USA: Manipulace s daty nebo reálné oživení trhu práce?

19.08.2014 | , Finance.cz
INVESTICE


Zlato se závěrem minulého týdne obchodovalo na nižší cenové úrovni. Jeho nárůst byl limitován americkými daty z oblasti podpory v nezaměstnanosti, které "oficiálně" potvrdily pokračující oživení na trhu práce.

Dalším faktorem byl smířlivý komentář prezidenta Putina směrem k Ukrajině. Oba faktory mohou však být pouze vyšší hrou, kterou obě země zvolily. V případě USA jde o poměrně jasné zkreslení údajů, v případě Putina o možnou strategii ve vztahu s tzv. "humanitární pomocí".

John Williams z Shadowstats.com vypočítal, že skutečná míra nezaměstnanosti v USA je na úrovni 23,2 %, což je číslo na úrovni kolapsu míry pracovních sil USA (tzv. US participation rate). USA se stala zemí, ve které se stává standardem nepříliš zajímavě placené částečné úvazky v neobchodních službách. Dvě třetiny obyvatel mají problém držet si v rezervách 400 dolarů. Naopak korporace si půjčují peníze nikoliv k investici do budoucna a k vytváření nových pracovních míst, ale na zpětný odkup vlastních akcií, čímž tlačí ceny akcií a podnikových dluhopisů nahoru.

20140818_zlataky_1.jpg

Ale proč by se tak nechovaly, když jim významné instituce jdou vzorem? Málokdo před dvěma lety předpovídal tak závažný projev tehdejšího předsedy Bena Bernankeho, který vydláždil bezprecedentní cestu pro ekonomické stimuly, které roztočily tiskárny do výše 85 miliard dolarů za měsíc. Koncem tohoto týdne (21. - 23. srpna 2014) budou diskutovat čelní politici velkých světových ekonomik o možnostech, jak reálně zastavit tuto měnovou explozi a postupně ji začít hasit. V centru pozornosti bude opět Janet Yellen, která v pátek poprvé vystoupí v Jackson Hole, jakožto šéfka FEDu. Ta se však zaměří především na situaci na trhu práce a bude velmi zajímavé sledovat, jakým způsobem se vypořádá s kritikou, že data z trhu práce jsou pouze brilantní manipulací s čísly.

20140818_zlataky_2.jpg

Dalšími řečníky budou guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda, guvernér Central Bank of Brazil Alexandre Antonio Tombini a náměstek hejtmana Bank of England Ben Broadbent.

"Hledají se nové záchytné body, které by odhalily časový plán FEDu pro navýšení úrokových sazeb, které by pomohly dostat ekonomiku více pod kontrolu. Do té doby se bude FED koupat v problémech v důsledku tří programů kvantitativních uvolňování", uvedla ekonomka Investecu Victoria Clarke.

Hlavní ekonomické události tohoto týdne, které mohou ovlivnit komoditní kovy:

20140818_zlataky_3.jpg

Predikce na tento týden

Aktuálně zlato testuje hranici podpory na úrovni 1300 dolarů za unci, přičemž pokud dojde k prolomení této hranice, očekává se testování i nižších hranic až 1285 dolarů. V pátek se očekává již zmiňované vystoupení šéfky FEDu, která bude pravděpodobně chválit aktuální stav na trhu práce, a tím pádem bude docházet k odprodeji zlata a k jeho cenovému poklesu. Pokud však zlato nedokáže prolomit hranici 1300 dolarů, bude postupně narůstat do hranice 1310 dolarů za unci.

Hranice odporu: 1305 USD/Oz a 1310 USD/Oz

Hranice podpory: 1295, 1290 a 1285 USD/Oz

Autor příspěvku: Jaroslav Křůpala, Zlaťáky.cz

Autor článku

Jaroslav Křůpala  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE