USA, ČÍNA, RUSKO: týden velkých očekávání a trestů

30.07.2014 | , Finance.cz
INVESTICE


Centrální banky Ruska, Kazachstánu a Mexika navyšují podle údajů MMF dál svoje zlaté rezervy. Jedním z důvodu může být reakce na očekávané zpřísnění sankcí vůči Rusku. Přiřadily se k nim i další země jako například Kyrgystán, Tádžikistán, Srbsko, Řecko, Ekvádor. Z celkového pohledu však centrální banky snížily zlaté devizové rezervy již druhý měsíc po sobě, a to na hodnotu 1,022 miliardy uncí.

Zlato poskočilo v červnu nejvíce za poslední čtyři měsíce, v období, kdy investoři hledali útočiště ve žlutém kovu z důvodu nepokojů na Ukrajině, v Iráku a Izraeli. Hedgové fondy během června téměř zdvojnásobily dlouhé pozice ve zlatě, vyplývá z údajů US Commodity Futures Trading.

Rusko, jakožto šestý největší držitel zlatých rezerv, zvýšilo v červnu své zlaté rezervy na hodnotu 35 197 000 oz (květen - 34 656 000 oz). Země se vyskytuje ve své nejhorší politické krizi s USA a jeho spojenci od konce studené války po připojení Krymu k Rusku a díky neoficiální podpoře separatistických povstalců ve východní Ukrajině. Ruské devizové rezervy amerických dolarů mezitím klesly v červnu na 472 miliard dolarů.

20140730_zlataky_1.jpg 

S očekáváním přísnějších sankcí proti Rusku a křehké důvěře zemí v Evropě budou investoři vyhlížet návrhy na podporu globální ekonomiky ze strany Číny a USA. Hrubý domácí produkt (HDP) USA a údaje o zaměstnanosti pomohou trhům posoudit sílu oživení ekonomiky a stanovení bližšího časového harmonogramu FEDu k návratu k více konvenční měnové politice. Fed plánuje setkání v úterý 29. 7. 2014 a ve středu 30. 7. 2014.

20140730_zlataky_2.jpg 

Tento týden se rovněž očekávají zajímavá data z Pekingu, která by měla potvrdit, že čínská ekonomika je v červenci na vzestupu poté, co vláda uvolnila finanční prostředky na podporu úvěrů pro podnikání v důsledku snížení množství hotovosti bank, které mohou držet v rezervě. Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla (7,5%), avšak stále ji brzdí pokles cen nemovitostí. Analytici se dále domnívají, že pro hlubší reformy je zapotřebí provést generální opravy velkých státních podniků, aby mohla ekonomika v dlouhodobém horizontu růst tempem, které si vláda předsevzala.

"Ekonomická situace USA-Čína vypadá více než povzbudivě," uvedl James Knightley, ekonom ING. Dále poznamenal, že i z tahů Evropské centrální banky získává pozitivní dojem směrem k oživení, ale s dobrým 6-ti až 12-ti měsíčním zpožděním.

Na začátku tohoto týdne se očekává, že EU dokončí sankce vůči Rusku, které by mohly zahrnovat uzavření kapitálových trhů EU u ruských státních bank, vyhlášení embarga na prodej zbraní a omezení dodávky energetických technologií.

Hlavní ekonomické události tohoto týdne, které mohou ovlivnit komoditní kovy:

20140730_zlataky_3.jpg

Predikce na tento týden:

1. Zlato se vyskytuje nad úrovní 1304.00 dolarů/unci. V tomto týdnu se očekává cenový pokles vlivem úterního a středečního jednání FEDu o úrokové sazbě. Investoři budou pravděpodobně ve velkém odprodávat zlaté futures, jejichž obliba obecně klesá. Cenový nárůst by mohla způsobit vyhrocenější situace na Ukrajině a Rusku, která by mohla vést investory k vyšší poptávce po bezpečném útočišti. Hranice odporu by se v této situaci vyskytovala na 1324/1328 dolarech za unci.

2. Cenová podpora je vedena na úrovni 1300/1295.00 dolarů/unci. Po 12 letech zisků zlato spadlo v roce 2013 o 28 procent, kdy akciové rally přiměly některé investory ztrácet víru v kov. Pokud by cena zlata šla pod hranici 1260 dolarů/unci, očekává se opět vysoká vlna poptávky ze strany Číny, která aktuálně při této cenové hladině poptávku zpomalila.

Autor příspěvku: Jan Žák, Zlaťáky.cz

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE