USD/JPYse v noci dostal pod prodejní tlak poté, co japonský premiér Shinzó Abe v noci před parlamentem uvedl, že slabý jen dělá těžkosti domácnostem a malým firmám, protože zvedá ceny paliv, jež musejí být do země importovány ze zahraničí. Po odstavení jaderné elektrárny Fukušima je Japonsko silně závislé na dovozu energií. USD/JPY se v noci propadl z hodnoty 109,25 na 108,62. Od japonských vládních představitelů je stále častěji slyšet, že slabý jen má na domácí ekonomiku nejen pozitivní (export), ale i negativní dopady. Jde o novou rétoriku, která dává jasný signál, že japonská centrální banka nebude zvyšovat tempo uvolňování monetární politiky, přičemž ještě před pár měsíci se o takovémto scénáři spekulovalo. Pro USD/JPY je nyní klíčová rezistence na úrovni 108,00.
V noci rovněž zasedala japonská centrální banka (BoJ). Ta podle očekávání ponechala monetární politiku beze změny. Naznačila však pochmurnější výhled pro výrobní produkci. Ta podle ní bude zasažena zvýšenou spotřební daní více, než byla původní očekávání. Banka však uvedla, že hospodářství (HDP) by mělo ve třetím čtvrtletí opět růst po propadu v druhém kvartálu letošního roku.
V noci zasedala i centrální banka Austrálie. Ta podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na nezměněné úrovni 2,5 procenta již po třinácté v řadě. Hodnota AUD se vůči USD v září propadla až o 6 procent. Proto lze nyní očekávat období konsolidace v pásmu 0,8880 – 0,8660. Centrální banka (RBA) i navzdory silnému oslabení měny v předchozím měsíci stále považuje AUD za silný vzhledem k vývoji cen komodit. Lze se domnívat, že ideální cena pro měnový pár AUD/USD leží z pohledu RBA v pásmu 0,8000 - 0,8500.
Posuneme-li se dál přes Tasmánské moře, novozélandský dolar včera vůči USD posílil o 1 procento. Kiwi tak podle všeho našlo své dno na úrovni 0,7715 vůči USD po 13 procentním propadu, jež jej postihnul od července. Jako silný support se pro NZD/USD nyní rýsuje hodnota 0,7670 (minimum z roku 2013), přičemž rezistence leží na úrovni 0,7900. Propad pod úroveň 0,7670 pak NZD otevře cestu dolů až k hodnotě 0,7500.
Americký akciový trh včera uzavřel v červených číslech. Investoři vyčkávají s nákupem na první čísla výsledkové sezóny, kterou ve středu po uzavření trhu tradičně odstartuje společnost Alcoa. Ve středu večer bude rovněž zveřejněn zápis ze zasedání americké centrální banky (Fed), které se konalo před 2 týdny. Tento týden nás čeká několik projevů členů bankovní rady (FOMC), kteří by svými výhledy vývoje úrokových sazeb v USA mohli rovněž zamíchat karty.
Německá průmyslová produkce se v září meziměsíčně propadla o 4 procenta, což je nejhlubší pokles od ledna 2009, kdy se propadla o 6,9 procenta. Ačkoliv trhy negativní číslo očekávaly, jejich odhad však počítal s mnohem nižším propadem (mínus 1,4 procenta). Německá ekonomika, jež byla dosud tahounem eurozóny, se již propadla ve druhém čtvrtletí. Negativní růst HDP i ve třetím kvartálu by tak pro ni znamenal propad do recese. Nicméně Německo částečně vysvětluje srpnový pokles průmyslové aktivity prázdninami v některých továrnách.
Makrokalendář pro dnešní den:
CAD/CHF se pomalu šplhá nahoru v rostoucím trendovém kanálu, díky němuž by mohl dosáhnout minimálně na Fibonacciho hodnotu 50. Nicméně na oscilátorech je vidět medvědí divergence, která by se mohla postarat o menší korekci alespoň k vyznačené hodnotě 0,8525. Spekulace na korekci je proti-trendovým, a tedy více riskantním obchodem. Méně riskantní je počkat si, až proběhne korekce a pak na nižších hodnotách vstupovat do dlouhé trendové pozice.
EUR/CAD se nachází v konsolidující trojúhelníkové formaci. Býčí divergence na oscilátorech naznačuje průraz trojúhelníku směrem nahoru, kde bychom mohli otestovat 50denní průměr (zeleně). Bezpečnější se ale jeví obchod v souladu s trendem, a tedy na těchto vyšších úrovních prodávat. Průraz supportu na úrovni 1,4000 pak podle všeho otevře cestu k 1,3875.
Zajímavý je pohled na týdenní graf USD/CAD, kde lze vidět naznačení formace dvojitého vrcholu. Možnost poklesu posiluje medvědí divergence na oscilátoru MACD. V případě potvrzení platnosti by mohl USD/CAD cílit na důležitou hladinu supportu 1,8500.