Americkým akciovým indexům včera došel dech a zahájily pokles. O horší náladu mezi investory se postarala jednak Světová banka, která snížila výhled globálního růstu pro letošní rok z 3,2 na 2,8 procenta, a také napjatá situace v Iráku. Nicméně z pohledu technické analýzy jde o přirozený jev a pokles v důsledku překoupenosti. O korekci ještě nelze mluvit, avšak někteří techničtí analytici upozorňují na fakt, že již 32 měsíců nebyla na americkém akciovém trhu korekce hlubší než 10 procent, přičemž průměrná doba růstu tamního akciového trhu je od druhé světové války přibližně poloviční tedy 18 měsíců. Dow Jones včera oslabil o 102,04 bodu neboli 0,6 procenta, index S&P 500 ztratil 0,35 procenta. Technologický Nasdaq si z této trojky vedl nejlépe, když oslabil o 0,14 procenta.
Islamističtí ozbrojenci se zmocnili největší irácké ropné rafinerie v Bejdží, asi 200 kilometrů severně od hlavního města Bagdádu. Skupina napojená na Al-Káidu rovněž zadržela asi 80 Turků, což přilévá olej do ohně a eskaluje obavy, že se do Konfliktu zapojí i Ankara. Na situaci v Iráku reaguje zlato, které překonalo hodnotu 1260 USD za unci a ropa, jež stále bojuje s letošními maximy 105 USD za barel. Posiluje bezpečný přístav japonský jen. Ten vůči USD včera dosáhnul hodnoty 101,86. Nicméně hlavním tahounem USD/JPY směrem dolů je nyní pokles na EUR/JPY, tedy prodej eura a nákup JPY, díky čemu JPY posiluje i na páru s USD. Obchodníci japonského jenu by měli zbystřit pozornost před zítřejším zasedáním japonské centrální banky (BoJ).
Negativní nálada se v noci přenesla i do Asie, kde japonský index Nikkei oslabil o 0,64 procenta a uzavřel pod úrovní 15 000 bodů. Objednávky strojů klesly v dubnu v Japonsku meziměsíčně o 9,1 procenta. Očekával se však propad až o 11,5 procenta, a tak se výsledek považuje za poměrně příznivý. Navzdory tomuto poklesu se však neočekává dramatické snížení kapitálových výdajů a následné ochromení dobře nastartovaného ekonomického růstu. Podle všeho se přesune negativní nálada z USA a Asie dnes dopoledne i na evropský akciový trh, který otevřel mírně v mínusu. Klíčové mohou být průmyslové objednávky z eurozóny v 11 hodin.
V noci byla zveřejněna data z trhu práce Austrálie. Ačkoliv míra nezaměstnanosti zůstala v květnu nezměněna na 5,8 procentech, jde tuto informaci považovat za mírně pozitivní, protože se očekávalo její zvýšení o 0,1 procenta na hodnotu 5,9 procenta. Zklamáním byla informace, že počet zaměstnaných klesnul o 4 800, přičemž se očekával nárůst o 10 300. Po těchto informacích AUD na chvíli oslabil vůči USD na úroveň 0,9350, avšak velmi rychle se vzpamatoval a nyní opět útočí na hladinu 0,9400, přičemž nahoru ho žene tzv. „carry trade“. Naopak z tohoto typu obchodu netěží euro, které je po zasedání ECB a snížení depozitní úrokové sazby do negativního teritoria nejméně výhodné držet. Momentálně je pro společnou měnu eurozóny klíčové, zdali dokáže prolomit úroveň 1,35 (1,3480) vůči USD, anebo naopak tato hodnota zafunguje jako silná rezistence a zabrání dalšímu výprodeji.
Novozélandská centrální banka podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,25 procent na 3,25 procenta, tedy 5letá maxima, čímž zabezpečila NZD posílení na 3 týdenní maxima vůči USD (0,8640).
Dnes bychom v makrokalendáří měli sledovat:
- 10:00 Měsíční bulletin Evropské centrální banky (ECB)
- 11:00 Průmyslová produkce eurozóny
- 14:30 Kanada - Index cen prodaným domů NHPI a míra využití výrobních kapacit
- 14:30 USA - Maloobchodní prodeje a jádrové maloobchodní prodeje
- 14:30 USA - Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
- 14:30 USA - Importní ceny m/m
- 17:15 - Projev guvernéra kanadské centrální banky BoC Poloze
- 22:00 - Projev guvernéra BoE Carneyho