Uplynulý týden byl bez výraznějších impulzů. Investoři sledovali pokračující výsledkovou sezónu, vývoj cen ropy a makroekonomická data. Dle očekávání výsledková sezóna, která se pomalu v USA blíží svému konci, nepřináší již větší výchylky od dosavadních zveřejnění. Tedy očekávání je stále výrazně překonáno na čistém zisku a solidně i na tržbách. Cena ropy je nadále pod tlakem a brent se dostal již výrazněji pod 80 dolarů a WTI pod 75 USD. Snižující se ceny ropy vnímáme jako riziko pro rizikovější firemní dluhopisy nových těžařů ropy v USA. Makroekonomická data nepřinesla výraznější překvapení. Domácí index PX zakončil týden na 961 bodech, což znamenalo pokles o 0,9 % t/t.
Z domácích zpráv jsme se zaměřili na domácí výsledkovou sezónu. O2 CR zveřejnilo ve středu lehce slabší čísla než čekal trh na provozním zisku OIBDA (4,2 vs. oček. 4,3 mld. Kč), ale tržby byly naopak o něco silnější (11,3 vs. oček. 11,1 mld. Kč). Celkově jsme samotná čísla hodnotili neutrálně. Důležité zprávy o půjčce pro PPF či členění společnosti nebyly dle očekávání komentovány. Již v pondělí se objevila spekulace týdeníku Euro ohledně možné budoucnosti O2 CR vzhledem k rozčlenění firmy a potenciálním zájmu z Číny. Celkově titul zakončil týden na 208 Kč (-12,6 % t/t).
ČEZ rovněž ve středu zveřejnil silnější data na úrovni EBITDA s 14,8 vs. oček. 14,2 mld. Kč. Nicméně díky jednorázové položce (3,2 mld. Kč za Rumunské větrné parky) čistý zisk silně zaostal za očekáváním (2,3 vs. oček. 5 mld. Kč). Společnost zvýšila výhled na provozní zisk EBITDA do konce roku na 72 mld. Kč vs. dříve očekávaných 70,6 mld. Kč. Nadále očekáváme zvýšení výplatního poměru, což by mělo umožnit udržet stabilitu dividendy. Akcie zakončila páteční seanci na 597 Kč (-1,0 % t/t).
Pivovar Lobkowicz ve středu oznámil 2% r/r růst tržeb za 9 měsíců na 923 mil. Kč, což bylo v souladu s očekáváním. Za zajímavou jsme považovali informaci okolo zájmu Enterprise Investors. A to tu, že výsledek jednání ještě není znám, nicméně údajně se jedná o prodeji majoritního podílu, což dříve nebylo specifikováno. V případě prodeje majority by musela následovat povinná nabídka pro minoritní akcionáře. Titul zakončil týden na 170 Kč (-1,0 % t/t).
Ve čtvrtek zveřejnila provozní data společnost Philip Morris ČR, které jsme hodnotili pozitivně. Důvodem byl růst objemu ve všech segmentech. Především nás překvapil silný růst ve sledovaném segmentu ostatního exportu (+17,7 % r/r), který byl důvodem našeho předešlého zvýšení doporučení. Akcie zakončila páteční seanci na 10 231 Kč (+4,3 % t/t)
Vedle PMČR zveřejnilo ve čtvrtek ještě čísla NWR. To sice zveřejnilo menší provozní EBITDA ztrátu než očekával trh (-15,2 při oček. -20,3 mil. EUR), ale navýšilo sumu nákladů na restrukturalizaci na 42 mil. EUR vs. dřívějších 30,6 mil. EUR. Silná ztrátovost na finanční pozici je stále alarmující. Titul zakončil týden na 0,5 Kč (beze změny % t/t).
Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu bylo O2 CR (-12,6 %; 208 Kč). Společnost oznámila celkově neutrální čísla a bohužel nesdělila významnější informace k připravované půjčce pro PPF ani k potenciálnímu dělení společnosti. Trh hodnotí negativně možnou formu finanční pomoci pro majoritního vlastníka z důvodu potenciálu silného omezení výplaty budoucí dividendy. Rovněž navýšení podílu PPF nad 83 % může mít negativní vliv na setrvání společnosti v některých indexech, což může vést k odlivu investorů sledujících tyto indexy. Naopak největší růst zaznamenaly vedle TMR (+5,0 % na 609,5 Kč) beze zpráv akcie Philip Morris ČR (+4,3%, 10231 Kč). PMČR zveřejnilo silná čtvrtletní provozní data. Příjemným překvapením pro nás byl především růst ostatního exportu. Zveřejněná data mohou i bez bližších specifikací indikovat dosažení našeho ročního výhledu na udržení velmi slušné dividendy (kolem 850 Kč/akcii).
Nadcházející týden bude z pohledu domácího trhu zkrácený o pondělní státní svátek. Investoři se zaměří na končící výsledkovou sezónu, zápis z posledního zasedání FEDu, cenu ropy a na makroekonomická data. Nesledovanější bude zřejmě zápis FEDu, kde však nečekáme, že by mělo dojít k výrazné změně rétoriky, než již bylo zveřejněno. Tedy relativně mírně jestřábí výhled. Nicméně i to může stačit k tomu, aby investoři mírně vybírali zisky. Na příští týden jsme tedy spíše opatrní s očekáváním lehce zvýšené volatility.
Z domácích zpráv bude pokračovat výsledková sezóna. V úterý zveřejní svá čísla za 3Q pojišťovna VIG. Očekáváme 39% r/r nárůst čistého zisku na 106 mil. EUR díky absenci záplav z minulého roku a absenci problémů spojených s Rumunskem a Itálií, které se rovněž objevily v minulém roce. Potvrzení našich odhadů by mělo mít pozitivní odezvu trhu.
Z makroekonomického výhledu na příští týden se zaměříme v Číně na čtvrteční HSBC PMI v průmyslu (oček. 50,2 po 50,4 bodech). V USA se zaměříme na pondělní průmyslovou produkci (oček. +0,2 po +1,0 % m/m) a středeční zápis z posledního zasedání FEDu. V Německu se budou v úterý zveřejňovat indexy ZEW, kde by měla nadále klesat současná situace, ale mělo by dojít k pozitivnímu obratu na očekávání.