Fenomén biotechnologie

06.11.2014 | , Finance.cz
INVESTICE


Biotechnologie se zakládají na technologickém využití poznatků z biologie. Jedná se o využití chemických procesů, které nejsou cizí lidským buňkám. Tato věda má široké uplatnění a to zejména v medicíně, zemědělství, potravinářství. Vyvinuté technologie a produkty nám pomáhají zlepšovat každodenní život.

Za jedno z nejdůležitějších odvětví v biotechnologiích považujeme technologie založené na využití živých organismů nebo biologických systémů k jisté výrobě. Tato produkce se spojuje především s medicínou a farmacií. V dnešním globalizovaném světě je drtivá většina populace odkázána na požívání různých medikamentů. Ve vyspělých zemí světa je zdraví a lékařská péče natolik důležitá, že státy vynakládají značné finanční sumy na léčiva a zdravotnictví. Biotechnologické společnosti raketově inovují a vyvíjejí léky na dříve nevyléčitelné nemoci. Z indexu NASDAQ jsme vybrali nejziskovější akcie biotechnologických společností, jejichž ceny akcií by mohly nadále prudce stoupat.

Graf: Tržby jednotlivých biotechnologických společností od roku 2011 do Q2 roku 2014 v miliardách USD (zdroj: Bloomberg)

20141105_colosseum

Jak je patrné z grafu největší tržby za rok 2014 má prozatím společnost Gilead Sciences Inc. (GILD), a to díky svému léku Sovaldi na léčbu hepatitidy typu C. Důležité je zmínit, že úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v USA schválil 10. října 2014 nový lék Harvoni, se kterým má být léčba ještě mnohem účinnější. Akcie společnosti Gilead Sciences Inc. od roku 2011 vykázaly dynamické tempo růstu o 470,3 %.

Dalším úspěšným globálním biotechnologickým průkopníkem je společnost Amgen Inc. (AMGN). Společnost vyvíjí, vyrábí a dodává lidská terapeutika. Léky této korporace pomáhají milionům pacientů v boji proti rakovině, onemocnění ledvin, revmatoidní artritidy, a onemocnění kostí. Amgen Inc. za 3. čtvrtletí 2014 vykázala výborné výsledky z prodeje klíčových léků k léčbě rakoviny Kyprolis a léčbě osteoporózy Prolia. Amgen Inc. v roce 2015 očekává nárůst tržeb na 21,3 miliardy USD z aktuálních 20,8 miliard USD. Akcie Amgen Inc., vzrostly od roku 2011 o 191,4 %.

Celge Corporation (CELG) se zabývá výzkumem, vývojem a komercionalizací léků určených k léčbě rakoviny a imunitních zánětlivých onemocnění. K primárním produktům této společnosti patří Revlimid, Vidaza, Thalomid, Abraxane a Istodax. Dalším zdrojem příjmu Celge Corporation je poskytování licenční smlouvy společnosti Novartis. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v USA schválil společnosti Celge Corporation lék Otzela k léčbě pacientů se středně závažnou až závažnou ložiskovou psoriázou. Analytici dotázaní agenturou Bloomberg očekávají, že tržby z prodeje léku Otzela budou do roku 2017 okolo 1,03 miliardy dolarů. Od roku 2011 akcie společnosti Celge Corporation vzrostly o 312,4 % a nadále věříme, že společnost má silný růstový potenciál.

Biogen Idec Inc. (BIIB) je považována za přední světovou biotechnologickou společnost. Mezi základní činnosti společnosti patří objevy nových perspektivních léčivých substancí a jejich další výzkum a vývoj až do podoby léku dostupného pacientům, tzv. biovýroba a rozvoj globální obchodní infrastruktury. To potvrzuje zdražování akcií Biogen Idec. Inc., které od roku 2011 vykázaly narůst o neuvěřitelných 389,8 %. Ke konci října tohoto roku Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) potvrdila žádost o registraci léku Elocta, který je v USA, Kanadě, Austrálii známý pod názvem Eloctate. Tento lék je určen pro dospělé a děti s hemofilií typu A. Biogen Idec Inc. se může pochlubit solidními tržbami léků na léčbu sklerózy Tecfidera (787 milionů USD), Avonex (745 milionů USD) a Tysabri (501 milionů USD). Společnost oznámila výsledky za 3. kvartál roku 2014 včetně příjmů ve výši 2,5 miliardy USD, což představuje nárůst o 37 % ve srovnání se 3. kvartálem roku 2013. Akcie společnosti Biogen Idec Inc. od roku 2011 vzrostly o 389,9 % a mají stále velký potenciál pro vzestup.

Společnosti mají obrovský potenciál. Neustále postupují dál v progresivním vývoji nových léků, zejména v oblastech, kde je významná nenaplněná medicínská potřeba. Předpokládáme, že akcie biotechnologických společností výrazně posílí s přihlédnutím k finanční injekci od centrálních bank, která podpořila zejména akciové trhy.

Akcie biotechnologických společností je možné obchodovat pomocí několika ETF. Nejznámější jsou iShares Nasdaq Biotechnology Index Fund, First Trust AMEX Biotechnology Index Fund, SPDR S&P Biotech ETF, Market Vectors Biotech ETF, PowerShares Dynamic Biotechnology & Genome Portfolio, ProShares Ultra Nasdaq Biotechnology.

Autor: Eva Mahdalová, analytik, Colosseum

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE