Energetický sektor má za sebou další otřesný týden

20.11.2014 | , saxo247
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ropa zažívá dosud nejhorší sérii týdenních propadů za několik desetiletí. Saúdská Arábie nechává své plány ohledně ropné produkce dál pod pokličkou. Zlato pod hladinou 1180 dolarů za unci ovládají medvědi. Energetický sektor zůstává i nadále v obležení prodávajících, přičemž v uplynulém týdnu jsme byli svědky nejhorších ztrát, které tento sektor postihly od června 2012. Severomořská ropa Brent, jež slouží...

Ropa zažívá dosud nejhorší sérii týdenních propadů za několik desetiletí. Saúdská Arábie nechává své plány ohledně ropné produkce dál pod pokličkou. Zlato pod hladinou 1180 dolarů za unci ovládají medvědi.

Energetický sektor zůstává i nadále v obležení prodávajících, přičemž v uplynulém týdnu jsme byli svědky nejhorších ztrát, které tento sektor postihly od června 2012. Severomořská ropa Brent, jež slouží jako světové měřítko pro ceny ropy, se propadla asi o 8 %  a americká ropa WTI měla nakročeno k nejdelší sérii týdenních propadů za posledních téměř třicet let.

Posun paradigmatu, ke kterému v posledních několika měsících na ropných trzích dochází, pokračuje bez odporu i nadále vzhledem k tomu, že na trzích stále chybí jasné známky toho, jak se bude řešit otázka zvyšujícího se nadbytku ropných zásob.

Na ostatních významných trzích panoval tento týden relativní klid. Index S&P 500 se vyšplhal na novou rekordní hodnotu, dolar pak dál posiloval, zejména vůči japonskému jenu.

Země produkující ropu, jako například Rusko a Venezuela, však utrpěly výrazné ztráty u dluhopisů, akcií a měn. Příčinou jsou slabé výnosy z ropné produkce, které i nadále klesají znepokojivým tempem. Rusko se navíc ocitlo pod tlakem výprodejů v důsledku nových obav souvisejících s geopolitickou situací na Ukrajině.

\"han1\"

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Sektor obilovin znovu navázal na rally, kterou nastoupil na počátku října, přičemž  tento týden byly hlavními tahouny pšenice a kukuřice. Chladné počasí, které nyní panuje v USA a které minulý týden způsobilo výraznou rally na zemním plynu, vedlo k obavám, že v oblastech bez sněhové pokrývky by mohlo dojít k poškození úrody. Sójové boby se vyšplhaly na tříměsíční maximum díky neutuchající silné poptávce po krmivu pro dobytek, a to jak v USA, tak i ze zahraničí. Vybírání zisků u sójového šrotu však tuto hodnotu zase srazilo dolů.

Průmyslové kovy se obchodovaly blízko spodní hranice současného rozmezí vzhledem k tomu, že Čína vykazuje nižší průmyslovou aktivitu, než se původně očekávalo. Cena železné rudy se i nadále pohybuje okolo svého pětiletého minima v důsledku slabé čínské poptávky po oceli.

\"han2\"

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Zlato se stabilizovalo, oblast pod hladinou 1180 dolarů za unci však ovládají medvědi

Vzácné kovy se stabilizovaly nad hladinou klíčové podpory v hodnotě 1090 dolarů za unci, avšak vzhledem k tomu, že cena zlata se i nadále pohybuje pod hladinou 1180 dolarů za unci, nenašli prodávající žádný pádný důvod k tomu, aby změnili svoje přesvědčení, že cesta směrem dolů zůstává i nadále cestou nejmenšího odporu. Celkový objem investic do burzovně obchodovaných produktů krytých fyzickým zlatem se propadl na 1618 tun, což je nejnižší hodnota od května 2009, kdy se zlato obchodovalo okolo 960 dolarů za unci.

Na nedostatečnou fyzickou poptávku po zlatě, jež nyní panuje v Asii, upozornila zpráva o trendech v oblasti poptávky po zlatě ve třetím čtvrtletí (Q3 Gold Demand Trends), kterou tento týden vydala Světová rada pro zlato (World Gold Council). Celosvětová poptávka po zlatě se ve třetím čtvrtletí propadla o 2 %. Obzvlášť výrazný pokles zaznamenala Čína, kde ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce klesla poptávka o 37 %.

