EUR, USD, JPY hledají inspiraci, Japonsko čeká na třetí šíp a libra na projev Carneyho; denní přehled událostí

24.06.2014 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americkým akciovým indexům se v pondělí nepodařilo navázat na úspěšnou seanci z předchozího týdne, čímž Dow Jones včera ukončil svoji nejdelší ziskovou seanci letošního roku (6 dní po sobě). Dow Jones v pátek uzavřel na svých historických maximech 16 978,02 bodu. Indexům dokonce v dalším růstu nepomohla ani série příznivých makroekonomických dat. Národní asociace obchodníků s nemovitostmi v pondělí zveřejnila výborná čísla. Prodeje existujících domů vzrostly v květnu meziročně o 4,9 procenta, což byl mnohem lepší výsledek, než se čekalo. Rovněž data indexu nákupních manažerů (PMI) od společnosti Markit ukázala na růst důvěry a optimismu v sektoru výroby. Index v červnu dosáhnul 57,5 bodu místo očekávaných 56,1 bodu, což je nejlepší výsledek od roku 2010. Pro srovnání předchozí měsíc byl index na hodnotě 56,4 bodu. Celkově tak index Dow Jones včera ztratil 0,06 procenta, index S&P 500 si odepsal 0,01 procenta ze své hodnoty a technologický NASDAQ mírně posílil o 0,01 procenta. Americké akciové indexy předchozí týden těžily hlavně z projevu Janet Yellen (Fed), která trhy ubezpečila, že nevidí důvod pro strach z inflace a potenciální nemovitostní bubliny. Banka rovněž nenaznačila žádné brzké zvýšení úrokových sazeb. Nicméně indexy v Spojených státech jsou u historických maxim a podle všeho čekají na další inspiraci k růstu po slovech šéfky Fedu. Slova americké centrální banky podkopla nohy americkému dolaru, který od předchozí středy nemůže najít další sílu k růstu.

Nicméně pozitivní nálada stále přetrvává v Asii. Ta těží jednak z výborných výsledků indexu PMI v Číně a jednak z příznivých amerických dat. V průběhu dne se očekává projev japonského premiéra Abeho k balíčku strukturálních reforem známého jako tzv. třetí šíp.

Hlavní měny euro, jen a dolar jako kdyby v posledních dnech hledaly inspiraci k dalšímu pohybu. Na druhé straně tzv. komoditní měny (AUD, NZD, CAD) se těší zvýšenému zájmu investorů, a to díky akcelerujícím cenám komodit v důsledku globálního napětí (Irák, Ukrajina, Afganistán). K úspěchu jim včera dopomohla i výborná čínská data (PMI) od společnosti HSBC.

Hlavní událostí dnešního dne bude bezpochyby zveřejnění německého indexu IFO, a to hlavně po špatných pondělních datech indexů nákupních manažerů (PMI). Ty nejvíce zklamaly z Francie, nicméně i Německo a eurozóna jako celek dosáhly horších než očekávaných výsledků. Následně v 10:30 se investoři soustředí na Británii, kde bude mluvit guvernér BoE Mark Carney. Ten i několik dalších členů bankovní rady budou vypovídat před parlamentem o výhledu vývoje ekonomiky a inflace na nejbližší 2 roky. Nicméně politiky stejně jako investory bude určitě nejvíce zajímat informace, kdy banka plánuje zvýšit úrokové sazby. Slyšení před parlamentem bude trvat několik hodin, a tak buďme připraveni na možnou volatilitu na libře v dopoledních i brzkých odpoledních hodinách v závislosti na projevech členů bankovní rady.

Makrokalendář pro dnešní den:

  • 10:00 – Německý index IFO – podnikatelská důvěra
  • 10:30 – Výpověď členů bankovní rady před parlamentem na téma ekonomický výhled a inflace
  • 14:05  - Projev člena FOMC Plossera
  • 15:00 – USA index S&P Case Shiller (ceny domů)
  • 16:00 – USA Spotřebitelská důvěra CB + prodeje nových domů

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE