Na začátku listopadu se investoři zaměřili na zasedání ECB, postupně končící výsledkovou sezónu a americká makroekonomická data. Zasedání ECB přineslo některé bližší především časové specifikace současného programu uvolňování měnové politiky a hlavně ujištění centrálních bankéřů, že učiní vše co je v jejich silách (i dále zvětšit měnovou expanzi) pro podporu ekonomiky. Výsledková sezóna dle očekávání nadále vyznívá v pozitivním trendu. Důležitá data z makroekonomiky, tedy americká data o měsíční zaměstnanosti byla lehce pod odhady (214 vs. oček. 235 tis.). Relativní míra nezaměstnanosti poklesla dále na 5,8 % z 5,9 %. Růst mezd se meziměsíčně zrychlil mírněji než očekávání +0,1 při oček. +0,2 % m/m. Právě růst mezd je aktuálně sledován FEDem jako důležitá veličina pro budoucí měnovou politiku. Domácí index PX zakončil týden na 969 bodech, což znamenalo pokles o 1,2 % t/t.
Z domácích zpráv jsme se zaměřili na domácí výsledkovou sezónu. Komerční banka ve čtvrtek překonala odhady na čistém zisku s 3,27 (+1,0 % r/r) vs. oček. 3,07 mld. Kč. Důvodem byl opětovně rozdíl v nižších opravných položkách, než se čekalo. Zajímavou informací byl komentář finančního ředitele, který uvedl, že by KB mohla zvýšit výplatní poměr na dividendu na 70-100% ze současných 60-70 %. Titul zakončil týden na 4950 Kč (+4,1 % t/t).
Rovněž ve čtvrtek zveřejnila svá čísla Fortuna. Ta překonala očekávání na provozním zisku EBITDA s 22 vs. oček. 21,6 mil. EUR. Navíc zvýšila výhled na celý rok, což trh již mírně anticipoval. Zvýšený výhled je +10-20 % růst EBITDA vůči dosavadnímu +5-10 % r/r. Titul zakončil páteční seanci na 123,3 Kč (+1,7 % t/t).
Stock Spirits již ve středu nečekaně zveřejnil snížení provozního zisku pro celý rok vůči odhadům (snížení o 5-10 mil. EUR, tedy zhruba 8-14 %). Důvodem má být zvýšený cenový tlak v Polsku po letošním zvýšení tamních daní. Titul zakončil týden na 87,8 Kč (-19,6 % t/t).
Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla Stock Spirits (-19,6 %; 87,8 Kč). Společnost nečekaně oznámila varování před výsledky za celý rok, které budou pod tlakem díky zvýšené cenové konkurenci v Polsku. Naopak největší růst zaznamenaly akcie Komerční banky (+4,1%, 4950 Kč). KB vydala dobré výsledky, které mírně překonaly očekávání analytiků. Navíc společnost oznámila potenciál pro zvýšení výplatního poměru, což bude indikovat vyšší hrubou dividendu. Díky relativně vysoké kapitalizaci banky by zvýšení výplatního poměru mohlo indikovat zvýšenou dividendu pro delší období než v případě jednorázové výplaty.
Pro druhý listopadový týden nejsou na programu žádné výraznější události. Investoři budou nadále vyhlížet výsledkovou sezónu, která bude postupně končit a dále sledovat makroekonomické ukazatele. Celkově jsme pro nadcházející týden neutrální a nedá se vyloučit pokračování relativně mírně příznivé nálady plynoucí z přílivu nových prostředků na trhy od monetárních autorit.
Z domácích zpráv bude pokračovat výsledková sezóna. Ve středu zveřejní čísla O2 CR, CEZ, Pivovary Lobkowicz a ve čtvrtek pak Philip Morris a NWR. U O2 CR očekáváme pokles provozního zisku OIBDA o 8,0 % na 4,2 mld. Kč. Pod tlakem nadále zůstává meziročně především mobilní segment. Celkově očekáváme, že se investoři zaměří na jakákoliv data ohledně potenciální půjčky majoritnímu vlastníku či záměru s navyšováním podílu PPF.
ČEZ by měl zveřejnit za 3Q14 pokles provozního zisku EBITDA o 7,1 % na 13,9 mld. Kč. Čistý zisk byl vloni ovlivněn jednorázovými položkami, a tudíž zde vzniká obtížná porovnatelnost. Investoři se zaměří na informace o potenciálních akvizicích či komentáři k dividendové politice.
NWR by mělo vykázat ztrátu 15,3 mil. EUR na provozním zisku EBITDA za 3Q14. Sledovat se bude finanční pozice a jakákoliv zmínka o budoucnosti společnosti.
PMČR a Pivovary Lobkowicz (PLG) by měly zveřejnit jen určitá provozní data. PMČR by mohlo mít pozitivní vliv v ČR díky potenciálnímu předzásobení před zvyšováním daní. Sledovat budeme vývoj ostatního exportu. PLG by mělo vykázat solidní čísla (tržby) na aktuálně nepříznivém celkovém trhu. Srovnání bude obtížné vzhledem k absenci předešlých dat.
Z makroekonomického výhledu na příští týden se zaměříme v Číně na víkendová data o obchodní bilanci. U exportů se očekává +10,6 po +15,3 % a u importů +5,0 po +7,0 %. Ve čtvrtek pak bude zveřejněna průmyslová produkce (oček. nezměněno +8,0 %). V USA se zaměříme na páteční maloobchodní tržby (+0,3 po -0,3 % m/m) a spotřebitelskou důvěru univerzity Michigan (oček. 87,5 po 86,9 bodu). V Německu se bude v pátek zveřejňovat první odhad HDP za 3Q (oček. +0,1 po -0,2 % q/q).