BRICS zakládá vlastní mini-MMF

22.07.2014 | , Finance.cz
INVESTICE


V minulém týdnu proběhl v Brazílii summit zemí Bricsu, jehož hlavní náplní bylo vytvoření anti-dolarové aliance, kterou lze označit jako "mini-MMF".

Prezident Putin k alianci poznamenal, že se jedná o systém opatření, které by měly zabránit obtěžování zemí, které nesouhlasí s některými oblastmi zahraniční politiky USA a jejich spojenců. Počáteční kapitál pro BRICS banku byl stanoven na 50 miliard dolarů a rovnoměrně se na něm podílí všech 5 zemí. Prvním prezidentem banky by se měl stát zástupce Indie, banka by měla mít sídlo v Šanghaji.

Podle Simona Blacka, zástupce organizace Sovereign Man´s, to znamená konec světové hry v dolarech. Doslova uvádí: "Dávám dolaru dva... možná tři roky". Zde se nabízí úsměvné srovnání se scénou z filmu Pelíšky. Dopadne dolar jako bolševik? V krátkodobém horizontu to není úplně pravděpodobné, neboť absolutní odklon např. Číny od dolaru by znamenal výrazné zdražení čínského zboží exportovaného do USA. Nicméně se jedná o přelomovou událost, která může změnit celosvětové vnímání dolaru jakožto rezervní měny. Země BRICSu se netají svým velkým zájmem a poptávkou po komoditních kovech. Vždyť mezi svými řadami mají země, které mají největší zásobu těchto kovů a rovněž i země, které tyto kovy nejvíce poptávají. A jednou z těchto zemí, pro kterou je žlutý kov alfou a omegou investic, je právě Indie.

20140721_brics.jpg

Obchodní deficit Indie se za měsíc červen dostal až na své 11-měsíční maximum, a to poté, co centrální banka povolila obchodníkům a bankám nakupovat zlato v zahraničí. Import zlata do Indie se ve zmiňovaném měsíci navýšil o 65%. Údaje indického ministerstva obchodů uvádějí, že dovoz zlata dosáhl hodnoty 3,12 miliard dolarů. Ve srovnání s rokem 2013 se jedná o nárůst přes 60%. Naopak import stříbra z důvodu dostatečných zásob klesl o 53% na hodnotu 212,8 miliónů dolarů. Sečteno-podtrženo, výsledný obchodní deficit činí 11,8 miliard dolarů.

Vzhledem k blížícímu se tradičnímu indickému svátku zlata, který začíná v srpnu, se očekávalo, že Indická vláda sníží dovozní daň na zlato ze současných 10%. To se však nestalo a dovozní daň zůstává dále v této výši, což potvrdil 10. července indický ministr financí Arun Jaitley. Indie v průběhu loňského roku změnila výši dovozní sazby dokonce třikrát, čímž se snažila omezit dovoz a narovnat tak deficit běžného účtu, což mělo za úkol posílit rupii vůči americkému dolaru. Poté, co Indická banka rezerv povolila více importovat zlato, deficit narůstá a dovozní daň ztrácí regulační efekt. Nicméně Indie nadále potvrzuje postavení druhého největšího spotřebitele zlata na světě, hned po Číně.

Hlavní ekonomické události tohoto týdne, které mohou ovlivnit komoditní kovy

20140721_zlataky_2.jpg

Predikce na tento týden:

1. Zlato se vyskytuje nad úrovní 1311.00 dolarů/unci. Cena zlata po dvoudenním růstu zaznamenává pokles vlivem odprodeje zlatých futures, který naznačuje slabší globální trend vývoje ceny futures. Obchodníci se rovněž zaobírají spekulacemi, které hovoří o tom, že FED navýší úrokové sazby dříve než se očekává.

2. Cenová podpora je vedena na úrovni 1305/1295.00 dolarů/unci, vše bude záležet na datech z americké ekonomiky a zejména se s napětím čeká na report z německé Bundesbanky.

Zdroj: Jaroslav Křůpala, Zlaťáky.czPomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE