Co však trhy překvapilo je nízký odběr zlata z fyzického sektoru, kde Čína a Indie poptávala menší množství, než se původně očekávalo. "Trh je stále pod tlakem očekávání silnější americké měny v delším časovém horizontu a panuje zde neochota investorů nakupovat fyzický kov a podpořit ho tak z jeho současného minima. Investoři stále vyčkávají na silnější podporu blízkou k 1210 dolarům, " uvedl Andrey Kryuchenkov, analytik společnosti VTP Capital.
V obdobné situaci je i trh s dluhopisy, kdy globální státní dluhopisy vykázaly největší dvoutýdenní pokles za posledních 14 měsíců, a to z důvodu obav, že FED začne měnit rétoriku programových prohlášení směrem k úrokovým sazbám. Například Bloomberg Global Developed Sovereign Bond Index (BGSV) zaznamenal v minulém týdnu pokles o 2,2 %, což je nejhorší desetidenní výkon od června 2013.
"Trh směřuje svoji pozornost na setkání FEDu v tomto týdnu, s očekáváním změny v jazyce FEDu a s očekáváním dostat se zase o něco více vpřed," uvedl Gary Pollack, makléř a manažer jednotky PWM německé Deutsche Bank, který spravuje 12 miliardovou investici s fixním výnosem.
Dostáváme se tak k dlouho očekávanému okamžiku, kdy dochází k normalizaci politiky FEDu směrem k vyšším úrokům a k ukončení pumpování ekonomiky tištěnými dluhopisy. Není to však pouze mezistupeň k další krizi? Vyšší úroky vyvolají vyšší náklady a vyšší procento subjektů neschopných splácet své dluhy. Jako bumerang se vrátí důsledky řešení, které se táhnou od počátku krize z roku 2008, kdy přesně před 6 lety padla banka Lehman Brothers.
Hlavní ekonomické události tohoto týdne, které mohou ovlivnit komoditní kovy:
Predikce na tento týden
Aktuálně zlato testuje hranici odporu na úrovni 1235 dolarů za unci. V tomto týdnu je naplánováno vystoupení šéfky FEDu a konference FOMC. Neočekává se, že by tyto události měly přinést zásádní odpověď k otázce navyšování úrokových sazeb, na rozdíl od stanoviska guvernéra Bank of England Marka Carneyho, který se k této otázce jasně vyjádřil v minulém týdnu (jaro 2015). Tlak na trhy by mohla vyvolat další událost na Britských ostrovech. Dne 18. září proběhne refendum o nezávislost Skotska. Nepředpokládáme cenový nárůst komoditních kovů, naopak lze očekávat cenovou stabilitu na úrovni 1235-40 dolarů/unci. K poklesu ceny zlata přispívá i pokles kurzu CZK/USD - z 21,53 na aktuálních 21,40 CZK/USD. (predikce k 15.9.2014 v 11:30)
Hranice odporu: 1240 USD/Oz a 1255 USD/Oz
Hranice podpory: 1230, 1220 USD/Oz
Autor příspěvku: Jan Žák, Zlaťáky.cz