Zima se blíží, cena plynu roste

21.11.2014 | , Finance.cz
INVESTICE


Ačkoliv cena ropy stále nenašla své dno a pokračuje ve výprodeji, během něhož od července oslabila o 25 procent, zemní plyn odstartoval zimní sezónu v plném proudu a na rozdíl od ropy jeho cena od konce října signifikantně roste.

Cena plynu pod vlivem amerického počasí

Cena zemního plynu za poslední 3 týdny vzrostla z úrovně 3,62 amerických dolarů (USD) za milion britských tepelných jednotek (BTU) na hodnotu 4,35 USD za milión britských tepelných jednotek (BTU), což je zvýšení o 20 procent. Hlavním důvodem jsou pesimistické předpovědi ohledně nadcházející zimy v USA. Američtí meteorologové varují, před příchodem studeného opožděného podzimu.

Ačkoliv zásoby zemního plynu jsou poměrně vysoké, situace je taková, že nikdo nechce prodávat plyn na začátku zimy a topné sezóny, když si není jistý teplotami nejbližších měsíců, hlavně po zkušenostech z letošního ledna a února. Tehdy cena plynu měsíce skokově posílila o 45 procent z hodnoty 4,50 na 6,50 USD za milion britských tepelných jednotek (BTU). Ačkoliv my Středoevropané pamatujeme mírnou zimu, situace v USA byla odlišná. Teploty byly hluboce pod nulou a sníh způsobil problémy na mnoha místech Spojených států. Nicméně s příchodem jara a koncem topné sezóny, která začíná v listopadu a končí v březnu, cena plynu opět klesla a v létě se nacházela pod úrovní 4 USD za milion BTU.

Poptávka po plynu plynu bude podle všeho i letos primárně závislá na počasí v USA, kde meteorologové svými nekonzistentními předpovědi mohou ovlivňovat cenu plynu.

Cena ropy i s příchodem zimy oslabuje, což těší americké spotřebitele

Co se týče ceny ropy, tak ta i s příchodem zimy nadále oslabuje. Americká WTI se v těchto dnech obchoduje na úrovni 75 USD za barel, což jsou 4letá minima. Ačkoliv nízké ceny černého zlata způsobují bolehlav centrálním bankám, protože utlumují již tak pomalý růst cenové hladiny a zmařují všechny jejich snahy o dosažení inflačního cíle ve výši dvou procent, pokles ceny ropy nahrává spotřebitelům, a to zejména těm americkým.

Ti již nyní v průměru šetří 60 dolarů měsíčně díky levnějšímu tankování. Tyto peníze mohou utratit za nákup zboží a podpořit tak domácí spotřebu, která se podílí více než 60 procenty na americkém HDP. Rovněž díky nižším cenám benzínu roste spotřebitelská důvěra v domácí ekonomiku, což je pozitivním signálem pro firmy a jejich plánované investice. Když spotřebitelé věří v domácí ekonomiku, znamená to, že se nebojí utrácet a poptávat zboží od nejrůznějších společností. O tom, zdali cena ropy bude nadále klesat, by se mohlo rozhodnout již příští týden na zasedání zemí OPEC. V případě, že by se tyto státy rozhodly výrazněji snížit denní objem těžby, pak by cena ropa mohla najít své dno.

Graf: Vývoj ceny plynu, denní graf

cena_plynu


BOSSA
Autorka příspěvku je analytičkou společnosti Bossa.

BOSSA – Makléřský dům banky ochrany životního prostředí, působí na polském kapitálovém trhu od roku 1995, řadí se tak mezi nejdéle působících brokery v Polsku.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE