Rusko a Čína - silné spojenectví

16.04.2014 | , Finance.cz
INVESTICE


Rusko a Čína se chystají podepsat obchod století. V reakci na probíhající odcizení Ruska a západu se prezident Putin rozhodl pro ráznou expanzi Ruska na východ a jeho záměrem číslo jedna je podepsání smlouvy o dodávkách plynu s Čínou.

Naopak Evropa se usilovně snaží najít alternativní zdroje energie, když kohoutky Gazpromu zůstanou uzavřené (pozn.: Ukrajině hrozí nárůst ceny zemního plynu o 40 %). Americký ministr financí, Jacob J. Lew, při jednání se svým ruským protějškem, Antonem Siluanovem, pohrozil dalšími sankcemi vůči Ruské federaci. To bylo jen několik hodin poté, co ruský prezident Vladimir Putin pohrozil, že zastaví dodávky zemního plynu na Ukrajinu.

Co dalšího uvedl ruský prezident?

 

  • Vyzval k jednání ministry EU ohledně ukrajinského dluhu za dodávky plynu.
  • Uvedl, že jsou zde rizika, že nebude možné přes Ukrajinu odčerpat ruský plyn určený pro Evropu.
  • Vyzval evropské politiky k naléhavé diskusi o opatřeních, která by stabilizovala ukrajinské hospodářství.

 

Bylo jasné, že pokud budou Evropa a Spojené státy izolovat Rusko, bude Moskva hledat různá východiska v různých oborech podnikání u jiných energetických partnerů či politických spojenectvích. Svatým grálem je pro Moskvu dodávka zemního plynu do Číny, která je po letech vyjednávání zase o něco blíž ke svému uskutečnění.

Podle aktuálních informací se ruský Gazprom a Čína chystají v nejbližších týdnech uzavřít smlouvu o dodávkách zemního plynu. Jedná se o první z řady energetických projektů plánovaných mezi oběma zeměmi.

"Pracujeme nyní na tom, aby se smlouva podepsala v květnu a věříme, že vstoupí v platnost do konce roku," řekl místopředseda vlády, Arkadyj Dvorkovič. Konzultace probíhají a představitelé Gazpromu vedou rozhovory s čínskými partnery o smluvních podmínkách.

Jak tato situace ovlivní komoditní kovy a zlato konkrétně?

"Fyzická poptávka z Číny je i nadále zdrženlivá, protože zlato bylo podpořeno oslabením dolaru. Účastníci trhu budou dohlížet na vývoj vztahu mezi Ukrajinou a Ruskem," uvedl Abhishek Chinchalkar, analytik Anand Rathi Commodities Ltd.

Ve stejném duchu hovoří další z analytiků, Tom Price: "Budeme svědky podpory ceny zlata, pokud Spojené státy americké nebudou v krátkodobém horizontu nikterak výrazně zvedat úrokové sazby a dále bude přetrvávat napětí mezi Ruskem a Ukrajinou," sdělil pro televizi Bloomberg Tom Price, analytik UBS AG.

Na závěr zde máme malé připomenutí vývoje ceny zlata z 11. dubna 2013, kdy byla cenová hladina vyšší v průměru o 242 dolarů za unci.

20140415_zlataky_1.jpg 

Dne 11. dubna 2014 v 16 hodin se zlato obchodovalo za 1 319 dolarů/unci. Stříbro dosáhlo hranice 20,1 dolarů/unci.

20140415_zlataky_2.jpg 

Růst ceny zlata z 1 275 dolarů na 1 325 dolarů za unci je s největší pravděpodobností první z korekcí cen zlata, a to směrem vzhůru. Nejbližší hladina podpory je na hranici 1 315 dolarů, denní graf však ukazuje, že cena zlata dosáhla významné úrovně odporu. Je tedy pravděpodobné, že korekce ještě není u konce, proto očekáváme, že bude dosaženo 1 340 dolarů/unci.

Autor příspěvku: Jaroslav Křůpala, Zlaťáky.cz

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE