Mezi hlavní události dnešního dne se bude řadit první kolo prezidentských voleb v Řecku, v němž Samarasův kandidát potřebuje získat 200 z 300 hlasů, což se mu podle všeho nepovede. Nicméně důležitý bude celkový dosažený počet hlasů, jenž naznačí, zdali je možné doufat, že se prezidenta podaří zvolit alespoň v třetím kole (29. prosince), v němž mu k vítězství stačí 180 z 300 hlasů.
Večer v 20:00 bude zveřejněn zápis ze zasedání americké centrální banky (Fed). Ta krom jiného poskytne aktuální výhled vývoje ekonomiky Spojných států. Očekává se navýšení hospodářského růstu a snížení výhledu vývoje inflace a nezaměstnanosti. V 20:30 bude mluvit šéfka centrální banky Janet Yellen. V jejím proslovu budou investoři sledovat, zdali použije větu, že úrokové sazby zůstanou na nízké úrovni po značně dlouhou dobu. V případě vypuštění slovního spojení značně dlouhou dobu („considerable time") dá finančnímu trhu jasný znak, že banka v příštím roce skutečně zamýšlí zvýšit základní úrokovou sazbu. Další klíčovou informací bude postoj Fedu k vývoji inflace. Tato číslo za měsíc listopad bude zveřejněno dnes v 14:30 (index CPI). Vzhledem ke klesající ceně ropy a nižší hodnotě PPI (index cen výrobců) očekáváme spíše negativní překvapení indexu spotřebitelských cen (CPI). Zabezpečení stabilní cenové hladiny je jedním z cílů Fedu (dalším je trh práce). Právě tento makroekonomický ukazatel by mohl odradit americkou centrální banku od brzkého prvního zvýšení úrokové sazby po finanční krizi.
Nicméně americký dolar (USD) netěží z možnosti, že by banka (Fed) dnes mohla ze zprávy vypustit oblíbenou větu o dlouhodobě nízkých úrokových sazbách. Jeho výkon je silně závislý od vývoje výnosů státních dluhopisů, které klesají v důsledku rostoucího nákupního zájmu o „bezpečné přístavy" vzhledem ke globálním nepokojům (ropa, růst světového hospodářství).
Zemětřesní na trhu s ropou pokračuje. Ačkoliv propad ceny ropy WTI se včera zastavil u hodnoty 55 dolarů za barel, podle všeho poklesu ceny není konec. Ruský rubl (RUB) je pod silným prodejním tlakem, kterému nezabránila ani centrální banka zvýšením základní úrokové sazby z 10,5 na 17 procent. Rusko zatím odmítá zavést kapitálové kontroly, raději využívá intervencí. Ty dnes spustilo ministerstvo financí, které prodává své devizové rezervy.
Americký akciový trh má za sebou další negativní seanci. Dow Jones se v úterý propadl o 0,7 procenta, index S&P 500 ztratil 0,9 procenta a technologický Nasdaq oslabil o 1,2 procenta. Důvodem jsou turbulence na ropném trhu, jakož i situace v Rusku. Avšak tato země není jediná, která investorům nahání strach. Mnozí kalkulují dopady potenciálního prvního zvýšení úrokových sazeb v USA na další rozvíjející se země. Výjimkou není ani Čína, kde index nákupních manažerů (PMI) společnosti HSBC ze sektoru výroby naznačil kontrakci tohoto odvětví pro nejbližších 6 měsíců.
GBP/AUD se na měsíčním grafu přibližuje k zajímavým hodnotám, jejichž překonání otevře měnovému páru jasnou cestu nahoru. K pohybu na sever musí GBP/AUD zdolat předchozí maxima (zvýrazněná žlutou) totožná s Fibonacciho hladinou 38,20 a klesající trendovou linii (fialově).
Milovníci svíčkové obchodní strategie „pinbar" by se mohli realizovat na měnovém páru GBP/CHF, který takovou formaci vytvořil na denním grafu. Formaci „pinbar" na denním grafu lze vidět i na měnovém páru EUR/GBP, případně GBP/JPY. Všechny mluví ve prospěch GBP.
EUR/USD se pohybuje kolem hodnoty 1,2500. 4hodinový graf zvýrazňuje klíčové hodnoty a formace.