USA, Čína i Evropa směřují k dalšímu Minského momentu, ale toto obtížné prostředí může být pro investory i prostředím obchodně plodným.
Podle Saxo Bank, specialisty na online investice a obchodování široké škály aktiv, je temnou stranou kvantitativního uvolňování hora dluh, kterou svět naakumuloval za posledních pár let.
Ve svém nejnovějším kvartálním výhledu pro finanční trhy, tvrdí banka, že zahraniční dluh Asie vyrostl za dekádu z 300 miliard na 2,5 bilionů dolarů a Čína utrácí hromady peněz jen na dluhovou službu, která činí 39 % HDP. USA na tom není o moc lépe. Úroky státního dluhu činily 6 % rozpočtu roku 2013, a to navzdory extrémně nízkým úrokovým sazbám. Dluh USA se za 10 let téměř zdvojnásobil a činí zhruba 80 % HDP. Banka míní, že západní svět i nadále ignoruje potřebu fundamentální strukturální reformy, která umožní růst a rozkvět soukromého podnikání.
Hlavní ekonom Steen Jakobsen toto komentuje: „Je načase, abychom si promluvili o dluzích. Je to nepříjemná pravda, o které nechce nikdo diskutovat. Dluhy ale narostly natolik, že otřásají základy světového hospodářství. Ať už to přijde dříve či později, směřují USA, Čína i Evropa k dalšímu Minského momentu.
Nikdy nebyla propast mezi realitou a vnímáním aktuální ekonomické situace větší. Přesto nebyly příležitosti na tomto rozdílu vydělat větší. Svět nekončí, jenom se připravuje na nový začátek, ve kterém se musíme vyrovnat s nepříjemnou pravdou – dluhem.“
Hlavní ekonom Saxo Bank říká, že se dluh zredukuje pouze dvěma způsoby: tím, že se odepíše nebo obřím růstem. Ani jedno není politicky ani prakticky během následujícího kvartálu proveditelné, což znamená, že úrokové sazby musejí klesnout či zůstat nezměněné a my si znovu zahrajeme komedii jménem Prodluž a předstírej, dokud se do světel ramp nepřižene pan Minsky.
Vstoupili jsme do čtvrtého kvartálu a trhy nedostanou, co chtějí. USA nejsou na snadné a hladké cestě k lepším dnům doprovázených jemným omezováním ze strany Fedu. Ve chvíli, kdy zotavení USA narazí do nízkého stropu v průběhu zuření býka na dolaru, uvidíme nejistotu a růst volatility kvůli otázce – co přijde teď? Dluhopisy vystřelí nahoru a stejně tak bude růst i volatilita.
Komodity
Ole S. Hansen shlédl ceny zlata v jiných měnách a zjistil, že většina poklesu ceny byla způsobena silou dolaru. Zlato oceněné v eurech zaznamenalo od začátku tohoto roku téměř 10% nárůst, zlato oceněné v japonských jenech pak vzrostlo asi o polovinu této hodnoty.
Ole S. Hansen dodává: „Očekáváme, že hlavní překážkou pro zlato a stříbro bude v posledním čtvrtletí pokračující růst dolaru, přičemž aktuální zpomalení ekonomiky v Číně, Evropě i v ostatních částech světa by mohlo vést k méně agresivnímu očekáváním toho, jak moc jestřábí bude politika amerického Fedu.
Začátek posledního čtvrtletí bude pro energetický sektor velmi náročný. V tomto období totiž dochází k sezonnímu poklesu poptávky ze strany amerických rafinerií, což následně povede k navýšení zásob ve skladech. Očekává se, že na cenové oslabení nakonec zareagují země z kartelu OPEC, a to buď během jejich schůze naplánované na 27. listopadu, nebo ještě předtím.
Je však možné, že riziko poklesu bude trvat déle. K tomu dojde tehdy, pokud se zemím z organizace OPEC nepodaří najít společnou řeč s Irákem, Libyí či nakonec ani s Íránem. V době, kdy poptávka po ropě ze zemí kartelu padá, se budou všichni snažit zvýšit svůj podíl na trhu.“
Měny
Komodity jsou slabé a výnosy dluhopisů nízké. Toto naznačuje Johnu J. Hardymu, vedoucímu měnové strategie, že se trh velmi obává o globální poptávku i potenciál růstu, nemluvě o hrozbě dezinflace či přímo deflace. Mezi měnami se zdá, že trh příliš pozdě zjistil, že jsme při vstupu do čtvrtého kvartálu blízko několikaletých minim na indexech hlavních komodit a že v dalším čtvrtletí existuje velká pravděpodobnost dalšího poklesu komoditních měn kvůli oslabování komodit.
John J. Hardy říká, že jeho nejoblíbenější otázka pro čtvrté čtvrtletí je následující: Co když se ECB přece jenom neodhodlá ke kvantitativnímu uvolňování, o jehož spuštění je trh skálopevně přesvědčen?
Hardy dále komentuje: „V ECB je nemálo odpůrců kvantitativního uvolňování, kteří jsou vedeni německou Bundesbank. V řadách německých politiků existuje také silný odpor vůči přímým nákupům státních dluhů centrální bankou, protože takový krok podporuje fiskální lajdáctví vlád členských zemí EU. A co když se Evropskou centrální bankou plánované dlouhodobé refinanční operace a nákupy cenných papírů podložených aktivy ukážou menšími, než jak trh doufá, zatímco realizace naznačuje, že překonávání překážek kvantitativního uvolňování bude zřejmě trvat mnohem déle?“
Podle Hardyho by oproti očekávání pomalejší expanze bilance ECB mohla zpomalit pokles eura, jež by dokonce mohlo vůči churavějším okrajovým měnám růst, pokud uvidí zklamaní tradeři, kteří provádějí carry trades na euru, stoupající volatilitu (jež negativně koreluje s carry obchody). Jinak očekává, že pokračující síla dolaru zůstane mezi hlavními tématy.
Akcie
Světové akcie jsou stále férově ohodnoceny a rozhodně na nich není bublina. Díky nízkým úrokům a stále rostoucí ekonomice zůstávají akcie nejatraktivnější třídou aktiv.
Peter Garnry, vedoucí akciové strategie dále komentuje: „V našem výhledu na čtvrté čtvrtletí představujeme tří investiční nápady na akcie, které zapadají do našeho celkového obrazu světa, ale také nasměřují váš zájem na zajímavé země, sektory a akcie. Doporučujeme dlouhou pozici v segmentu amerického plynařství, kde došlo k výraznému poklesu o 21% z červnových maxim, krátkou pozici na Indii kvůli nepodloženě vysoké valuaci a sázce na negativní ekonomická překvapení a nakonec dlouhou pozici na Goldman Sachs, a to kvůli růstu americké ekonomiky a aktivity kapitálových trhů.“
Celý výhled si můžete stáhnout zde: http://cz.saxobank.com/lp/cp/outlook-q4-2014