Jižní Korea se stává jedním z největších dovozců amerického pomerančového džusu. Do konce dubna dosáhl jeho import do země 13,2 miliónu galonů. Za celý loňský rok byl dovoz 16,5 miliónu galonů. V roce 2012 činil 3 milióny. V letošním roce se tak Korea stává druhým největším nakupujícím pomerančové šťávy po Kanadě a to před třemi lety byla na osmé pozici.
Graf č.1: Dubnové importy mraženého pomerančového koncentrátu do Jižní Koreje v miliónech galonů (Zdroj: FDC, WSJ)
Další růst je očekávaný i nadále s tím, jak Spojené státy a Jižní Korea v dubnu vyřešily některé obchodní spory. Producenti pomerančového koncentrátu tento stav vítají, protože spotřeba pomerančového džusu v USA klesá. V posledním desetiletí klesla spotřeba na domácím trhu o 34 procent s tím, jak roste obliba energetických nápojů a ochucených vod. Hlavním důvodem pro růst ceny pomerančového koncentrátu je tak prozatím pokles produkce způsobený bakteriálním onemocněním pomerančovníků, které brání dozrávaní plodů a jejich předčasnému opadávání. Díky velkému rozšíření této nákazy pěstitelé očekávají, že úroda na Floridě bude nejmenší za posledních 24 let.
Graf č.2 Produkce pomerančů na Floridě v tisících boxů (Zdroj: Bloomberg)
Dovoz do Jižní Koreje je příležitostí pro zpracovatele pomerančů na Floridě, ale v kombinaci s již zmíněným onemocněním pomerančovníků, také zajímavá příležitost pro investory. Korea dováží především mražený pomerančový koncentrát, který se následně smísí s vodou. Od začátku letošního roku cena mraženého pomerančového koncentrátu, který se obchoduje na burze Intercontinental Exchange (ICE), vzrostla o 17 procent na současných 165 USc za libru. Podle některých analytiků by se cena mohla dostat až k 200 USc, což by bylo poprvé za poslední dva roky.
Graf č.3: Cena futures kontraktu na mražený pomerančový koncentrát neočištěná o efekt rolování v USc za libru (Zdroj: Colosseum, a.s.)
Nárůst korejské poptávky neznamená, že by Korejci začali pít více pomerančového džusu. Začali jen více nakupovat ze Spojených států. Do roku 2012 byla největším dodavatelem Brazílie díky nižším výrobním nákladům. Obchodní dohoda mezi Jižní Koreou a USA ale zrušila dovozní cla na řadu výrobků včetně 54 procentní daně na americký pomerančový džus.
Podle Michaela Sparkse, generálního ředitele pěstitelské společnosti Florida Citrus Mutual, by mohl vývoz do Jižní Koreje růst až do příštího roku.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.