Americké akciové trhydokázaly pošesté za sebou uzavřít v zelených číslech a vytvořily nejdelší šňůru ziskových dnů v letošním roce. Trhu prospěly výsledky společností McDonald’s a Netflix, a také překvapivě nižší pokles v počtu prodaných existujících domů. Nejvíce opět zářil Nasdaq, který získal 0,97 procenta, následován S&P 500 s 0,41 procenty a Dow Jones se ziskem 0,40 procent. Náladu na amerických akciových trzích rovněž podporuje rostoucí aktivita fúzí a akvizic společností. Již jedna pětina společností z indexu S&P 500zveřejnila svá čísla, 63 procent z nich porazilo očekávání.
Australský index spotřebitelských cen (CPI) vzrostl méně, než se očekávalo. V prvním čtvrtletí letošního roku došlo k růstu o 2,9 procenta (meziročně), což je o 0,3 procenta pod predikcí ekonomů. Mezikvartálně si index polepšil o 0,6 procenta a ztratil tak 0,2 procenta oproti předchozímu měření. Na tuto zprávu reagoval australský dolar výrazným výprodejem, proti novozélandskému dolaru ztratil 80 pips a proti americkému dokonce 100.
Čínský index nákupních manažerů (PMI) za výrobu zůstal počtvrté za sebou v kontrakční zóně. Ani tento měsíc tak nepřinesl výrazné zlepšení, i když meziměsíčně došlo k posílení o 0,3 bodu na 48,3 bodu. Zpomalení v současnosti prožívá celá čínská ekonomika, o čemž svědčí i pokles tempa růstu ekonomiky ze 7,7 procent na 7,4 procenta. 4ínský juan je vůči USD nejníže od prosince 2012.
Zlato je momentálně na 2 měsíčním minimu a bojuje s důležitým supportem 1280 USD. Americká ropa WTI včera rovněž ztratila z ceny 2 USD za barel. Nicméně evropská ropa Brent odolává výprodeji kvůli obavám ze situace na Ukrajině a možnosti rozšíření sankcí vůči Rusku
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
- 10:00 PMI index za výrobu a služby z eurozóny
- 10:30 Zápis z posledního jednání BoE
- 12:00 Očekávané průmyslové objednávky CBI z Velké Británie
- 14:30 Kanadské maloobchodní tržby
- 15:45 Americký PMI index za výrobu
- 16:00 Prodeje nových domů v USA
- 23:00 Úroková sazba na Novém Zélandě – POZOR, očekává se zvýšení na 3,00 procenta!
EUR/USD se momentálně pohybuje bez jasného směru a hledá nový impuls. Sevření mezi 1,3840 a 1,3788 je doprovázeno klesajícím trendovým kanálem, který definuje krátkodobou náladu. Pokračující výprodej podporuje formující se netopýří pattern, jež počítá s oslabením na 1,37. Tento závěr by však ukončilo uzavření nad 1,3840.
Na AUD//USD přezvali otěže medvědi a trh se po úspěšném růstu rozhodl k rychlé korekci. Momentálně AUD/USD testuje podpůrnou trendovou linii, jejíž prolomení by posunulo trh k cíli na 0,9255. Na této úrovni se dá očekávat, alespoň korekční pokus a uvolnění přeprodaných oscilátorů. Dalším cílem by pak mohla být podpora 0,9220.
AUD/NZD postihl silný výprodej, po nepovedených reportech v asijské seanci. Z technického pohledu šlo o další nepovedený test silné rezistence 1,09, doprovázený klínovou formací a divergencí. Trh se momentálně vrací ke 100dennímu klouzavému průměru, při jehož dosažení by mělo dojít k otestování proraženého trendového kanálu. Tuto hladinu lze považovat za klíčovou a její prolomení by posouvalo AUD/NZD k 1,0540.
DOW/JONES se vrací zpět k historickým maximům. Dnešní seance by mohla začít testovat pásmo kolem ceny 16 500, které v minulosti už třikrát zmařilo býčí snahy. Trh tak může citlivě reagovat na každou známku slabosti, jež by vrátila cenu k podpoře 16 144. Situaci pak umocňuje dlouhodobá medvědí divergence na MACD.