Americký dolar byl včera pod prodejním tlakem, což se projevilo na celé škále měnových párů. Největší volatilitu jsme pozorovali na USD/JPY, který oslabil o 2 procenta. Pro výprodej lze najít několik důvodů. Prvním je strach z blížících se řeckých prezidentských voleb. První kolo se bude konat již příští týden. Řecká pravidla stanovují, že pokud není schopen parlament zvolit prezidenta minimálně 180 hlasy z 300, musí být rozpuštěna poslanecká sněmovna a vyhlášené nové parlamentní volby. Vládnoucí pravicová strana Nová demokracie disponuje jenom 155 křesly. Přibližně dva tucty patří nezávislým poslancům, kteří pravděpodobně rozhodnou o vítězství Samarasova kandidáta.
Podle posledních průzkumů by následné parlamentní volby vyhrála opoziční levicová strana Syriza, která odmítá spolupracovat s představiteli eurozóny. Pro investory představuje taková varianta vedení Řecka hodně otazníků a velkou neznámou, což se jim přirozeně nelíbí. Řecká nejistota by se mohla negativně promítnout i do vývoje eura. Již včera byl pod prodejním tlakem řecký finanční trh. Aténský akciový index se propadnul o 12,8 procenta, což je největší 1denní ztráta od roku 1987. Na události reagovaly i výnosy řeckých státních dluhopisů, které posílily o 74 bodů na 8,09 procenta. Hodnota výnosů nad 8 procent již představuje pro Helénskou republiku problém s financováním. Naopak německé výnosy ze státních dluhopisů klesly na historická minima (0,688 procenta). Historických minim včera dosáhly i výnosy českých 10letých státních dluhopisů.
Aktuální dění přinutilo obchodníky k nákupu těch aktiv, jež se řadí do skupiny tzv. „bezpečných přístavů\". Poptávka vzrostla po japonském jenu (JPY), zlatě a amerických státních dluhopisech, díky čemuž jejich výnosy klesly. Nižší výnosy ze státních bondů podrazily kolena americkému dolaru. Navíc dolar (USD) včera oslabil i kvůli zprávě, že inflační očekávání v zemi klesly na hodnotu 1,3 procenta, což je nejnižší úroveň za poslední 4 roky. Důvodem těchto změn jsou klesající ceny ropy. V neposlední řadě se blíží konec roku, proto je pravděpodobné, že mnozí uzavírají své dlouhé ziskové pozice na USD, vybírají zisky, a tedy prodávají dolar.
Přesun kapitálu z rizikových do bezpečnějších aktiv pociťuje i akciový trh, a to evropský, americký i ten asijský, kde byly včera akciové indexy v červených číslech. Japonský akciový index Nikkei včera spadnul ze 7 a půl letých maxim o 2,8 procenta níže. Americký Dow Jones oslabil o 0,3 procenta, S&P 500 propadnul o 0,02 procenta a technologický Nasdaq o 0,54 procenta.
Z poklesu amerického dolaru těžily i komoditní měny, které se na chvíli odrazily ode dna. Avšak co se týče australského dolaru (AUD), tak jeho růst byl pozastaven horšími daty inflace z Číny. Index spotřebitelský cen (CPI) v druhé největší ekonomice světa v listopadu posílil meziročně jenom o 1,4 procenta, což je o 0,2 procenta méně než předchozí měsíc a očekávání trhu. V Číně je nejpomalejší meziroční růst inflace od prosince 2009. Pomalý růst cenové hladiny podtrhuje pokles ekonomické aktivity země. Index cen výrobců se v listopadu meziročně snížil o 2,7 procenta, což je o 0,5 procenta větší pokles než v říjnu. Pokles tohoto ukazatele poukazuje na utlumování výrobní aktivity. AUD rovněž oslabil kvůli horším datům spotřebitelské důvěry. Ta v prosinci oslabila o 5,7 procenta.
Klíčovou událostí dnešního dne bude zasedání novozélandské centrální banky (RBNZ). Ačkoliv se od ní nečeká změna úrokových sazeb, důležitá bude tisková konference v 21:00 a pak v ranních hodinách (1:10) projev guvernéra Wheelera, jenž bude vypovídat před finančním výborem. Investoři budou sledovat, zdali guvernér využije slovních intervence vůči domácí měně, případně naznačí další reálné intervence banky na trhu. Brzy ráno (1:30) budou zveřejněna důležitá data z trhu práce Austrálie.
Rozsah pohybu EUR/GBP se pomalu zmenšuje díky trojúhelníkové formaci, v níž se měnový pár pohybuje. Předpokládáme, že v této technické formaci EUR/GBP ještě chvíli zůstane, proto preferujeme nákup u dolní hrany a prodej u horní hrany trojúhelníku.
CAD/CHF se již delší dobu pohybuje v širokém nahoru mířicím trendovém kanálu, kde se chystá otestovat jeho dolní hranu, což by mohlo zvýšit zájem kupců.
AUD/USD se obchoduje v klesajícím trendovém kanálu, přičemž očekáváme jeho další pokles. Do krátké pozice lze vstoupit u horní hrany kanálu nebo poté, co se AUD propadne pod hodnotu supportu 0,8315. Pozor na noční data z trhu práce, jež mohou zvýšit volatilitu. Hypotéze se zneplatní, když AUD silně prorazí klesající kanál směrem nahoru.