a bude pozorně sledovat ekonomický vývoj.
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
- 10:30 Obchodní bilance Velké Británie
- 20:00 Zápis z posledního jednání FOMC
EUR/USD zastavilo silnou expanzi až u rezistenční zóny mezi 1,38 a 1,3820. Právě reakce na tuto zónu bude klíčová. V případě falešných pokusů by trh měla čekat cesta zpátky minimálně k 1,3765. Naopak proražení 1,3820 dá naděje k dalšímu posilování.
AUD/USD se konečně dostalo nad silnou rezistenci 0,9295 a získalo tak šanci na další růst. Trh se v průběhu včerejška posunul výrazně nad tuto úroveň, která by nyní měla pomoci obchodníkům jako support. Dnešek by přes nedostatek důležitých zpráv mohl přinést korekční pohyb, který by uvolnil stochastický oscilátor z překoupených hodnot.
Americký Nasdaq se pohybuje uvnitř obrácené klínové formace, která by při svém vyplnění měla nakonec trhu pomoci k růstu. Z krátkodobého hlediska se však jako pravděpodobnější jeví otestování rezistenci 3 593,00, jež je posílena o klesající trendovou linii a pokračování v medvědí náladě až k podpoře 3 400.
Nikkei z technického pohledu propadlo pod 14 470 a otevřelo si prostor až k podpůrné trendové linii 14 130, vyjma skryté býčí divergence tedy nic nenasvědčuje změně trendu. Chuť prodávat navíc posiluje proražení krátkodobé trendové linie, která nyní tvoří další rezistenci. Dokud Nikkei zůstává pod 14 470, tak je výhled negativní.