Euro k dolaru stagnuje d/d na 1,275. Euro drží úrovně rezistencí 1,272 a 1,278 a naznačuje možnost navýšení korekce. Euro v uplynulém týdnu posílilo zejména po středečních datech maloobchodních tržeb, PPI a indexu průmyslu Fedu New Yorku USA, které značně zaostaly za očekáváním a které vrhly stín pochybností na solidní růst americké ekonomiky. Euru se podařilo zisky udržet i do konce týdne, přestože úterní index ZEW sentimentu ek. očekávání potvrdil další nečekaně silné slábnutí slabého ekonomiky Německa/eurozóny. Jiné informace už očekávání naplnily: Index Fedu Philadelphia klesl, ale růst aktivity včetně jejího výhledu zůstává silný, stavební povolení a nová výstavba domů USA stále decentně roste a pokles slabé inflace eurozóny.
Tento týden trh prodeje zářijových existujících a nových domů USA (úterý respektive pátek) mají potvrdit decentní růst trhu domů. Zářijový index CPI USA (středa) zřejmě opět vykáže mírně podprůměrnou inflaci. Říjnové indexy PMI zpracovatelského průmyslu a služeb eurozóny (čtvrtek) dle trhu vypoví o dalším oslabení ek. aktivity eurozóny: průmysl se pohybuje na hraně stagnace, služby rostou jen mírně. Zprávy tak stále mají být spíše dobré pro dolar a nepříznivé pro euro.
V předchozích měsících euro sláblo hlavně v reakci na navýšení monetární expanze ECB. Trh během července narušil 2letou podpůrnou linii, která držela středně a dlouhodobý růstový trend a která byla zásadní pro stanovení střednědobého a dlouhodobého výhledu. To zřejmě znamená výraznější a dlouhodobější obrat, trh navíc po zářijovém zasedání ECB dokonce rozštíplo i hlavní podpůrné pásmo 1,297 – 1,315. Uvedené dlouhodobé technické signály se silnými fundamentálními důvody tlačí trh dolů i přes přeprodanost trhu. Trhu se uplynulý týden podařilo dosáhnout prvotních oblasti korekčních pokusů: 1,273 a 1,278. Další rezistenční limity představují 1,288 a dále 1,297 – 1,315, jejíž případné znovuzískání by obnovilo významnější růstový moment. Tím by se exponovaly úrovně 1,32 a 1,324. Další rezistenci z důvodů odmítnutí technické a fundamentální analýzy i současného sentimentu na trhu 1,349 – 1,355 trh asi jen stěží významně vyzve.
Obchodování je poznamenáno dalším razantním posílením ultraexpanze monetární politiky ECB v červnu a září a v nemenší míře opět signálem, že ECB je připravena v tomto směru podniknout další kroky. ECB ví, že slabost ekonomiky a hlavně inflace pokračuje. Banka by ke zvýšení inflace k svému závazku potřebovala těžko dosažitelné významnější zrychlení růstu HDP. K dosažení těchto cílů by potřebovala ještě citelně slabší euro. Spokojenost ECB s oslabováním eura potvrdil i Draghi koncem září, kdy řekl, že silné euro může kompenzovat slabost ek. aktivity vyvolanou geopolitickým napětím. Tendence k uvolňování monetární politiky a oslabování eura tak pokračuje. To dlouhodobě signalizuje další možnou slabost eura, narušení dlouhodobých růstových formací a tak i významnější dlouhodobý, trendový obrat vývoje minulých let v souladu s fundamentální analýzou. Další minimální významné střednědobé a dlouhodobé cíle, respektive podpory tvoří oblast 1,248 – 1,25, případně 1,213, 1,204 a 1,188.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy