Ropa – denní komentář
Ropa čeká na OPEC
Lednový futures kontrakt ropy WTI posiluje 0,6% d/d na 76,1 s růstem napětí s blížícím se rokováním OPECu (27. listopad), možná nejdůležitějším od světové finanční krize 2008. Členové organizace zatím naznačují rozdílné názory, zda produkci ropy snížit či nikoliv. Trh dnes může nabrat směr v 16.00 SEČ, kdy bude zveřejněn listopadový Index spotřebitelského sentimentu Conference Board. Trh čeká pokračování trendu posilování indikátoru. Po dlouhých letech od světové finanční krize v posledních měsících vyrostla na svůj dlouhodobý solidní normál, který je současně maximem od předkrizového roku 2007. Navíc důvěra obyvatelstva v ekonomiku by měla dále sílit.
Obchodování posledních dnů se pohybuje v oblasti klíčových podpor posledních let kolem 75,0. Trh koncem září, v momentu přelomu kvartálu a tvorby nových dlouhodobých pozic, srazil cenu nejprudší denní svíčkou od začátku roku, čímž technicky podlomil zářijový stabilizační vývoj. Nadále platí, že globální apreciace dolaru stlačuje cenu ropy, v posledních týdnech ale cenu dále snížily spekulace, že hlavní hráč ropného sdružení OPEC Saudská Arábie, ale i jiné důležité země sdružení jako Kuvajt, nehodlají redukcí produkce ropy tlačit na stabilizaci klesající ceny ropy.
Technický pohled: Pro tržní vývoj druhého pololetí je důležitý srpnový pokles ceny ropy pod klíčovou multiletou podporu od roku 2008 a hladiny 90,1 – 91,2, čímž značně poničil dlouhodobější růstový trend trhu včetně našeho výhledu. Trh tak podle dlouhodobějšího technického pohledu patrně vstupuje do oblasti méně vysokých cen ropy, 75 – 90. Důležité podpory: 73,2, 63,8, 59,7, 57,7 a 32,7. Obnovení dlouhodobějšího růstového trendu už nevypadá příliš pravděpodobně, trh by po případném překonání 76,6 musel získat zpět první dominantní rezistenční oblast 89,9 - 90,1. Další rezistence pak představují 94,8, 96,0, 100,0 a 102,4.
Fundamentální pohled je nepřehledný: Na pokles ceny může dlouhodobě tlačit sílící dolar. Poptávka po ropě je tažena solidním ek. růstem USA, kterou ale vyvažuje slabost jiných hospodářských center: Evropy, Japonska, Číny. Z pohledu agregátní nabídky hrozí omezení nabídky ropy s vyhrocením napětí v Iráku a pokračující nestabilita na Ukrajině. Tato nebezpečí se ale zatím tolik nenaplnila. Vstoupit do hry může OPEC s omezením nabídky ropy. Země OPECu zatím vyjadřují znepokojení z poklesu cen ropy, ovšem stále převládá názor, že na zasedání 27. listopadu nedojde k omezení dodávek, viz. např. pohled Kuvajtu. Konečně i generální tajemník ropné organizace, který řekl, že produkce ropy OPECu se pravděpodobně příští rok příliš nezmění. Na druhou stranu např. Írán, Libye, Venezuela a Ekvádor prosazují, aby OPEC snížil produkci ropy. Rovněž Rusko vzhledem k slábnoucí ekonomice a turbulencím ruských finančních trhů může mít velký zájem zkoordinovat řešení s některými členy ropné organizace na obranu ceny ropy.
Výhled: Ačkoliv dlouhodobější predikce dolaru naznačují možnost posilování, předchozí i z historického pohledu robustní propady ceny, silné technické podpory a taky stabilizovaný stav světové ekonomiky s podporou sezónní zimní poptávky po ropě mohou vyztužit bariéry kolem 75 a pomoci ropě minimálně ve výraznější růstovou korekci. Přesto propad pod 90 vede k přehodnocení pohledu na trh a bude velmi obtížné se nad tuto hladinu dlouhodobě vrátit.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy