Minulý týden evropské akciové trhy zaznamenaly poměrně výrazné propady. Série nepříliš optimistických makrodat z kraje týdne, neutuchající situace na Ukrajině a konflikt v Iráku byly hlavní fundamenty, které způsobily nejistotu na akciových trzích. Krizová situace v Iráku se neutišila, nicméně i podle vývoje ceny ropy se zdá, alespoň prozatím, být stabilizovaná.
Drahé kovy, které od začátku června realizovaly signifikantní zisky, si je dokázaly i přes mírné poklesy udržet. Stříbro je nyní na nejvyšší hodnotě od března a pokračuje v realizování vyšších zisků než zlato, které se aktuálně drží v 30ti dolarovém rozmezí a hledá další fundament, který by výrazněji určil jeho další směr pohybu.
Tento týden budou trhy sledovat další vývoj makrodat. Z počátku týdne se bude jednat především o data z Evropy, doplňovaná o data z Číny. Ke konci týden obdržíme sérii důležitých indikátorů z USA.
Inflace v Eurozóně se stále drží na kritické hranici 0.5% i přes očekávaný dopad z titulu snížení úrokových sazeb ECB. V průběhu vyhlašování měnové trhy nezaznamenaly nijak zvýšenou volatilitu ani pohyby EURUSD. V pondělí se bude jednat data z oblasti maloobchodních prodejů v Německu, v úterý o Index nákupních manažerů v Eurozóně, Německu nebo ve Francii. Z Německa a Eurozóny obdržíme ještě data o nezaměstnanosti. Tradičně se bude začátkem měsíce vyhlašovat i Idnex nákupních manažerů v Číně, který by se měl udržet nad psychologickou hranicí 50 bodů. Čtvrteční zasedání ECB se nejspíše ponese v duchu hodnocení dopadu snížení úrokových sazeb a dalšího očekávaného vývoje inflace. Důležitější určitě budou data z oblasti nezaměstnanosti z USA, ať již tradiční Non-farm payrolls, Private Payrolls nebo celková nezaměstnanost. Zvláště při současné situaci na trzích mohou být tato data klíčová.
Tomáš Daňhel
Saxo Bank