Evropskou ekonomiku dnes čekají opět výzvy v podobě publikace výsledků německého indexu ZEW, jež reflektuje, co si myslí ekonomové a analytici o největší ekonomice společné měnové unie. Index dosáhl svých maxim letos v lednu, kdy se dostal nad hodnotu 60 bodů. Avšak od února, kdy vypukla Rusko - ukrajinské krize se propadá stále níže a níže. V říjnu se od něj očekává dosažení jenom 0,2 bodu ve srovnání se zářím, kdy byl ještě na úrovni 6,9 bodu. Německá data budou velmi pečlivě sledována poté, co předchozí týden země zveřejnila horší data průmyslové produkce, objednávek továren i exportu. Dnes v tu samou dobu, tedy v 11:00, budou rovněž publikována čísla průmyslové produkce ze společné měnové unie, od níž se očekává 1,5 procentní meziměsíční pokles v srpnu. Data tak podle všeho potvrdí zpomalování ekonomické výkonnosti eurozóny.
Americký akciový trh pokračuje ve výprodeji. Index S&P 500 včera oslabil o 1,7 procenta, přičemž od svých letošních maxim se již propadl o 7 procent a nyní se obchoduje pod 200denním průměrem. 3denní série výprodejů je pro index nejhorší od listopadu 2011. Dow Jones včera oslabil o 1,3 procenta a technologický Nasdaq ztratil 1,5 procenta. Nasdaq se od svých zářijových maxim obchoduje o 8,6 procenta levněji. Panika bude přetrvávat do té doby, do kdy se S&P 500 nevrátí zpátky nad 200denní průměr (1 905 bodů) a Nasdaq nad úroveň 4 300 bodů. Negativní nálada se z USA přesunula i na evropský akciový trh, který dnes otevírá 0,5 procenta v mínusu.
Očekávání ohledně prvního termínu zvýšení úrokových sazeb v USA se o víkendu opět oddálily, což může být negativní pro americký dolar. Členové Fedu totiž opět zdůraznili, že centrální banka může přistoupit k tomuto kroku mnohem opatrněji, bude-li ekonomický růst USA ohrožen pomalým růstem HDP ostatních vyspělých zemí. Tím se myslí hlavně eurozóna a Čína. Trh dával ještě v září 28,7 procentní šanci, že základní úroková sazba USA dosáhne v srpnu 2015 hodnoty 0,75 procenta, nyní je tato pravděpodobnost jenom 4 procenta. V září trh oceňoval aktiva s 59 procentní šancí na první zvýšení úrokové sazby do července 2015, dnes je tato pravděpodobnost jenom na úrovni 39 procent.
Z aktuální situace, kdy všichni začínají pochybovat o ekonomické síle eurozóny, Číny a počítají se oběti eboly těží japonský jen, který je nejvýkonnější měnou posledních dní. Jako bezpečný přístav by mohlo krátkodobě zafungovat i euro. Peníze přitékají do dluhopisů, jejichž ceny rostou a výnosy klesají.
Makrokalendář pro dnešní den:
EUR/GBP se obchoduje v dlouhodobém klesajícím trendovém kanálu označeném vnějšími zelenými liniemi. Uvnitř tohoto kanálu míří EUR/GBP k jeho horní hraně. Rostoucí trend bude platný, pokud se budeme držet nad červenou trendovou linii. Jako vhodné místo na nákup se zdají být předchozí maxima (0,7890). Z Británie jsou klíčová dnešní data CPI a zítra míra nezaměstnanosti. Ta by mohla být pozitivní a posílit GBP, tedy vytvořit příležitost pro nákup EUR/GBP na nižších hodnotách.
EUR/JPY se obchoduje u klíčové hodnoty supportu 135,50, která již napotřetí zastavila měnový pár před dalším propadem. Pro další vývoj je klíčové sledovat, jak si EUR/JPY poradí s trojúhelníkovou formací a klesajícím kanálem, v němž se pohybuje.
CAD/CHF se obchoduje v rostoucím trendovém kanálu, jehož dolní hranu měnový pár nyní testuje. Z pohledu risk – reward ratia, by se nákupní situace mohla zdát zajímavá s cílem dosažení Fibonacciho hladiny 50.0.