Investoři i nadále sledují vývoj na Ukrajině a určitá nejistota je znát i z reakcí finančních trhů. Minulý týden proběhlo zasedání ECB, kde podle očekávání nedošlo k žádné změně měnové politiky. Po tomto zasedání začal výrazně posilovat americký dolar vůči euru. Spekulace z Libye o nezvýšení vývozu ropy a již zmíněná nestabilita na Ukrajině vyvolala krátkodobý růst její ceny.
Trhy si minulý týden nepřipsaly výrazné zisky, o to víc bude sledováno reportování výsledků tento týden. Počátkem týdne obdržíme výsledky od společností Airbus, EasyJet, ThyssenKrupp nebo OMV. Ve středu bude výsledky vyhlašovat japonská automobilka Mitsubishi, dále finanční domy jako Allianz, KBC nebo Generali. Ke konci týdne jistě investorům neuniknou zprávy amerického řetězce Walmart. Především díky velkým strategickým intesticím, které by měly mít dopad v dlouhodobém horizontu, se neočekávají ohromující výsledky.
Možná než na vyhlašování zisků společností se budou trhy zaměřovat na makrodata. V USA se bude jednat a maloobchodní prodeje. Ty spolu s očekávaným dosažením dvouprocentní úrovně indexu spotřebitelských cen by měly prokázat jisté zesílení americké ekonomiky. V Evropě bude důležitý ZEW ekonomický sentiment a HDP eurozóny. Odhaduje se opět mírný růst, který je však tažen především ekonomikou Německa. Harmonizovaný index spotřebitelských cen ve čtvrtek opět prokáže, že se eurozóna potýká s nízkou úrovní inflace, na kterou bude ECB reagovat nejdříve příští měsíc na dalším zasedání. Japonsko vyhlíží růst HDP na úrovní 4%, který je tažen především krátkodobě zvýšenou spotřebou z důvodů uvalení vyšší spotřební daně od 1. dubna. Podstatné budou i předpovědi vývoje ruského HDP. To nám může napovědět, jakým směrem se budou ruské trhy ubírat a jaký další dopad má a bude mít krize na Ukrajině.
Tomáš Daňhel
Saxo Bank