Čtvrteční data z průmyslové výroby v eurozóně ukázala dvakrát silnější růst než byl odhad analytiků oslovených agenturou Reuters. Měsíční nárůst za duben činil díky energiím a zboží krátkodobě spotřeby 0,8 procenta. To ukazuje na zrychlení hospodářského růstu ve druhém čtvrtletí z březnových -0,4 procenta. Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce je však růst stále pozadu.
Poprvé od dubna 2010 se očekávaná výnosnost španělských desetiletých vládních dluhopisů dostala pod očekávanou výnosnost amerických desetiletých bondů. Roste tak postupně důvěra investorů v ekonomiku Španělska, kteří začali koncem roku 2012 opět španělské bondy nakupovat. Nicméně to neznamená, že by dluhopisy Španělska byly méně rizikové než americké. Jejich úvěrové riziko je stále vyšší a za poklesem očekávané výnosnosti stojí také klesající inflace v eurozóně.
OPEC na středečním setkání rozhodl nezvyšovat v příštím půlroce svojí produkci z úrovně 30 miliónů barelů denně. Celkový výpadek produkce ropy kartelu OPEC způsobený problémy v Nigérii, Íránu, Iráku a Libyi dosahuje 2,5 miliónu barelů denně. Analytici EIA odhadují, že se produkce kartelu bude muset zvýšit ze současných úrovní na 31 miliónů barelů denně, aby na trzích během příštích měsíců nedocházelo k výraznějšímu deficitu.
Irák na setkání OPEC prohlásil, že plánuje zvednout svojí produkci do konce roku na 4 milióny barelů denně, což by přineslo potřebné zvýšení těžby. Současně, ale v Iráku propukla vlna násilností, které mohou výrazně ohrozit produkci ropy v této zemi. Islamisté postupující ze severu Iráku po obsazení dvou měst vyzvali své stoupence k tažení na Bagdád. Ohrožují také klíčové ropovody a rafinerie na severu Iráku. Ropa Brent v reakci na propuknutí ozbrojeného konfliktu zdražila již více než o 5 dolarů.
Na zvýšení geopolitického napětí obnovením bojů v Iráku reagovaly také drahé kovy. Cena zlata stoupla o 20 dolarů od začátku týdne. Více než zlato posilovalo stříbro, které si od začátku týdne připsalo již téměř tři procenta.
Měď na americké burze výrazně propadla po zprávách o auditech skladů v čínském městě Čching-tao. Čína je největší světový spotřebitel mědi, ale výrazná část dodávek se používá za účelem získání levných zahraničních půjček. Obavy, že se manipulovalo s importními doklady za účelem získání většího množství úvěrů jištěných mědí, vyvolaly na burze prodejní horečku. Společnost CITIC Group požádala v úterý soud Čching-tao, aby zablokoval zásoby mědi a hliníku, které mohly být použity opakovaně pro nekryté úvěry. To způsobilo odliv kovu ze skladů. Více jak 70 procent světových zásob mědi je používáno v Číně jako kolaterál za zahraniční půjčky.
Cena plynu ve čtvrtek zaznamenala nejvyšší jednodenní procentuální růst od letošního února. Futures kontrakt na zemní plyn s expirací v červenci vzrostl o 5,6 procenta. Růst přišel po aktualizaci zásob zemního plynu ve Spojených státech. Změna zásob v minulém týdnu zaostala pod odhadem analytiků a dosáhla 107 miliard kubických stop. Rusko odložilo zavedení zálohové platby za dodávky plynu pro Ukrajinu do 16. června. Původní lhůta, kterou Gazprom stanovil pro Ukrajinu na urovnání problému s platbami za dodaný plyn, vypršela 10. června. Od dubna letošního roku činí cena plynu pro Ukrajinu 485 dolarů za tisíc kubíků. Kyjev ale trvá na původních 268,5 dolarech. Moskva je ochotna jednat o slevách, ovšem jen po splacení dluhu. Ukrajina ale naopak chce nejdřív schválit cenu a teprve potom přejít k otázce dluhu za již dodaný plyn.
Pšenice pokračovala v klesajícím trendu a dostala se tak dokonce nejníže za poslední 4 měsíce. Ke zlevnění přispěly zvyšující se globální zásoby pšenice, jejichž stav včetně dalších odhadů zveřejnilo americké Ministerstvo zemědělství. Ke konci května se zásoby pšenice pohybovaly na úrovni 188,6 milionů tun, tedy více než 187,4 milionů tun, jež byly očekávány ještě před měsícem. Vyšší zásoby byly spjaty především s rostoucí produkcí v Rusku, Číně a Indii.
Úterní statistika WASDE publikovaná Ministerstvem zemědělství USA nevykázala žádné významné meziměsíční změny. Produkce bavlny v USA bude podle nových odhadů o 3 procenta vyšší i konečné zásoby se zvýší podle současného odhadu o 10 procent oproti květnovému odhadu.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.