Americký dolar odstartoval nový měsíc velmi pozitivně. V brzkých ranních hodinách se vyšplhal nad hodnotu 110 vůči japonskému jenu, čímž si sáhnul na 6letá maxima. Slabý japonský jen již začíná být monitorován japonskými autoritami, jež se postupně vyjadřují v tom smyslu, že oslabování měny by mělo být monitorováno. Nicméně na tato slova japonský jen zatím nereaguje.
Vůči euru se USD po včerejších nižších datech inflace z eurozóny obchoduje na 2letých maximech. EUR/USD v září oslabil o 3,82 procenta, což je pro společnou měnu eurozóny nejhorší výsledek za poslední 2 roky. Nicméně pomalejší růst inflace podporuje očekávání trhu, že ECB ve čtvrtek na svém zasedání (Mario Draghi na konferenci v 14:30) představí program kvantitativního uvolňování v signifikantním objemu. Očekávání ohledně spuštění monetárních stimulů včera pomohly evropským akciovým indexům nahoru.
Americký dolar v noci posílil i vůči australskému dolaru (AUD), a to o 0,8 procenta. AUD/USD v propadu zastavila hodnota 0,8660 shodná s lednovými minimy. AUD v noci podlehl výprodeji kvůli sérii horších makroekonomických dat. Index výrobců (AIG) dosáhl v září 46,5 bodu, což je o 0,8 bodu méně než v srpnu a odvětví výroby tak čelí kontrakci (číslo menší než 50). Maloobchodní prodeje v srpnu meziměsíčně posílily jenom o 0,4 procenta, přičemž se čekal až 0,4 procentní růst. Ceny komodit, na jejichž exportu je ekonomika Austrálie závislá se v září meziročně propadly o 16,8 procenta.
Trhy stále počítají s dalším potenciálním růstem amerického dolaru. Z tohoto pohledu budou klíčová páteční data z trhu práce (NFP). Právě počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor v srpnu byl velkým zklamáním, proto všechny účastníky trhu zajímá, zdali šlo o jednorázové zakopnutí ekonomiky, nebo o náznak slábnoucího trhu práce. Z historie je však známo, že srpnová data NFP bývají často později pozitivně revidovaná. Pozitivní revize srpnových dat NFP a naplnění zářijových očekávání nad 200 000 by bylo silným impulzem pro další růst USD. Důvěra investorů v americkou ekonomiku je nyní velmi silná, což potvrzuje i fakt, že ani věrnější horší data spotřebitelské důvěry (CB) a pondělní nižší počet rozjednaných domů nebyly důvodem pro větší korekci USD. Investoři věří (zejména po super datech HDP z Q2), že americká ekonomika je na správně cestě k ekonomickému oživení a Fed nejpozději na jaře příštího roku prvně zvýší základní úrokovou sazbu.
Dnes byla zveřejněna data PMI (index nákupních manažerů) z odvětví výroby z eurozóny i Británie. Oba dva zklamaly. Německý výrobní sektor v září kontrahoval prvně za 15 měsíců a britský dosáhl nejpomalejšího růstu za posledních 17 měsíců.
Libra se dnes vůči USD propadla na 2 týdenní minima poté, co index PMI ze sektoru výroby dosáhnul 51,6 bodu místo očekávaných 52,5 bodu. Výrobní odvětví podle indexu PMI v posledních 3 měsících výrazně oslabuje, což se může projevit na slabším HDP ve třetím kvartále.
Spojené státy americké včera potvrdily první výskyt eboly na jejich území. Pacient přišel do USA z Libye. Dnes odstartovaly několikadenní svátky v Číně, díky nimž se očekává posílení pro-demokratických protestů v Hongkongu. Ty by mohly mít negativní vliv hlavně na asijský akciový trh. Burza v Hongkongu je uzavřena do pátku a v Šanghaji až 7. října.
Dnes odpoledne budu trhu dominovat hlavně data z USA:
- 14:00 - Aukce mléka na Novém Zélandu
- 14:15 – USA - ADP – počet nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru
- 16:00 – USA - PMI (ISM) ze sektoru výroby
Měnový pár EUR/USD pokračuje v negativním trendu a postupně oslabuje v klesajícím trendovém kanálu. Otevíraní dlouhých pozic, i když u dolní hrany kanálu, se jeví v tomto případě jako velmi riskantní. Lepší variantou je, počkat si na korekci, která by se mohla vyskytnout u Fibonacciho hladiny 23,6 a v těchto oblastech budovat krátkodobé krátké pozice. Takováto prodejní možnost by se mohla vyskytnout v případě slabších amerických dat odpoledne a krátkodobého oslabení USD. Do dlouhodobějších pozic doporučujeme vstoupit až zítra po zešedání ECB.
Měnový pár CHF/JPY se pohybuje v klesajícím kanálu. CHF již klesl pod Fibonacciho hladinu 50, což by mu mohlo otevřít cestu dolů i k Fibonacciho úrovni 61,80.
USD/CAD se pohybuje v rostoucím kanálu. Na oscilátoru RSI na 4hodinovém grafu se vytváří medvědí divergence, která by mohla měnový pár dovést k dolní hraně kanálu a Fibonacciho úrovni 23,6, což by bylo vhodným místem pro vstup do nákupní pozice. Z dlouhodobého hlediska jde o rostoucí trend, a tak se preferuje vstupovat do dlouhých pozic.