Kiwi čeká další zkouška v podobě aukce mléka, nízká inflace podkopnula libře nohy, americký dolar na koni. Analýza USD/CAD, USD/JPY, GBP/AUD

19.08.2014 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Novozélandský dolar (NZD) v noci oslabil vůči americkému dolaru (USD) o 0,5 centu poté, co data inflace PPI (index cen výrobců) ukázala na pomalejší růst cenové hladiny, což znamená, že tamní centrální banka (RBNZ) si bude moci dát pauzu od dalšího zvyšování úrokových sazeb a utahování monetární politiky. NZD po datech oslabil i vůči AUD, a to až na letošní minima. AUD/NZD tedy v noci posílil na 9měsíční maxima na hodnotu 1,1075. Hlavní rezistencí se nyní pro měnový pár stává hodnota 1,1200. NZD v noci rovněž oslabil o 0,5 procenta vůči JPY, GBP, EUR. Cenová hodnota 0,84 NZD vůči USD byla v posledním období několikrát testována, a tak se nyní stává pro měnový pár silnou rezistencí, jejíž prolomení by „kiwi“ otevřelo další cestu dolů. Negativní náladu podpořily i zprávy tamního ministerstva financí, které mírně snížilo odhad růstu ekonomiky a následně i přebytek státního rozpočtu.  NZD čeká v noci další zkouška, a to v podobě aukce mléka, která určí cenu této komodity. Cena mléka letos oslabila již o 40 procent. Mléko je hlavním exportním artiklem a podílí se více než 7 procenty na HDP Nového Zélandu.

Zápis z posledního zasedání australské centrální banky (RBA) v noci odhalil stabilní výhled banky na vývoj úrokových sazeb a opět zdůraznil nejistoty ohledně ekonomického růstu. Ten může být podle RBA ohrožen hlavně kvůli klesajícím investicím v těžebním průmyslu, fiskální konsolidaci a poměrně silné domácí měně.

Americkému dolaru včera pomohla data z trhu bydlení. Index stavitelů domů (NAHB) posílil v srpnu již 3. měsíc v řadě, a to až na 7měsíční maxima, tedy na úroveň 55 bodů, čímž smazal špatné výsledky ze začátku letošního roku. Dnes USD čekají odpoledne data inflace (index CPI). Vyšší hodnoty cenové hladiny by pak pro USD byly dalším pozitivním signálem, protože by se zvyšovaly šance na dřívější zvýšení úrokových sazeb. Naopak pomalejší růst cenové hladiny by byl pro USD negativní. Nicméně top událostmi tohoto týdne budou zápis ze zasedání bankovní rady (FOMC) z konce července a 3denní sympózium v Jackson Hole, které začíná v pátek.

Libra dnes propadla na 4měsíční minima vůči USD poté, co data inflace (index CPI) klesla v červenci na hodnotu 1,6 procenta a minula tak očekávání o 0,2 procenta. Inflace klesla i vůči červnu, kdy dosáhla 1,9 procentního meziročního růstu. Tlak na britskou centrální banku ve smyslu zvýšení úrokových sazeb je tak po datech minimální vzhledem k 2 procentnímu inflačnímu cíli. Výnosy z britských 10letých státních dluhopisů klesly na 2,4 procenta.

Makrokalendár pro dnešní odpoledne:

  • 14:30 USA stavební povolení + data inflace (CPI) + počet započatých staveb


Měnový pár USD/JPY opustil před několika dny trojúhelníkovou formaci, kterou pak opět otestoval a zůstal nad ní, což je pro něj signál k růstu. Nyní se pohybuje v nahoru mířicím kanálu, který by ho mohl dovést k hodnotám předchozích maxim 102,80 až 103,00, jež by mohl opětovně otestovat.

GBP/AUD po datech inflace z Británie testuje důležité předchozí hodnoty supportů na úrovni 1,7830 z května a června. Po překonání i dubnových minima na úrovni 1,7735 se GBP/AUD podle všeho otevře poměrně velký prostor dolů k nejbližší hodnotě podpory 1,7440.

Měnový pár USD/CAD testuje dolní hranu rostoucího kanálu, pod níž se nachází několik supportů v podobě 55 (červeně), 100 (růžově) a 200 (zeleně) denního průměru, které by mu mohly poskytnout silnou podporu. Nákupní pozice se jeví zajímavá i hlediska posledního poklesu cen ropy, které pro CAD nejsou pozitivní.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE