Začátek měsíce je obvykle bohatý na makroudálosti, uplynulý týden nejvíce pozornosti přitahovalo čtvrteční zasedání ECB a v pátek data o zaměstnanosti v USA. ECB žádnou změnu měnové politiky neoznámila a prezident Draghi na tiskovce dokonce ani jasněji nepřiblížil nákupy aktiv (QE). Toto lehké zklamání vedlo k propadu evropských akcií ve čtvrtek odpoledne v průměru o 2 %. Později agentura Bloomberg přinesla spekulace, že v lednu ECB bude rozhodovat o QE a v pátek došlo ke korekci propadu. Americký trh práce v listopadu vykázal nejsilnější výsledky za poslední 3 roky, počet nově vytvořených míst v listopadu přesáhl hranci 320 tis. Tento výsledek podpořil akcie, ale také zvýšilo spekulace o zvyšování sazeb v USA, proto výnosy amerických 2letých dluhopisů se dostaly na 3,5leté maximum (0,63 %) a dolar k euru se posunul na 2,5 leté maximum (1,23 USD/EUR).
Na začátku týdne se dál vyhrotil propad cen ropy, která se v pondělí propadla na nejnižší úrovně od léta 2009 (Brent – 68 USD/bbl). Následný negativní tlak dopadal na aktiva spojená s ropou, včetně Ruského rublu, který i přes intervence centrální banky propadl za týden o 8 procent na nové historické minimum (54 RUB/USD).
Akciové indexy v USA i v Evropě přidaly za celý týden kolem 1 procenta, přitom hlavní indexy v USA se dostaly na nová historická maxima – S&P 500 (2075 bodů, +0,4 % t/t). Domácí index PX zakončil týden na 1006 bodech a vůči předchozímu pátku zůstal beze změny.
Na pražské burze byl uplynulý týden bez jakýchkoliv významnějších zpráv a celý trh tak víceméně následoval pohyby na okolních trzích. Největší ztrátu si připsaly akcie NWR (-14,6 % na 0,47 Kč). Změna podmínek obchodování, kdy se cena akcií NWR od 1. prosince kotuje po haléřích (doposud minimální krok 0,05 Kč) umožnily tomuto titulu prodloužit sérii ztrátových týdnů. Naopak největší růst si připsal Stock Spirits (+1,8 % na 91 Kč), který pokračuje v pozvolné korekci propadu, který následoval po „profit warningu“ v první polovině listopadu.
V příštím týdnu neočekáváme významné politické či ekonomické události a i makroekonomických dat bude poskromnu. Přesto se v USA může pozornost v pondělí obrátit k vyjednávání Kongresu o novém rozpočtu. I mezi republikánskou většinou panují neshody ohledně výše financování pro Obamovu vládu. Pokud by nový rozpočet nebyl schválen, znamenalo by to potenciální částečné uzavření vládních úřadů od 11. prosince. Dalším tématem příštího týdne může být vývoj měnových kurzů. Euro, jen či ruský rubl dosáhly v uplynulém týdnu dalších minim vůči am. dolaru. Především u Ruska způsobuje propad rublu odliv kapitálu ze země a obavy z recese. Potenciální nervozitu na trhy by mohl vnést i případný další propad ceny ropy, který by naznačoval potíže i na poptávkové straně. Celkově se podle nás mohou kompenzovat dobrá data z amerického trhu práce zveřejněná dnes (pátek 5.12.) s výše uvedenými riziky, a náš výhled na příští týden je proto neutrální.
Z relativně chudého makroekonomického kalendáře budou nejpodstatnější čtvrteční maloobchodní tržby v USA za listopad, kde se čeká stejné tempo jako v říjnu (+0,3 % m/m) především díky nákupům automobilů. Ve stejný den budou zveřejněny pravidelné počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti (oček. beze změny na 297 tis.). Pátek přinese v USA spotřebitelskou důvěru od Univ. v Michiganu (oček. 89,3 po 88,8 b.). V Číně bude zveřejněna v pondělí obchodní bilance, přičemž se čeká pokles růstu exportů i importů. Dále bude podstatná páteční čínská průmyslová produkce za listopad (oček. +7,5 % r/r po +7,7 %) a maloobchodní tržby (+11,5 % r/r, beze změny). V Německu budeme sledovat v pondělí průmyslovou produkci za říjen (+0,9 % r/r po -0,1 %).