Červnové výsledky investičních fondů

16.07.2014 | , Finance.cz
INVESTICE


Červen byl pro klienty investičních fondů dalším úspěšným měsícem. Tři čtvrtiny fondů, které působí na českém trhu, dosáhlo kladné výkonnosti. Kurzové rozdíly měly v červnu na výsledky fondů denominovaných v USD nebo EUR jen malý vliv. Kurz české koruny vzrostl vůči americké a evropské měně v jednotlivých případech o +0,4 % a +0,1 %.

Index MSCI All Country World, který ilustruje náladu na globálních trzích, dosáhl v červnu růstu +1,7 % a byl to pátý měsíc v řadě zakončený kladným výsledkem. Na většině parketů starého kontinentu jsme v první a druhé polovině měsíce mohli sledovat rozdílný investiční sentimentem. Na počátku června trh pozitivně reagoval na historické rozhodnutí Evropské centrální banky o zavedení záporné diskontní sazby a spuštění nového programu LTRO. V reakci na tento krok německý burzovní index DAX překonal psychologickou hranici 10 tisíc bodů a vytvořil tak další historický rekord. Investoři dobře přijali také výsledky červnového zasedání Federálního rezervního systému. Z prohlášení Jannet Yellenové, předsedkyně FEDu, bylo možné učinit závěr, že první zvýšení úrokových sazeb v USA ještě není na pořadu dne a jeho termín zatím není znám. Druhá polovina měsíce ale přinesla několik zklamání. Makroekonomická data vedoucích ekonomik byla většinou horší než očekávání ekonomů. Trh byl nejvíce ovlivněn horším konečným výsledkem HDP v USA za první čtvrtletí tohoto roku. Nejistotu na trh vnesla napjatá situace v Iráku.

20140715_fondy_1.jpg 

Horší druhá polovina měsíce vyvolala pokles nejvýznamnějších burzovních indexů starého kontinentu. Německý DAX klesl v červnu o -1,1 %, francouzský CAC40 o -2,1 % a britský FTSE o -1,8 %. O trochu lepší situace panovala v USA, kde index S&P500 rostl v tomto měsíci o +1,9 %. Největšího zisku dosáhli investoři, kteří se rozhodli umístit své prostředky v Rusku (+5,4 %), Indii (+4,9 %) a v Brazílii (+3,8 %). Významně rostl také japonský index Nikkei 225 (+3,6 %).

K nákupu akcií společností obchodovaných na tokijské burze přilákaly investory nízké ceny a naděje na další podporu ekonomiky ze strany japonské centrální banky. Dobrá nálada svědčila také klientům podílových fondů, které rostly průměrně o +4,8 %, což je nejlepší výsledek mezi segmenty, které jsou k dispozici na českém trhu. V této skupině se nejlépe dařilo fondům Amundi Funds – Equity Japan Target AJ (Acc) (JPY) a Aberdeen Global – Japanese Smaller Companies Fund A2 (Acc) (JPY), jejichž hodnota podílových listů v červnu vzrostla o více než +7,0 %.

Velmi dobrý měsíc mají za sebou fondy ruských a indických akcií. Moskevský index RTS, velmi podhodnocený po zahájení konfliktu ve východní Evropě, už dohnal ztráty z prvních měsíců roku 2014. Podobnou tendenci můžeme vidět i v případě investičních fondů. Nejlepší z nich Parvest – Equity Russia Opportunities A (Acc) (USD) získal v minulém měsíci více než +7,0 %. Za pozornost stojí široký interval výsledků v této skupině. Rozdíl mezi nejlepším a nejslabším fondem ruských akcií činí za červen téměř 6 procentních bodů. Investice do indických společností se vezou na vlně pozitivních očekávání, která souvisejí s novou vládou Nárendry Módího a nadějemi na provedení hospodářských reforem. Mezi fondy, jejichž správci investují na trhu v Bombaji, dosáhl nejvyššího výnosu fond WIOF – India Performance Fund – Class I (Acc) (CZK), konkrétně +10,1 %.

20140715_fondy_2.jpg 

Napjatá situace v Iráku na konci měsíce negativně ovlivňovala akciové trhy, ale vedla k růstu cena komodit a drahých kovů. Obchodování futures kontraktů na zlato vzrostlo o více než +6,0 % a ceny ropy stouply o +2,5 %. Dobrá nálada v tomto tržním segmentu měla vliv jak na fondy, jejichž manažeři investují přímo do komodit a drahých kovů, tak i na fondy sektorových akcií s velkým důrazem na těžební společnosti. K fondům s nejlepší červnovou strategií patřily fondy Amundi Funds – Equity Global Gold Mines AU (Acc) (USD) a Franklin Gold and Precious Metals Fund A (Acc) (USD), jejichž podílové listy rostly v minulém měsíci o více než +15,0 %.

Další úspěšný měsíc mají za sebou investoři na dluhopisovém trhu. Kroky, které podnikla ECB, se odrazily v dalším poklesu úrokových sazeb (růstu cen) dluhopisů západoevropských států. Úroková sazba německých dluhopisů klesla na nejnižší úroveň od května 2013 (1,25 %). Na rekordně nízké hodnoty v červnu spadly úrokové sazby francouzských, italských a španělských dluhopisů. Vedle politiky ECB ovlivnily náladu na dluhopisovém trhu také horší makroekonomická data přicházející z evropských ekonomik a nízká inflace.

20140715_fondy_3.jpg 

Tato atmosféra se odrazila také na výsledcích smíšených fondů. Většina z nich uzavřela červen se ziskem. Nejlépe se dařilo fondům s dynamickou strategií (+0,9 %). Klienti fondů Pioneer P.F. – Global Changes A (Acc) (CZK) (hedged), ČP INVEST Dynamický fond fondů opf (CZK) a Franklin Strategic Dynamic Fund A (Acc) (EUR) mohli počítat s výnosem převyšujícím +1,5 %.

Zdroj:


 AnalizyOnlineLogo_2.png

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE