Po delším období klidu jsme ke konci minulého týdne zaznamenali poměrně velký propad na akciových trzích. Důvodem byly obavy ohledně kondice největší portugalské banky Banco Espírito Santo, která zaznamenala propad o 17% a bylo zastaveno obchodování s jejími akciemi. Výprodeje následovaly na akciových trzích a to nejen na evropských. Volatilita na trzích narůstala (měřeno indexem VIX), ale přesto se stále drží na velmi nízkých hodnotách. Zajímavým úkazem bylo zlato, které obvykle v době výprodejů razantně posiluje. Tentokrát si však zlato připsalo pouze 12 USD a otázka zní, zda-li o něm můžeme mluvit jako o bezpečném přístavu. Na druhé straně si velmi dobře vedly vládní dluhopisy, především americké a německé.
Tento týden budeme sledovat reportování výsledků, především amerického bankovního sektoru. Můžeme přepokládat, že právě bankovní sektor nám ukáže, v jakém stavu se nachází obnovující se americká ekonomika. V minulém týdnu americká banka Wells Fargo nenaplnila očekávání investorů. V pondělí budeme sledovat, jak na ní naváže Citigroup, v úterý Goldman Sachs a JPMorgan Chase, na přelomu týdne to bude Bank of America a Morgan Stanley. Dále obdržíme výsledky od společností eBay, Ericsson a General Electric.
V pozadí výsledků komerčního sektoru makrodata nezůstanou. Začátkem týdne se bude jednat o ekonomický indikátor ZEW, který bude hodnotit vývoj ekonomického sentimentu v eurozóně a v Německu, CPI Velké Británie nebo maloobchodní prodeje v USA. V úterý bude též mít projev Janet Yellen v Senátu se svým pololetním hodnocením měnové politiky. Střed týdne bude ve znamení dat z Číny – reálné HDP, maloobchodní prodeje a průmyslová produkce. Ve čtvrtek dostaneme report o vývoji harmonizovaného indexu spotřebitelských cen v eurozóně a počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA.
Důležitou roli ve vývoji na finančních trzích budou hrát nejen výsledky soukromého sektoru a makrodata, ale i vývoj geopolitických rizik, ať již na Blízkém východě nebo na Ukrajině.
Tomáš Daňhel
Saxo Bank A/S