Evropská centrální banka zahájila program dlouhodobých refinančních operací. Trh zažil dosud největší primární úpis akcií. Skotsko v referendu odmítlo nezávislost.
Komodity se již třetí týden v řadě propadaly a klesly na svou dosud nejnižší hodnotu od července 2009. Souvisí to s ekonomickými údaji, které poukazují na pokračující oslabování čínského hospodářství. Americká centrální banka Fed mezitím pokračuje v nastoupené cestě směrem k normalizaci úrokových sazeb, která by měla být zahájena někdy během příštího roku. V Evropě odstartovala Evropská centrální banka program dlouhodobých refinančních operací (LTRO – long-term refinancing operation), zatímco trh byl svědkem dosud největšího primárního úpisu akcií, o který se postarala společnost Alibaba.
Skotsko volilo v referendu o nezávislosti a rozhodlo se zůstat součástí Spojeného království. Pozornost investorů se tak vrátila zpět k dolaru, který začal opět stavět na současném pozitivním momentu. Rozdíly, které v současné době existují mezi Evropou a Japonskem na jedné straně a USA na straně druhé, vedly k tomu, že dolar rostl již desátý týden v řadě, což je podle agentury Bloomberg nejdelší rally od roku 1967.
Posilující dolar, nerovnoměrný růst světové ekonomiky a rozdílný vývoj úrokových sazeb vedly k tomu, že komodity utrpěly všeobecné výprodeje, a to u téměř všech sektorů. Zasažen byl zejména zemědělský sektor, který i nadále sužují obavy ohledně rostoucích dodávek u většiny klíčových plodin.
Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank
Až na pár tříd komodit byly všechny komodity vyprodány, zejména zemědělské produkty jako bavlna, pšenice a káva. Nejlépe se dařilo kakau, které i nadále čerpá podporu z krize způsobené virem eboly v Africe. Epidemie se nyní rozšířila do pěti zemí Západní Afriky, přičemž některé z nich se nachází v blízkosti největších pěstebních oblastí na světě v Pobřeží slonoviny. Jakékoliv další rozšíření viru by mohlo výrazně oslabit schopnost tohoto státu sklízet a přepravovat kakaové boby.
Cenám energií se tento týden jen s obtížemi podařilo udržet nezměněné hladiny. Pozornost investorů se i nadále soustředila na stav přezásobení. Současně však do jisté míry došlo k oslabení možnosti, že by ceny klesly ještě hlouběji, a to díky prvnímu kolu (a zřejmě ne poslednímu) slovních intervencí ze strany zemí v rámci kartelu OPEC. K tomu se navíc přidala zpráva, že Saúdská Arábie v srpnu provedla nejvýraznější omezení své ropné produkce za 18 měsíců.
Vzhledem k tomu, že nás čeká období snížené poptávky, je velmi pravděpodobné, že v nadcházejících týdnech zůstanou ceny energií i nadále pod tlakem. Velký vliv na to nebudou mít ani ty nejlepší úmysly zemí OPEC, ani nové obavy ohledně možného dalšího narušení dodávek z Libye, které se vynořily poté, co jedno významné ropné pole bylo nuceno přerušit svou produkci v důsledku nedalekého raketového útoku.
Spotová cena americké ropy WTI zůstává i nadále vyšší než cena forwardová, čehož jsme svědky posledních několik měsíců. Severmořská ropa Brent se nachází v opačné situaci vzhledem k tomu, že snižující se poptávka ze strany rafinerií a zvýšené dodávky (zejména z Libye) drží spotové ceny dál pod tlakem. Americká ropa WTI se nyní ustálila v cenovém rozmezí mezi 90 dolary za barel a 95 dolary za barel. Ropa Brent zase našla silnou hranici odporu na hladině 100 dolarů za barel a hranici podpory na hladině 96,75 dolaru za barel, což je minimum z roku 2013.
Silný dolar, rostoucí akcie i jasnější výhled americké centrální banky Fed ohledně toho, jakým směrem se budou ubírat oficiální úrokové sazby, působí dál značné potíže nejen zlatu, ale hlavně stříbru. Současné negativní momentum vedlo k tomu, že se stříbro propadlo pod hladinu 18 dolarů za unci, což je jeho čtyřleté minimum. Zlato se zase přibližuje hranici klíčové podpory, jež leží hruba o 3 % níž než aktuální ceny.
I přes to, že Federální komise pro volný trh znovu potvrdila, že hodlá držet oficiální úrokové sazby na nízké úrovni ještě po značnou dobu, možnost revize sazeb směrem nahoru, jež by reflektovala stanoviska jednotlivých členů komise, přispěla k dalším výprodejům. Jak je vidět v níže uvedeném grafu, obchodníci pozměnili a přizpůsobili svá očekávání týkající se budoucího vývoje efektivních úrokových sazeb federálních fondů.
Momentum zůstává pro nejbližší období negativní, zejména s ohledem na rostoucí pozitivní momentum u dolaru a očekávání jeho dalšího růstu. Pro zlato je nyní klíčové držet se podpory na hladině 1 182 dolarů za unci, jež na trhu se zlatem představuje dvojité dno. Po nedávném cenovém propadu se na trhu s fyzickým zlatem objevily určité známky zvýšené poptávky. To sice pomohlo zbrzdit klesající ceny, na zvrácení současného negativního trendu to však v tuto chvíli asi stačit nebude.
Všechny grafy: Bloomberg a Saxo Bank
Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank