V pátek se psala historie, díky dosud největšímu IPO. Provozní zisk zřejmě v příštích třech letech zesílí o více než 30 procent. Cena akcií by přitom měla s tímto růstem korespondovat.
Naše 12měsíční reálná hodnota Alibaby se pohybovala kolem 90 dolarů za akcii. Vycházela z tržní ceny největšího konkurenta Alibaby – společnosti Tencent, jejíž akcie se obchodují na hongkongské burze. Doufali jsme, že jsme reálnou hodnotu Alibaby určili správě, a teď nám dal trh za pravdu. To když akcie čínského obra otevíraly na newyorské burze NYSE na 92,70 dolarech za akcii. Šlo o největší IPO v historii finančního světa. V pátek jsme tedy mohli pozorovat, jak se psaly dějiny.
Jde o překážku pro investory, kteří hledají dobré dlouhodobé výnosy? Ne nezbytně. Provozní zisk (EBITDA) Alibaby v příštích třech letech nejspíše každým rokem posílí o více než 30 procent. Tím pádem by 12měsíční předstihový poměr hodnoty podniku a provozního zisku (forward EV/EBITDA) měl i nadále zůstat na současné úrovni 26,6x nebo více. Cena akcií by přitom měla s růstem provozního zisku korespondovat.
V minulých letech jsme mohli pozorovat, že investoři vnímali akcie technologických firem jako nadhodnocené (viz Facebook, LinkedIn, Google atd.). Jenže jejich akcie neustále rostou, protože se provozní zisky těchto firem rychlým tempem navyšují (což dokazuje i graf se šíleným růstem ukazatele EBITDA u Facebooku).
Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank
Příští týden budeme páteční výsledky Alibaby porovnávat s nejnovějšími daty, a právě to by nám mohlo dát dlouhodobější náhled na akcie této firmy.
Níže můžete vidět vývoj v prvních 30 minutách obchodování akcií Alibaby.
Zdroj: Bloomberg
Díky startovací ceně akcií má Alibaba vyšší tržní kapitalizaci než Amazon a Facebook, ale stále nemá na Google. Je tak na stejné úrovni s giganty jako JPMorgan Chase a Procter & Gamble. Foto: Alibaba
Peter Garnry je hlavním akciovým stratégem Saxo Bank. Více jeho článků a analýz můžete najít zde.