Hrozba pro komodity zvaná El Nino

04.05.2014 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Meteorologický jev zvaný El Nino může ohrozit úrodu zemědělských komodit a tím zvednout i jejich ceny. Americký meteorologický ústav uvádí …

Meteorologický jev zvaný El Nino může ohrozit úrodu zemědělských komodit a tím zvednout i jejich ceny. Americký meteorologický ústav uvádí pravděpodobnost jeho vzniku 65 procent do konce tohoto roku. El Nino vzniká, když se zmenší síla studeného oceánského Peruánského proudu (zvaného též Humboltova) v tichomořské rovníkové oblasti nebo když se změní jeho směr o 180 stupňů. To ohřívá povrchovou vodu oceánu a může zvrátit počasí po celém světě.

V roce 1997 způsobil El Nino silné deště a sesuvy půdy v Kalifornii a sucho v Austrálii. Proto je tento jev spojený s rychlými růsty cen komodit. Francouzská banka Societé Générale SA dokonce na přání svých klientů vyvinula komoditní index, který je spojen právě se vznikem El Nina. Hrozba jeho vzniku přichází právě v době, kdy zásoby mnoha komodit klesají. Podle údajů CFTC (Commodity Futures Trading Commission) na 16 zemědělských futures trzích drží investoři více pozic na vzestup než na pokles.

El Nino může mít na komoditní trhy překvapivý vliv. Podle analytiků již zmíněné francouzské banky jsou více ohroženy těžební společnosti než zemědělci. Například sucho v Indonésii, která je největším světovým producentem niklu, způsobuje snížení jeho těžby, protože těžební zařízení ve velké míře spoléhají na energii z vodních toků.

Obr: Očekávané podmínky počasí ve světě v případě vzniku El Nina ve vybraných zemích (Zdroj: NOAA, WSJ)

Podle analytiků by extrémní počasí mohlo posílit ceny komodit, jako jsou káva, cukr sojové boby nebo také mědi a ohrozit tak hospodářské oživení rozvíjejících se zemí. V chudých zemích, které jsou závislé na dovozu potravin, pak může nedostatek potravin vyvolat nepokoje. Podle Johna Baffese, ekonoma Světové banky, jsou potenciálně nejvíce ohrožené země v severní Africe a na Blízkém východě, které jsou silně závislé na importu obilí. Dodal také, že vysoké riziko platí i pro Indii, neboť pokud El Nino vznikne, srážky během monzunového období jsou zde nižší a to ohrožuje úrodu pšenice a rýže místních farmářů.

Co se týče Brazílie, tak případné deště, které by El Nino mohlo způsobit, by byly pro kávu nyní příhodné, nicméně pokud by srážky přišly v červenci a srpnu, tak by to zpomalilo sklizeň a omezilo export. Letos cena kávy arabiky vzrostla bezmála již o 80 procent. El Nino také ohrožuje produkci kakaa. V případě jeho vzniku dochází podle Mezinárodní organizace pro kakao (ICO) v průměru k poklesu produkce o 2,4 procenta. Přitom očekávaný deficit nabídky již vyhnal cenu kakaa v letošním roce o více než 7 procent vzhůru.

Ne všechny vlivy El Nina jsou však špatné a na řadu různých plodin má pozitivní dopad. Například v Kalifornii, která byla letos zasažena suchem, většinou přináší deštivé počasí. V případě vzniku El Nina by z toho mohly těžit plodiny, jako jsou citrusy, mandle a avokáda.

Z hlediska investic je tedy dobré vnímat i rizika počasí. Není sice nutné jeho vlivy nějak přeceňovat, ale pro řadu komodit, které už nyní jsou počasím negativně ovlivněny, může být El Nino zásadní.

 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE