Americký akciový trh uzavřel včera téměř beze změny po domácích smíšených makroekonomických datech. Ačkoliv index S&P 500 uzavřel na nových historických maximech, tak posílil jenom o 1 bod neboli 0,05 procenta. Dow Jones včera klesl o 0,02 procenta a technologický Nasdaq ztratil 0,04 procenta. Na jedné straně ve čtvrtek odpoledne pozitivně překvapil nižší počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, jenž dosáhnul 284 000 místo očekávaných 310 000, což je nejnižší hodnota od února 2006. Na druhé straně index nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby v červenci dosáhl o 1 bod nižších hodnot než předchozí měsíc. Nicméně investoři v této oblasti více sledují ukazatel, jenž publikuje Institut řízení zásob (ISM). Ten bude zveřejněn příští týden.
Počet prodaných nových domů v USA v červnu meziměsíčně klesl o 8,1 procenta, když dosáhl 406 0000 místo očekávaných 485 000 prodaných nových domů v ročném vyjádření. Takováto špatná data neočekával žádný analytik dotazovaný agenturou Bloomberg. Výsledek tak navázal na negativní čísla z května, jež minula očekávání o 12,3 procenta. Zpomalování aktivity na trhu nemovitostí tak nahrává Janet Yellen a její politice nízkých úrokových sazeb. Vyšší sazby by totiž ještě více snížily zájem Američanů o koupi nemovitosti na hypotéku. Investoři se tak pomalu rozdělují na dva tábory, kde jeden volá po korekci, která na americkém akciovém trhu dlouho nebyla a valuace společností jsou tak na hraně, zatímco druzí poukazují na solidní hospodářská čísla amerických firem a relativně dobrá makroekonomická data.
Japonský akciový index Nikkei v noci posílil o 0,6 procenta poté, co data inflace v zemi naplnila očekávání. Jádrový index CPI (očištěn o volatilní ceny potravin) vzrostl v červnu meziročně o 3,3 procenta, čímž potvrdil růstový trend z předchozího měsíce, kdy index meziročně posílil o 3,4 procenta. Japonská centrální banka (BoJ) odhaduje, že zvýšení DPH z 5 na 8 procent letos v dubnu přidalo v dubnu ukazateli inflace 1,7 procenta a v dalších následujících měsících bude díky vyšší dani cenová hladina o 2 procenta vyšší.
Mezinárodní měnový fond (MMF) opět snížil svůj výhled globálního ekonomického růstu pro letošní rok z 3,7 na 3,4 procenta. Naposledy tak učinil letos v dubnu. Důvodem jsou přetrvávající geopolitické konflikty na Ukrajině a v Iráku, přičemž nižší potenciál vidí fond v roce 2014 rovněž u rozvíjejících se ekonomik.
Německá spotřebitelská důvěra (Gfk) velmi pozitivně překvapila, když v červenci dosáhla 9 bodů, což je nejvyšší hodnota od listopadu 2007. Nicméně euro stále těží obavy z dění na Ukrajině a hrozba zpřísnění sankcí vůči Rusku, které by poškodily křehký hospodářský růst společné měnové unie. Ačkoliv data PMI včera trochu zvadla náladu na euru, společná měna eurozóny dnes dostala další ránu v podobě horšího výsledku německého indexu IFO. Tento index odráží názory podnikatelů na aktuální ekonomickou situaci a jejich výhled pro dalších 6 měsíců. Nicméně tento index je stále poměrně vysoko ve srovnání se ZEW-em, který naopak reprezentuje názory analytiků a ekonomů na budoucnost německé ekonomiky. Ty svá očekávaní snižují již několik měsíců.