Hlavní akciový index S&P 500 v mimoburzovním obchodování slábne 0,1% d/d na 1983 blízko rekordních maxim. Trhu pomohly zejména dobré výsledky Apple, navíc nad očekávání silný růst tržeb oznámil Facebook. Dobrou zprávou pro trh je také překonání kvartálních odhadů zisků Pepsi, která navíc zvýšila roční upravené očekávání zisku. Protiváhou náladu na amerických burzách byly informace reportu Boeing a rovněž zpráva tržeb AT&T, které zaostaly za očekáváním. Trh také se znepokojením vývoj na Ukrajině a Blízkém východě. Prozatím panuje na trzích s výsledkovou sezónou spokojenost – v případě zisků 68,5% a v případě tržeb 63,1% firem překonalo očekávání, což je nad dlouhodobým průměrem (63% respektive 61%).
Trh může myslet na dlouhodobý cíl 2063, je již ale blízko rezistencí 1992, které mohou spouštět silnější výběr zisků. Hlavní podpory: 1940, 1897, 1884 a pivotní pilíř 1876, případně 1848 a 1802. Možné narušení by znamenalo významnější korekci trhu a otevřel by se tak prostor až k 1730.
I když křehká „stabilita“ na Ukrajině udržuje trh v napětí, zvláště v posledních dnech je znát, že trh si udržuje růstový trend ve víře, že situace nepropukne v globální světovou krizi. Burza v posledních dnech (podobně jako střednědobém a dlouhodobém pohledu) těží z příznivých fundamentálních zpráv a výhledu.
V dlouhodobém pohledu trh těží z příznivého makroekonomického prostředí, které vyplývá ze stabilnějšího a posilujícího růstu americké ekonomiky a nízké inflace. Existují i rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě na nebezpečí příliš nízké inflace a v současnosti na nečekaně prodlouženou slabost trhu domů. V posledních měsícících ale Fed obavy z nízké inflace zmírnil. Centrální banka například upozorňuje na stabilizaci inflace, a také že dočasné faktory, které snížily inflaci, ochabují. Zvýšení a stabilizace inflace v posledních měsících tento názorový posun potvrdilo. V případě hodnocení trhu domů Fed zmiňuje jako důvod slabosti trhu domů zejména řadu necyklických faktorů. Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer. Proto by obrat monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu. Akciím rovněž dlouhodobě svědčí klesající tlak na dluhopisy a s tím související portfoliový efekt změny struktury investic.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy I dluhopisy I akcie