Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v květnu v USA klesly o procento. Analytici oslovení společností Bloomberg očekávali pokles pouze o 0,2 %. Bez zahrnutí dopravních prostředků klesly objednávky o 0,1 %, čekal se 0,3 % růst. Americký HDP v prvním čtvrtletí klesl anualizovaně o 2,9 %. Analytici oslovení společností Bloomberg očekávali, že tento předběžný údaj bude revidován na 1,8% pokles. Kvartální propad ekonomiky je největší za posledních pět let. Hlavním faktorem jsou nižší spotřebitelské výdaje zapříčiněné výjimečně tuhou zimou. Revize propadu z 1 % na 2,9 % je největší v historii sledování dat od roku 1976. Ve druhém kvartálu se očekává růst HDP tempem 3,5 %. Posílily také drahé stříbro a zlato. Cyklickým komoditám, jako je například ropa, statistika napomohla k další ztrátám.
Téměř po čtyřiceti letech uvolnila americká vláda export surové ropy do zahraničí. Ministerstvo obchodu udělilo povolení na její vývoz prozatím dvěma společnostem a to Pioneer Natural Resources Co a Enterprise Products Partners LP. Povolení se týká lodní přepravy ultralehké ropy, známé též jako kondenzát. Nakupující z tohoto typu mohou dále vyrobit benzín, letecké palivo a naftu. Vývoz by mohl být spuštěn na začátku srpna a očekává se, že se bude jednat spíše o malé množství.
Kurdistánská regionální vláda v Iráku exportovala skrz Turecko první tři tankery ropy z nalezišť v severním Iráku. Exportu ropy doposavad bránily spory s centrální iráckou vládou ohledně distribuce příjmu. Spory přerušily boje s islamisty (ISIS), kteří postupují se svými jednotkami na Bagdád. Kurdové jsou v hájení svých pozic na severu Iráku vůči ISIS doposud vcelku úspěšní. Představitelům regionální kurdské vlády se podařilo prodat milión barelů za cenu 106 miliónů amerických dolarů. Kurdové plánují zvednout export v červnu na 200 – 250 tisíc barelů denně. Do konce roku by rádi zvýšili export ropy na 400 tisíc barelů denně. Do roku 2015 je cílem vyvážet 1 milión barelů denně. Kurdové by se tak dostali téměř na úroveň exportu celého současného Iránu. Zásoby ropy na kurdském území v Iráku se odhadují na 45 miliard barelů ropy.
Burza v Singapuru zavádí vlastní futures kontrakt na zlato. Kontrakt se bude vypořádávat fyzicky a bude alternativou k současnému globálnímu benchmarku. Tento a další plánované kontrakty v Hongkongu a Číně by mohly snížit závislost Asie na spotových cenách zlata v Londýně a cenách futures kontraktů obchodovaných v New Yorku. Místní cena na asijských trzích zajistí, že trhy budou více efektivní a ceny budou odpovídat místním podmínkám. Čína společně s Indií tvoří více než polovinu světové spotřeby zlata.
Měď zažívá nejdelší období růstu od roku 2005. Důvodem jsou tenčící se zásoby tohoto průmyslového kovu. Zásoby mědi monitorované burzami v Londýně, Šanghaji a New Yorku ke čtvrtku klesaly 10 dní v řadě. Díky tomu jsou nyní nejníže od roku 2008.
Čínské úřady oznámily, že plánují v letošním roce zvednout státní zásoby obilí o 25 miliónů tun. Stav zásob chtějí udržovat v úrovni nejméně šestiměsíční poptávky. Vláda rovněž uvedla cíl zvýšit skladovací kapacity o 50 milionů tun a to především v severovýchodní a jižní oblasti země. Co se týče cen, tak vláda uvedla, že bude více preferovat tržní ceny před používáním státních zásahů, které doposud používala s cílem podpořit domácí zemědělce.
Cena kukuřice během pondělní obchodní seance propadla nejsilněji za uplynulých 5 týdnů díky spekulacím naznačujícím, že stav úrody v USA má zlepšující se tendenci. Státy Nebraska a Iowa zaznamenaly přes víkend až 20 cm dešťových srážek. Ve většině dalších pěstitelských oblastí v zemi též rozhodně nepanují žádná sucha, spíše naopak. Dá se tedy očekávat slušná úroda. USA jsou největším pěstitelem i vývozcem kukuřice na světě.
Čtvrteční růst ceny sóje byl největší za posledních 5 týdnů. Důvodem je skokové navýšení objemu vývozů z USA a zároveň její snižující se americké zásoby. Ty byly dle odhadu k 1. červnu na úrovni 382 milionů bušlů, nejméně od roku 1977. Američtí vývozci prodali 317 200 tun sóji s termínem dodání před 31. srpnem, což je nejvíce od konce února tohoto roku. Celkové prodeje se od loňského září zvedly o 24 % ve srovnání s rokem předchozím.
Cena bavlny na americké burze ICE Futures U.S. se propadla na 18 měsíční minima. Může za to především snižující se poptávka po bavlně a zlepšující se výhled na letošní úrodu. Vydatné deště v posledních dvou týdnech přerušily obavy z dlouho trvajícího sucha v Texasu. Podle předpokladů amerického ministerstva zemědělství by se produkce bavlny v USA v sezóně začínající 1. srpna měla zvýšit o 16 procent oproti předchozímu roku. Cena bavlny propadla tento rok o 12 procent. Očekává se, že letos dosáhnou globální zásoby bavlny historicky rekordních úrovní.
Cena hovězího se dostala na dlouhodobá maxima, když překonala hranici 150 centů za váhovou libru. Spolu se zdražením na burze přišel i růst velkoobchodní ceny, která je v USA na úrovni 243,18 centů za libru. Největší vliv na tyto pohyby má silná zámořská poptávka po americkém hovězím mase. Vysoký export znamená v praxi, že zpracovatelé masa uchovávají v současné době jen poměrně malé zásoby v chladicích boxech.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.