Průzkumy veřejného mínění naznačují, že skotští voliči v zářijovém referendu neprolomí svou dlouholetou vazbu ke zbytku Spojeného království. I přes to se však začínají množit sázky na pokles britské libry v případě, že voliči nakonec rozhodnou pro nezávislost Skotska.
I přes aktuální situaci, která se váže k 18. září, kdy proběhne hlasování, je libra v letošním roce jedna z nejvýkonnějších měn na světě. Proti euru si během letošního roku polepšila o 5 procent a proti americkému dolaru o 2,5 procenta. Začátkem letošního července se dokonce proti dolaru vyšplhala na nejvyšší úrovně za posledních 6 let. Za tímto růstem samozřejmě stojí lepšící se hospodářství Anglie a s tím i rostoucí pravděpodobnost, že centrální banka Velké Británie bude první centrální bankou v rozvinutých zemích, která přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb. Makroekonomický pohled dává tedy jen málo důvodů k oslabování libry, nicméně poptávka po opčních smlouvách na její pokles v případě, že se Skotsko v referendu opravdu od Anglie odtrhne, stále roste. V kurzu jsou opce s expirací 19. září, což značí zájem kupujících o dodání měny jako zajištění se proti potenciálně negativnímu pohybu.
Následující obrázek ukazuje rostoucí dvouměsíční implikovanou volatilitu na trhu s britskou librou.
Graf č. 1: Dvouměsíční implikovaná volatilita na trhu s britskou librou (Zdroj: Thomson Reuters, WSJ)
U implikované volatility opcí platí pozitivní korelace s jejich prémií. Tzn., pokud roste implikovaná volatilita, roste i cena opcí. Z toho je tedy patrné, že investoři jsou ochotni platit vyšší prémii za ochranu proti negativnímu vývoji libry.
Podle ekonomů by nezávislé Skotsko přineslo velké nejistoty, náklady a rizika, a to jak samotnému Skotsku, tak i zbytku Anglie. Například by se muselo vyřešit, zda zanechat společnou měnu nebo povolit zavedení skotské libry. Dále jsou to problémy spojené s finanční regulací, daňovými záležitostmi, Evropskou unií a mnoho dalších. Nicméně tyto problémy se investorům nezdají být natolik závažné, aby se libře ve velkém vyhýbali. Ceny vládních dluhopisů Velké Británie rostou celý rok. Požadovaná výnosnost desetiletých bondů klesla o půl procentního bodu na 2,6 procenta (mezi cenou a požadovanou výnosností dluhopisu platí inverzní vztah. Výnosnost klesá, když cena roste a naopak).
Graf č. 2: Požadovaná výnosnost 10ti letých vládních dluhopisů Velké Británie v procentech (Zdroj: Bloomberg)
Nedávné průzkumy veřejného mínění naznačily, že 37 procent voličů bude hlasovat pro nezávislost, ale 13 procent voličů zatím není rozhodnuto, a to může konečný výsledek významně ovlivnit. Podle banky Morgan Stanley je tak pravděpodobnost rozpadu svazku obou zemí 25 procent a díky tomu by libra mohla oslabit až o 10 procent.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.