Na ropném trhu panuje tento týden zatím relativní klid. Severomořská ropa Brent se po prudkém růstu, ke kterému došlo minulý týden, pomalu ustaluje ve svém cenovém rozmezí. Růst cen vyvolaly nové obavy o stabilitu v Iráku poté, co sunnitští radikálové provedli řadu brutálních útoků na severu a západě země.
Irák se v posledních dvou letech stal klíčovým producentem v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). K tomu přispěl zejména prudký pokles vývozu ropy z Libye. Situace v klíčových ropných regionech na severovýchodě země, které jsou pod kurdskou nadvládou, a na jihu, který mají v rukou Šíité, zůstává prozatím relativně klidná. Díky tomu se cena ropy Brent ustálila mezi 112 a 114 dolary za barel. Na trhu však i nadále panuje velká nervozita, jelikož v sázce je denní produkce o objemu 3,3 milionů barelů.
Radikálové mezitím vtrhli do největší irácké rafinerie v Bajdží, kde byly hlášeny škody. Mezinárodní export na sever vedoucí přes Turecko a na jih přes Basru však postižen nebyl, což je i vysvětlením pro to, že trh v současné chvíli nezaznamenává žádné výrazné výkyvy.
Irák se během posledních dvou let stal druhým největším producentem ropy v rámci kartelu OPEC. V této době došlo k přerušení dodávek z Lybie a rovněž bylo uvaleno embargo na Írán. To vedlo k tomu, že od nástupu Arabského jara na konci roku 2010 se celková ropná produkce z těchto dvou zemí propadla asi o 2,4 milionu barelů za den.
Ve stejném období vzrostla irácká ropná produkce o téměř jeden milion barelů za den. Irácká vláda je po celou dobu silným zastáncem býčí strategie s vyhlídkou na ještě vyšší produkci. Současné tempo 3,3 milionů barelů za den by chtěla do konce roku zvýšit na 4 miliony. Do konce roku 2016 by pak toto číslo mělo vzrůst až na 7 milionů barelů za den.
V tuto chvíli se však tyto cíle jeví jako nesplnitelné. To ještě dále stupňuje tlak na Saudskou Arábii, aby zvýšila svou produkci a zabránilo se tak výraznému poklesu zásob na trhu. To bude důležité zejména v příštím čtvrtletí, kdy je poptávka tradičně na maximu. Saudská Arábie nedávno prohlásila, že optimální cenové rozmezí vidí mezi 95 a 110 dolary za barel, což je o něco níž než aktuální hladina.
I přes současné obavy však světové trhy zaznamenaly nižší volatilitu cen ropy, než tomu kdy bylo v nedávné minulosti. Prudký nárůst produkce v zemích mimo kartel OPEC, zejména v USA, pomohl zmírnit obavy ze situace na Blízkém východě a ohledně narušených dodávek ze severní Afriky. Od roku 2011 jsme byli svědky již několika alarmujících geopolitických událostí, ale jak naznačuje níže zobrazený graf, na ceny ropy měly tyto události jen nepatrný vliv.
Pokud se rozsah aktuální krize udrží na současné úrovni, měli bychom očekávat, že cena ropy Brent pravděpodobně nijak výrazně nepřekročí hranici 115 dolarů za barel. Jakékoliv reálné ohrožení dodávek by na druhou stranu mohlo znamenat návrat k maximům z let 2011 a 2012 a možná je i překonat. Vývoj událostí však není nikdy jednoznačný – vzhledem k tomu, že hedgeové fondy opět drží na trhu rekordní počet čistých dlouhých pozic, jakýkoliv posun směrem k nalezení řešení aktuální situace by mohl vést k cenovému propadu o 5 až 10 dolarů za barel. To by pomohlo snížit geopolitickou rizikovou prémii, ne ji však zcela odstranit vzhledem k tomu, že produkce v Libyi v současné době nedosahuje ani 15 procent z celkové kapacity.
Ole Sloth Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank
Ole Sloth Hansen je odborníkem na všechna témata spojená s obchodovanými futures s více než dvacetiletou praxí, a to jak na straně kupujícího, tak prodávajícího.Hansen nastoupil do Saxo Bank v roce 2008 a dnes je jejím hlavním komoditním stratégem, kde se zaměřuje na celou škálu produktů od těch pevně úročených až po komodity. Předtím pracoval patnáct let v Londýně, naposledy pro multi-asset Futures and Forex Hedge fund, kde vedl obchodní tým. Ole Hansen je ochoten se vyjádřit k většině komodit, zejména pak k energetickému sektoru a oblasti vzácných kovů.