Cena ropy pokračuje v poklesu. Americká WTI se dnes ráno propadla pod 45 USD za barel, prvně od dubna 2009. Ropa padá již 7 měsíců v řadě, což je nejdelší perioda propadů. V letech 1990, 1991 a 2008 oslabovala maximálně 6 měsíců v řadě. Od svých letních maxim ztratila 60 procent hodnoty. Nůžky mezi poměrem výkonu zlata a ropy se rozevírají. Za 1 unci zlata si lze koupit 27 barelů ropy. Pokles ropy je podle všeho způsoben zprávou banky Goldman Sachs, která uvedla, že podle jejího názoru se bude tato komodita obchodovat kolem hodnoty 40 USD za berel v první polovině roku 2015.
Klesající cena ropy vyvolává obavy ohledně síly globálního růstu, na což reagují akcie poklesem, zejména ty energetických společností a roste poptávka po bezpečných přístavech (jen, zlato, dluhopisy). USD/JPY v reakci na tyto události dosáhl 1měsíčních maxim a zlato vystoupalo k hodnotě 1232,80 USD za unci. Posilující poptávka po státních dluhopisech, jež znamená růst cen těchto aktiv a naopak pokles výnosů, limituje růst amerického dolaru. V USA včera odstartovala výsledková sezóna. Jako první tradičně zveřejnila svá čísla za poslední čtvrtletí 2014 společnost Alcoa. Ta překvapila lepšími než očekávanými výsledky. Zveřejněný zisk na akcii byl o 0,05 USD vyšší než očekávání (0,33 versus 0,28). Přehled výsledkové sezóny naleznete zde.
Na rozdílný vývoj ceny ropy a zlata reagují i měny navázané na tyto komodity, a to kanadský a australský dolar. Právě měnový pár AUD/CAD v reakci na posilování zlata a oslabování ropy včera vzrostl. USD/CAD včera dosáhl 5 a půlletých maxim (1,1967) a přiblížil se ke kulatému číslu a psychologické hranici 1,2000.
Ignazio Visca (guvernér italské centrální banky) v noci uvedl, že nejlepší zbraní proti deflaci je kupování státních dluhopisů a upozornil právě na rizika poklesu cenové hladiny v eurozóně. Guvernér slovenské centrální banky uvedl, že detaily plánu QE nejsou dořešené. Podle těchto slov se ECB skutečně chystá, avšak důvodů, aby s oznámením novinek počkala až do března je více (Řecko, ekonomická prognóza, vyjádření Evropského soudního dvoru k operaci OMT). EUR/USD se nadále obchoduje kolem úrovně 1,1800.
Velká Británie zveřejnila dopoledne data inflace. Index spotřebitelských cen (CPI) v prosinci nečekaně zpomalil svůj meziroční růst na 0,5 procent. Tržní konsenzus počítal s 0,7 procentním restem. Ještě v listopadu index dosáhl 1 procentního meziročního růstu. Pokles inflace pod 1 procento nařizuje guvernérovi centrální banky (BoE) napsat ministrovi financí vysvětlující dopis, v němž mu vysvětlí, proč se vzdaluje cenová hladina svému cíli 2,5 procenta. Takovýto vývoj posouvá očekávání zvýšení úrokové sazby v Británii na druhý kvartál 2016.
EUR/USD konsoliduje kolem hodnoty 1,18 v trojúhelníkové formaci. Graf znázorňuje nejbližší hodnotu supportu a rezistence po proražení trojúhelníku.
USD/JPY konsoliduje v trojúhelníkové formaci, jejíž proražení se oplatí sledovat pro naznačení dalšího vývoje nejen na tomto páru, ale i na ostatních párech s jenem.
V případě potvrzení posilujícího jenu se lze podívat na EUR/JPY, které včera uzavřelo pod Fibonacciho hladinou 61,8 a 200denním průměrem, čímž by se mu mohla otevřít cesta dolů.