Ropa klesla na 7měsíční minima, ruské konvoje na Ukrajině, analýza USD/CAD; denní přehled událostí

15.08.2014 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americký akciový trh včera uzavřel mírně v plusu, a to i navzdory tomu, že situace na Rusko-ukrajinských hranicích by mohla nadále eskalovat. Ruský konvoj téměř tří set kamionů s humanitární pomocí pro východní Ukrajinu podle všeho překročil hranici. Západní novináři viděli, jak kolona ruské vojenské techniky včetně dělostřelectva překročila hranici Ruska s Ukrajinou. Není jasné, jestli doprovázejí humanitární konvoj, nebo jde o přímou invazi na pomoc skomírajícím silám proruských separatistů.  Nicméně Vladimír Putin měl včera projev na Krymu, v němž uvedl, že Rusko bude dělat všechno proto, aby byl konflikt mezi sousedy co nejdříve ukončen a krve prolívaní bylo zastaveno. Tato smířlivá slova dala včera americkým akciovým trhům naději na ukončení konfliktu.

Eurozóna včera zveřejnila horší než očekávaná čísla HDP. Německá ekonomika v druhém čtvrtletí mezikvartálně oslabila o 0,2 procenta, Francie stagnovala a Itálie oslabila stejně jako Německo. HDP Eurozóny jako celku v měsících duben – červen zůstalo ve srovnání s prvním čtvrtletím na nule. Nicméně euro se i po horších datech udrželo nad předchozími minimy 1,333 vůči USD, evropské akciové trhy uzavřely v plusu a výnosy z německých 10letých státních dluhopisů klesly na nová historická minima pod 1 procento.

Měnový pár EUR/USD podržely odpoledne nad předchozími minimy také horší data z trhu práce USA. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl na 311 000, což je o 16 000 více, než byla očekávání. Nicméně 4týdenní průměr, který se vzhledem k volatilitě čísel považuje za lepší ukazatel trendu vývoje trhu práce, posílil jenom o 2 000 na hodnotu 295 750, což je dobré číslo.

Ropa WTI klesla pod 96 dolarů za barel a obchoduje se na úrovni ze začátku letošního roku. Důvodů pro pokles ceny bylo několik. První byla data HDP z eurozóny. Pomalejší hospodářský růst totiž znamená nižší poptávku po této komoditě. Druhým byla informace z Číny, druhé největší ekonomiky světa. Ta snížila v červenci meziměsíční poptávku po ropě o 6 procent. Třetím byla červencová produkce zemí OPEC, která dosáhla na 5měsíční maxima, když země v tomto měsíci vytěžily až 30 miliónů barelů denně. Nabídka černého zlata bude nyní přibývat i z Libye, která znovuotevřela své přístavy. K poklesu ceny ropy rovněž přispěly včerejší smířlivá slova ruského prezidenta.

Pokles ceny ropy by se mohl projevit ve vývoji kanadského dolaru (CAD), který tento týden mírně posílil. Dnes odpoledne v 14:30 budou zveřejněny kanadské průmyslové prodeje. Nicméně měnový pár USD/CAD se pohybuje v nahoru mířícím trendovém kanálu, jehož dolní hranu postupně testuje. Nižší ceny ropy a lepší data z USA by mohly USD/CAD pomoci podívat se opět nahoru.

Makrokalendář pro dnešní den:

  • 10:30 Británie – HDP 2. měření
  • 14:30 Kanada – Průmyslové prodeje m/m
  • 14:30 USA - Ceny výrobců (PPI) (inflace) m/m a index výrobní aktivity oblasti New Yorku
  • 15:15 USA - Využití výrobních kapacit a průmyslová produkce m/m
  • 15:55 USA - Index spotřebitelské důvěry Michigan
     

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE