Pravidelný týdenní komentář k trhu

11.04.2014 | , Atlantik FT
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

...

...

Druhý dubnový týden přinesl velmi vysokou volatilitu a v souhrnu výrazný ústup z rekordních úrovní akciových trhů tzv. vyspělých zemí. Ve středu zájmu byl zápis z posledního zasedání FEDu, který byl relativně holubičí vůči tiskové konferenci, který proběhla po posledním zasedání. Nicméně tento pozitivní faktor dokázal jen zpomalit výprodeje především na technologických akciích. Kromě FEDu investoři sledovali začátek výsledkové sezóny, kde úterní Alcoa mírně pozitivně překvapila především na čistém zisku a banky dopadly smíšeně, kde JP Morgan zklamal již na tržbách a Wells Fargo pozitivně překvapila především na rizikových nákladech. Dění kolem Ukrajinské krize se zostřilo především po výrocích prezidenta Putina ohledně potenciálu nepříznivé situace budoucích dodávek plynu, která by se mohla dotknout i Evropy. Domácí index PX zakončil týden na 993 bodech, což znamenalo 2,5% t/t pokles.

Z domácích zpráv jsme sledovali dění kolem ČEZ, kde došlo k zastavení tendru na Temelín. Tato již relativně očekávaná událost přinesla další dílek skládanky pro investory, kteří vyčkávají na potenciál vyšší dividendy. Sledovali jsme rovněž dění kolem bulharské licence pro obchodování s elektřinou (ne distribuce, kterou považujeme za významnější), kde je potenciál, že bude ČEZu odebrána. Titul uzavřel týden na hladině 553 Kč (+1,1 % t/t).

Dále se vyvíjela situace kolem dolu Paskov patřící do aktiv společnosti NWR. Jednání o budoucnosti dolu pokračují s tím, že byla v tisku zmíněna dohoda s pokračováním dolu do roku 2017 při státním příspěvku 600 mil. Kč na sociální aspekt budoucího uzavření dolu. Tuto variantu jsme hodnotili negativně z pohledu NWR, kde se domníváme, že pro minoritní akcionáře je nevýhodná jakákoliv varianta, která je nákladnější než původní plánované zavření dolu Paskov v roce 2014. Titul uzavřel páteční seanci na úrovni 12,3 Kč (-3,2 % t/t).

V úterý Oaktree, největší akcionář společnosti Stock Spirits zveřejnil, že prodal 73,7 mil. kusů akcií společnosti. Cena byla stanovena na 2,75 GBP (91 Kč), přibližně 10 % pod pondělní závěrečnou cenou 3,07 GBP (101,3 Kč). Prodej následoval ihned po uplynutí doby 180 dní, po kterou se Oaktree zavázala neprodávat akcie po IPO, které proběhlo v říjnu minulého roku. Titul zakončil páteční obchodování na 96,5 Kč (-5,3 % t/t)

VIG zveřejnilo ve čtvrtek celkové výsledky za rok 2013, které byly v souladu s již oznámenými předběžnými daty. Rovněž návrh dividendy byl potvrzen na 1,3 EUR/akcii (3,6% hrubý div. výnos). Investoři se zaměřili především na Rumunsko a Itálii, kde je patrné, že společnost provádí důraznou restrukturalizaci po té, co byla nucena mimořádně odepsat část hodnoty aktiv v minulém roce. Titul zakončil týden na 984 Kč (-2,3 % t/t).

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla Erste Group (-7,6 %; 665 Kč). Titul byl bez výraznějších zpráv a tak usuzujeme na technickou korekci po razantním růstovém skoku z minulého pátku. Bankovní sektor se připojil k výprodejům technologických akcií, tedy tzv. trendových akcií. Naopak největší růst zaznamenaly akcie CEZ (+1,1 %, 553 Kč). Titul reagoval pozitivně na informaci o zastavení tendru na Temelín. Tato zpráva může podporovat myšlenku vyšších dividend, než se původně plánovalo, a jak naznačoval ministr financí pan Babiš.

V příštím týdnu se z globálního měřítka investoři zaměří na výsledkovou sezónu v USA, která se rozjede na plné obrátky. Rovněž dění na Ukrajině se středem na dodávky plynu z Ruska bude v centru zájmu. Celkově jsme nadále více opatrní s ohledem na obezřetnost investorů směrem k tzv. růstovým (trendovým) akciím a naopak preferencí hodnotových (defenzivních) titulů. Díky výsledkové sezóně se dá očekávat pokračování výrazně volatilního obchodování. Jen připomínáme, že v pátek bude většina trhů zavřena včetně BCPP kvůli velikonočním svátkům.

Z domácího trhu připomeneme pondělní mimořádnou valnou hromadu CME, která by se měla zabývat nedávnou kapitálovou restrukturalizací. Očekáváme jen formální schválení.

V úterý (15.4.) bude poslední obchodní den s nárokem na dividendu u Philip Morris ČR (standardní T+3 vypořádání), která by měla být 880 Kč/akcie (820 Kč standardní dividenda a 60 Kč výplata části zrušeného rezervního fondu). Výše vyplacených prostředků představuje 7,9% hrubý dividendový výnos.

Z makroekonomického výhledu na příští týden se zaměříme na středeční čínská data o průmyslové produkci (oček. 9,0% m/m) a HDP za 1Q14 (oček. 7,3 po +7,7 % r/r). V USA budeme sledovat pondělní maloobchodní tržby (oček. +0,9 po +0,3 % m/m) a středeční průmyslovou produkci (oček. +0,5 po +0,6 % m/m). V Německu to budou úterní indexy ZEW, kde se očekává mírné zlepšení u stávající situace a naopak mírné zhoršení u očekávání.

 

Autor článku

Milan Vaníček  

Články ze sekce: INVESTICE