Rusko versus Ukrajina: Cesta z krize nebo do ještě větší krize?

02.09.2014 | , Finance.cz
INVESTICE


Na začátku tohoto týdne se prozatím zlato obchoduje pod hranicí 1300 dolarů/unci, což vzhledem k čím dál více vyhrocenějším projevům čelních představitelů Ruska, s Putinem v čele, nemusí dlouho platit. V tomto týdnu by se 28 zemí Evropské unie mělo dohodnout na daleko výraznějších sankcích vůči Rusku, které by měly odradit Rusko od jejich "mise" na Ukrajině.

Sankce jsou jediným prostředkem, který Západu zbyl, když veškeré diplomatické snahy selhaly a zůstalo jen u prázdných slov řečených u kulatých stolů. Velkou slabostí EU při rozhodování o rozsahu sankcí, zejména menších států, budou dopady na domácí ekonomiky. Není jednoduché stanovit si priority. Omezit ruskou firmu na území daného státu bude mít za následek omezení firem na ruském území (viz. McDonald's, Hamé). Obchodníci na Wall Street se tento týden ujistí, že ECB bude tisknout další dluhopisy, kterými by mohly podporovat Ukrajinu v období jejich nejen ekonomické krize, což však nebude dobrá zpráva pro akciové trhy a měny všeobecně.

20140902_zlataky_1.jpg

Šéf Kremlu Vladimír Putin se sice ptá: "V čem spočívají evropské hodnoty?". Zcela jistě nespočívají ve vytváření nových států na území svrchovaného státu Ukrajiny. Jak sám uvedl před ruskými novináři, v neděli 31.srpna vyzval k jednání o státnosti jihovýchodu Ukrajiny - tzv. Novoruska. Toto vyjádření bylo vzápětí poupraveno mluvčím Kremlu Dmitrijem Peskovem, který pro agenturu ITAR-TASS upozornil na fakt, že Putin údajně nehovořil o Novorusku jako státu, ale šlo jen pouze o výzvu k rozhovorům uvnitř Ukrajiny a jeho východních regionů.

Situace je aktuálně velmi nepřehledná. Podle agentury Reuters byl ve 12:00 vydán ukrajinským armádním jednotkám rozkaz o ustoupení z letiště v Luhansku na východě země. Následně pruský ministr pro energetiku Novak uvedl, že Rusko a Ukrajina se dohodly, že budou 6. září jednat o dodávkách plynu. Tyto dvě zprávy by naznačovaly jisté hledání cesty z této patové situace a hledání smysluplných východisek.

Graf: Vývoj USD/CZK od 1.7.2014 - 30.8.2014

20140902_zlataky_2.jpg

Hlavní ekonomické události tohoto týdne, které mohou ovlivnit komoditní kovy:


20140902_zlataky_3.jpg

Predikce na tento týden

Aktuálně zlato testuje hranici podpory na úrovni 1287 dolarů za unci, zlato a stříbro v tomto týdnu zamíří pravděpodobně na vyšší úroveň, neboť září je měsíc tradičně silný z hlediska poptávky po komoditních kovech. Přispívá k tomu i čím dál více vyhrocenější situace na Ukrajině, kdy investoři budou hledat bezpečný přístav ve žlutém kovu. Opačný vývoj by mohl nastat z důvodu zvýšení úrokových sazeb zemí eurozóny, případně Velké Británie.

Hranice odporu: 1290 USD/Oz a 1300 USD/Oz, hranice podpory: 1270, 1260 USD/Oz

Zdroj: Jaroslav Křůpala, Zlaťáky.czPomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE