Počet rozjednaných prodejů domů v USA se v březnu dočkal nejsilnějšího růstu od května 2011 a po osmiměsíčním úpadku zažil expanzi. V předchozím měsíci posílil index rozjednaných prodejů o 3,4 procenta na 97,4 bodu, ekonomové favorizovali pouze 1,0 procentní zisk. Včerejší výsledek naznačil, že na trhu s bydlením dochází ke stabilizaci po jarních neúspěších.
Německá spotřebitelská důvěra GfK zůstala v tomto měsíci nezměněna na 8,5 bodech a přinesla naplnění ekonomické predikce. Současné hodnoty i tak znamenají nejlepší výsledky od července 2007 a jde tak o opětovné potvrzení optimistické nálady v největší ekonomice eurozóny.
Náladu na amerických akciových trzích včera pozvedla zpráva o akvizici britské farmaceutické společnosti AstraZeneca americkou Pfizer za 100 miliard USD. Tento obchod pozvedl naději o dalších fúzích a akvizicích na trhu. Investoři v USA stále preferují velké společnosti před sociálními médii a novými technologickými firmami. Nejlépe si včera vedl Dow Jones, který si připsal 0,53 procenta zisku v čele již zmíněným Pfizrem, S&P500 posílil o 0,32 procenta a technologický Nasdaq ztratil 0,03 procenta, přičemž nejlépe se vedlo Applu. Asijská seance byla klidnější, protože japonský trh byl uzavřen kvůli státnímu svátku.
Rusko ukončilo manévry kolem ukrajinské hranice a vojáky stáhlo na místa jejich stálého umístění. Oznámil to ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Naopak Ukrajina slíbila, že nenasadí armádu proti obyvatelům východu. Nicméně USA A EU včera rozšířily sankce vůči Rusku. Unie tak zmrazí konta a zakáže cestování dalším vysoce postaveným Rusům. EU na rozdíl od USA zatím neuvalí sankce na ruské firmy.
Ceny ropy včera oslabily poté, co Lýbia oznámila, že připravuje obnovu exportu.
Euru včera směrem nahoru pomohly slova německé Bundesbanky i Maria Draghiho, kteří odmítli urgentnost kvantitativního uvolňování a popřeli obavy z deflace ve společné měnové unii. Věří, že postupí obnova a posílení hospodářství dovedou eurozónu k vytoužené inflaci.
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
- 10:30 Britské HDP za 1. kvartál
- 15:00 Americký S&P/Case Shiller index cen nemovitostí
- 16:00 Americká spotřebitelská důvěra CB
-
21:30 Projev guvernéra kanadské centrální banky Poloze
EUR/USD by rádo co nejdříve opustilo konsolidační pásmo. Trh se pokouší o býčí průraz, kde mu v cestě stojí dosud platná trendová linie. Její zdolání by otevíralo prostor ke kulatému číslu 1,39. Dokud se však obchoduje pod trendovou linií, tak lze favorizovat medvědy.
AUD/USD se obchoduje v korekční vlajkové formaci a v krátké době má nakročeno k otestování podpůrné trendové linie. Tato fáze bude pro AUD/USD klíčová, proražení podpory by signalizovalo možný výprodej až k Fibonacciho úrovni 50. Signál k nákupu by se samozřejmě objevil v případě proražení vlajky.
Zlato se obchoduje v klesajícím trojúhelníku pod silnou trendovou linií. Vše tak nasvědčuje pokračujícímu výprodeji, avšak strašákem je zvyšující se frekvence testování klesající linie i býčí divergence na oscilátorech. Za rozhodující úroveň lze považovat 1 278,00, tu by měl trh znovu otestovat.
Index eura BOSSA EUR započal v asijské seanci testovat konsolidační symetrický trojúhelník. Prozatím se průraz odehrává ve směru dlouhodobého trendu, což by znovu mohlo pomoci k dosažení rezistence 133,20. Dnešní seance tak prokáže, zda nejde jen o falešné snahy.