Vzácné kovy vzdorují současnému trendu, zatímco sužovaná ropa otřásá komoditním sektorem

18.12.2014 | , saxo247
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Propadající se ceny ropy i nadále udávají tón v komoditním sektoru. Vzácné kovy jdou proti trendu a nabývají na lesku. Většina členů kartelu OPEC není schopna udržet vyrovnaný rozpočet. Pokračující pád světových cen ropy i nadále udává tón v komoditním sektoru. Výprodeje v ropném sektoru pokračovaly i v uplynulém týdnu a výsledkem bylo, že se komoditní index Bloomberg propadl na nové...

Propadající se ceny ropy i nadále udávají tón v komoditním sektoru. Vzácné kovy jdou proti trendu a nabývají na lesku. Většina členů kartelu OPEC není schopna udržet vyrovnaný rozpočet.

Pokračující pád světových cen ropy i nadále udává tón v komoditním sektoru. Výprodeje v ropném sektoru pokračovaly i v uplynulém týdnu a výsledkem bylo, že se komoditní index Bloomberg propadl na nové 5,5leté minimum. Od 27. listopadu, kdy proběhlo zasedání zemí sdružených v organizaci OPEC, na kterém kartel rozhodnul udržet své ceny na stejné úrovni, ztratily ceny americké ropy WTI i severomořské ropy Brent (světová měřítka pro ceny ropy) téměř 20 % ze svých hodnot.

Vzácné kovy již druhý týden vzdorují negativnímu trendu. Zejména stříbru se podařilo odvrátit hrozící pád, a to jak z pohledu absolutního výkonu, tak i v poměru ke zlatu, kde se stříbru podařilo vyšplhat na šestitýdenní maximum. Nedávnou rally na obou vzácných kovech lze v této fázi vysvětlit převážně jako reakci na vybírání zisků u dolaru, ke kterému v současné době dochází. Podporu však poskytlo i oslabení u akciových trhů v uplynulém týdnu. Z celkového pohledu však zůstává otázkou, zda tito současní tahouni jsou dostatečně silní na to, aby se jim v této chvíli podařilo nastartovat změnu v nastoupeném směru.

\"han1\"

Zatímco vzácné kovy čerpaly podporu z oslabeného dolaru i slabších akciových trhů, energetickému sektoru moc do smíchu nebylo. Cena americké ropy WTI se již druhý týden v řadě propadala o dvojciferné hodnoty. Rostoucí objem těžby a následné navyšování zásob v USA by mohlo vést ke zvýšení zásob v Cushingu v Oklahomě, který slouží jako dopravní uzel pro ropu WTI. Pokud by k tomu došlo, cenový pokles ropy WTI vůči severomořské variantě Brent by se ještě více prohloubil a ropná křivka by během nadcházejících měsíců vykazovala ještě výraznější contango.

\"han2\"

Rychlý pád ke dnu tedy u ropy i nadále pokračuje. Jedinou útěchou pro strádající producenty, jejichž tržby se prudce propadají, je nyní vědomí, že čím výraznější a rychlejší bude cenový propad, tím dříve bychom se mohli dočkat návratu cen k normálu a být svědky jejich oživení.

Zátěž pociťuje celá řada oblastí – ruský rubl je i nadále pod nepolevujícím tlakem výprodejů, zatímco v USA se výnosy u spekulativních dluhopisů v energetickém sektoru blíží kritické hladině, která je jen asi 10 % nad současnou hladinou výnosů vládních dluhopisů. Podle údajů agentury Bloomberg jsou současné ceny ropy pro deset členů kartelu OPEC z dvanácti příliš nízké na to, aby dokázali udržet vyrovnaný rozpočet.

Vítr do plachet dodaly prodávajícím minulý týden i předpovědi OPECu a Mezinárodní energetické agentury (International Energy Agency), podle kterých bude růst poptávky po ropě mnohem pomalejší.  Obě organizace zaznamenaly propad poptávky po ropě ze zemí kartelu OPEC o zhruba 28,9 milionu barelů za den. To je o více než 1 milion barelů pod stanoveným cílem produkce o objemu 30 milionů barelů za den, jenž po listopadovém zasedání nechal kartel beze změny.

Ani přes poslední prudký propad cen ropy nezaznamenaly zatím výše zmíněné organizace žádný výrazný pokles objemu americké produkce břidličné ropy. To bezpochyby vyvolá vrásky na čele mnoha ropných producentů, jelikož likvidace nabídky je v době zpomalující poptávky nyní jediným možným řešením.

\"han3\"

Deset z dvanácti členů kartelu OPEC, především Venezuela, není schopno při nynějších nízkých cenách ropy udržet vyrovnaný rozpočet. Foto: iStock

Snažit se odhadnout, kde leží dno, není v současné situaci, kdy výraznou roli na trhu hraje strach, vůbec snadné. Jasné však je, že k zastavení současného negativního momenta dojde pouze tehdy, začnou-li se na trhu objevovat známky likvidace nabídky. Hedgeové fondy snížily před posledním 10% výprodejem počet svých krátkých pozic a navýšily počet dlouhých pozic ve snaze být připraveny na cenový obrat. Vzhledem k tomu, že výprodeje však minulý týden pokračovaly i nadále, uzavírání těchto pozic výrazně přispělo k dalším výprodejům. Na tomto stavu se významně podepsal i horší fundamentální výhled.

V centru naší pozornosti budou i nadále známky zpomalení ropné produkce, je však asi nepravděpodobné, že bychom během příštích několika měsíců byli svědky nějakého výrazného omezení. Cenám ropy tudíž i v prvním čtvrtletí hrozí další propady. Břidličná ropa z ložiska Bakken v Severní Dakotě se nyní obchoduje pod hladinou 55 dolarů za barel, zatímco cena severoamerické ropy West Canadian Select, která se těží z ropných písků, se pohybuje okolo 40 dolarů za barel. Tak výrazný cenový pokles bezpochyby již brzy povede k omezení ropné produkce. Pro tuto chvíli má však trh plné ruce práce s velmi silným negativním cenovým momentem, což by mohlo vést k tomu, že se ceny ropy propadnou ještě níže.

\"han4\"

Ole  Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE