Argentina se dostala po druhé za 13 let do bankrotu, protože neplatí včas závazky věřitelům. Včera jednali v New Yorku představitelé argentinské vlády s investory, kteří v krizových letech 2001 a 2002 levně nakoupili tehdy skoro bezcenné argentinské dluhopisy. Od Argentiny nyní vymáhají celou dlužnou částku u amerických soudů. Alexe Kiciloffa, argentinský ministr financí, jim nabídl vyplatit necelou třetinu. Takto totiž postupovala tamní vláda vůči věřitelům po bankrotu v roce 2002. Zápletka tkví v tom, že soudce nařídil Buenos Aires vyplatit těmto věřitelům celou částku s tím, že pokud mají být věřitelé vyplaceni, tak všichni. Argentina by chtěla vyplatit alespoň ty, kteří přistoupili k redukci dluhu, jenomže rozhodnutí soudce, jež podmiňuje odškodnění věřitelů vyplacením všech, ji svazuje ruce. Země se tak dnes dostala do bankrotu, protože není schopna splácet své závazky.
Americké hospodářství ve druhém kvartále posílilo o 4 procenta. Včerejší měření statistického úřadu navíc ukázalo, že v prvním čtvrtletí ekonomika kontrahovala jenom o 2,1 místo 2,9 procenta, podle předchozích měření. Největší ekonomika tak potvrdila, že po skončení tuhé zimy je opět ve formě. Zlepšila se i domácí spotřeba. Ta vzrostla o 2,5 procenta, což je výborné znamení a zásoby posílily o 1,6 procenta.
Americká centrální banka (Fed) včera podle očekávání zredukovala objem QE o dalších 10 mld. USD na 25 mld. USD měsíčně. Banka opět potvrdila svůj záměr definitivně ukončit program kvantitativního uvolňování (QE) letos v říjnu. Co se týče výhledu obhledně úrokových sazeb, tak ten zápis podle očekávání neposkytl. Nicméně ze zprávy lze vyčíst, že bankovní rada je prvně nejednotná, protože pan Plosser nesouhlasí s aktuální monetární politikou. Ta by měla být podle něj více utažena, protože nereflektuje aktuální ekonomický vývoj USA. Fed uznává zlepšení na trhu práce, avšak stále zdůrazňuje nedostatečné využití lidských zdrojů. V této souvislosti je důležité sledovat míru participace na pracovním trhu a vývoj mezd. Centrální banka je spokojena s růstem spotřebitelské důvěry, která se odráží ve vyšších výdajích domácností. Naopak se ji nelíbí zpomalení trhu bydlení. Nízká inflace podle banky zemi nehrozí.
Americký dolar včera v reakci na data HDP výrazně posílil, přičemž po zveřejnění zápisu ze zasedání FOMC svoje zisky mírně zkorigoval. USD si nejvíce polepšil vůči JPY a CAD. Další růst USD je v rukou pátečních dat z trhu práce. Japonský jen oslabil vůči USD na 1měsíční minima a nyní bojuje se silnou rezistencí na úrovni 103. Proti jenu hrají špatná domácí data z průmyslové výroby, která v červnu oslabila jednou tolik, než byla očekávání. Horší makroekonomická data přicházejí ze země již delší dobu. Předtím zklamal index PMI z výroby a rovněž klesly výdaje domácností. Pokud budou data z Japonska nadále slábnout, tak sázky na další uvolnění měnové politiky ke konci letošního roku budou růst a jen oslabovat. Vůči USD oslabují i AUD a NZD, jež se obchodují na 2měsíčních minimech. AUD/USD testuje kulaté číslo 0,93. Libra oslabila na 7týdenní maxima a testuje kulaté číslo 1,69. Zítra bude z Británie zveřejněn index PMI z výroby.
Makrokalendář pro dnešní den:
- 11:00 eurozóna – inflace (CPI) + nezaměstnanost
- 14:30 Kanada – HDP m/m
- 14:30 USA – počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
- 15:45 USA – PMI Chicago