K zastavení dramatických výprodejů zlata během první poloviny roku 2013 došlo teprve tehdy, když se do hry vložili asijští kupující a začali žlutý kov ve třetím čtvrtletí nakupovat. Žádnou podobnou záchrannou akci jsme po nedávném propadu na nové čtyřleté minimum zatím nezaznamenali.

Jedině posun zpět nad klíčovou hladinu odporu na hodnotě 1180 dolarů za unci  by mohl přimět hedgeové fondy, které v týdnu od 4. listopadu držely téměř rekordní množství krátkých pozic, aby situaci na trhu přehodnotily.

Klesající ceny ropy vytvářejí základ pro oživení

Největší pozornost trhu i nadále přitahuje energetický sektor – jak americká ropa WTI, tak i severomořská varianta Brent se propadly na hladiny, které jsme u nich naposledy zaznamenali v roce 2010. Zvyšující se nadbytek ropných zásob, který se dle očekávání nezastaví ani v roce 2015, vede k tomu, že se pozornost trhu intenzivně upírá na organizaci OPEC a na její schopnost regulovat ceny ropy. V současné chvíli se nejeví, že by v rámci kartelu existovala jasná shoda ohledně toho, jak řešit situaci, která pro mnoho členů začíná stále více nabývat rozměrů hluboké krize.

\"han3\"

Přestože saúdskoarabský ministr ropy Ali bin Ibrahim Al-Naimi tvrdí, že situace na trhu s ropou  „je dobrá“, ceny ropy se i nadále propadají na nová minima. Foto: Tomasz Wyszołmirski \\ iStock

S pokračujícím poklesem cen ropy se zvyšuje pravděpodobnost, že kartel na své schůzi naplánované na 27. listopadu představí nějaká opatření k řešení stávající situace, což by následně mělo pomoci zpomalit výprodeje. Je dost dobře možné, že překvapivé oznámení ze strany kartelu by mohlo obchodníky zaskočit.

Největším producentem v rámci kartelu OPEC je Saúdská Arábie. Je to současně země, ke které se většina ostatních států obrací v dobách, kdy jsou celosvětové ropné zásoby buď omezené, nebo naopak příliš velké. Kroky a prohlášení, které království nedávno učinilo, však trh zatím nijak neuklidnily. Podíváme-li se na cenový pohyb u ropy Brent po třech takovýchto prohlášeních, vidíme, že ve skutečnosti měly tyto poznámky na cenu negativní vliv.

Trh je v současné chvíli přesvědčen, že Saúdská Arábie by nyní měla upřednostňovat svůj podíl na trhu před stabilitou na trhu. Jestliže bude toto přesvědčení i nadále převažovat, budou světové ceny ropy asi jen horko těžko hledat podporu.

\"han4\"

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Ropná produkce v USA se vyšplhala na nová maxima

Rozmach produkce ropy z břidlic v Severní Americe nijak nepolevuje a  vypadá to, že alespoň v krátkodobém horizontu se tempro výroby udrží na stejné úrovni. Naznačuje to Mezinárodní energetická agentura (International Energy Agency), podle které se díky neustálým inovacím a zlepšené efektivitě podařilo tomuto průmyslu stlačit celkovou cenu nákladů v poměru k výnosům níže. Jako příklad uvádí skutečnost, že většina ropné produkce z břidličné formace Bakken v Severní Dakotě je schopna zůstat výnosná až do cenové hladiny 42 dolarů za barel.

To, že klesající ceny ropy budou mít v krátkodobém horizontu na produkci jen omezený vliv, potvrdila i americká vládní agentura EIA (Energy Information Administration), když oznámila, že produkce ropy v USA nyní poprvé za více než třicet let překročila objem 9 milionů barelů za den.

\"han5\"

Zdroj: DOE, Bloomberg and Saxo Bank

Ole  Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE