Rusko a Čína skupují zlato a zbavují se dluhopisů USA

Finance.cz

Západní centrální banky dodaly již hodně zlata, které směřovalo na východ. Čína a Rusko skupují obrovské množství fyzického zlata a zamykají ho do svých trezorů, aby tak podložily měnové rezervy.

 

První polovina roku 2014 přinesla mnoho otázek, které se týkají fyzické poptávky a případné manipulace s komoditními kovy, a proto se snažíme poskytnout některé odpovědi a přiblížit události, které signalizují postupný přesun zlatého a stříbrného bohatství z amerického kontinentu do Euroasie.

Fyzická poptávka a nedostatečná nabídka

 • Je-li nedostatek zlata, proč USA a Velká Británie vyváží tolik zlata do Švýcarska? (Švýcarsko následně vyváží většinu zlata do Číny). Podle některých odhadů Čína spotřebovala více než 4800 tun zlata v roce 2013, což znamená, že asi 3600 tun byly čerpány z celosvětových zásob (tj. zásob ze západu), které uspokojily poptávku. To vše se odráží v obrovských množstvích dodávek zlata na Shanghai Gold Exchange.
 • Proč tedy v Německu trvá repatriace vlastních 674 tun zlata tak dlouho? Do března 2014 našlo cestu zpět do Německa pouze 69 tun, což odpovídá tempu menšímu než 5 tun/měsíc.
 • Vladimir Putin rovněž myslí na zadní vrátka. Čína a Rusko si musí nějakým způsobem zajistit vlastní měnové rezervy. Proto Ruská centrální banka i nadále nakupuje zlato ve větších objemech (aktuální devizový stav je necelých 1041 tun) a zároveň se zbavuje amerických státních dluhopisů.
 • Dubaj vybudovala novou zlatou rafinérii schopnou obsloužit až 1400 tun zlata, přičemž současná světová rafinační kapacita pro zlato je asi 6000 tun (světová produkce je nižší než 3000 tun ročně).
 • Zajímavostí ze světa stříbrného kovu je studie Silver Institutu, který ve své studii Survey 2014 Silver poznamenal, že v roce 2013 nastal schodek 96 miliónů uncí v důsledku silné fyzické poptávky.

20140617_zlataky_1.jpg

   

  Makroekonomické prostředí a manipulace s trhy

  • Skutečná míra inflace je vysoká a mnohem vyšší než uvádějí oficiální údaje. Drahé kovy jsou historicky pojistkou proti inflaci. Graf níže popisuje vývoj ukazatelů indexu spotřebitelských cen a alternativní míry nezaměstnanosti.
  • Když se hovoří o inflaci, velké množství tištěných dluhopisů a "nadýmání" rozvahy americké centrální banky s největší pravděpodobností skončí špatně. Podle Jürgena Starka, bývalého člena správní rady Evropské centrální banky, centrální banky ztratily veškerou schopnost řídit ekonomickou situaci.
  • Vyšetřování mechanismu fixace zlata (gold fix) německým finančním regulátorem BaFin a následné odstoupení Deutsche Bank od smlouvy od stanovení zlata naznačují, že zde nebylo něco v pořádku z pohledu fixačního standardu.
  • Banka Barclays dostala pokutu 26.000.000 liber, protože jeden z jejích obchodníků manipuloval s "gold fixem", aby se vyhnul placení zlatého derivátu. Proto někteří účastníci trhu žalují banky odpovědné za gold fix pro údajnou manipulaci.

   

   20140617_zlataky_2.jpg

  Související pojmy

  Commodity futures Záloha

  Jakým směrem se bude ubírat žlutý a stříbrný kov ve třetím a čtvrtém kvartále roku 2014? Představuje současný stav předvoj ještě silnější poptávky po cenných kovech?

  Zdroj: Analýza trhu Zlaťáky.cz

   
   
  Sdílení a tisk
   
  Komentář
   
   
  reklama
   
   
  Články Finance.cz

  Zobrazit další články
  Články Investujme.cz

  Zobrazit další články
  Články Studentskéfinance.cz

  Zobrazit další články
  Články Firemnífinance.cz

  Zobrazit další články
  Zajímavé štítky

  Zobrazit další štítky
  Zajímavá témata štítků

  Zobrazit další témata štítků
  Slovnik.finance.cz

  Zobrazit další slova
  Finance.cz - zajímavé odkazy

  Zobrazit další obsah
  Investice - zajímavé odkazy

  Zobrazit další obsah
  Firmy - zajímavé odkazy

  Zobrazit další obsah
  Student - zajímavé odkazy

  Zobrazit další obsah
  Poradna finance.cz

  Zobrazit další dotazy